En İyi 10 Nintendo Switch Oyunu

En İyi 10 Nintendo Switch Oyunu

Oyun camiasının sevilen platformlarından olan

Nintendo

, son yıllarda teknolojiye ayak uydurarak efsane oyunlarla yine bizlerin karşısına çıkıyor. Android ve İOS platformlarında mobil oyunlara ağırlık verilmesiyle birlikte her ne kadar önemi azalsa da sevenleri için gönüllerde taht kurmuş o efsane oyunlardan hangi birimiz vazgeçebiliriz ki? Bu yazımızda siz değerli oyun severler için Nintendo Switch tarihinde çıkmış –bizce- en iyi 10 Nintendo Switch oyununu derledik. Keyifli oyunlar olsun efendim…

10. Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Serinin ilk üç boyutlu oyunu olarak Playstation platformunda piyasaya sunulduğunda oldukça fazla dikkat çekmeyi başarmıştı. Hem oyun mekanikleri hem de reklam gücünü en iyi şekilde ilerletmeyi başaran firma, dünya genelinde oynanabilir ve Nintendo Switch için bir marka yüzü olmaya aday gösterilen başarılı bir oyun tasarlamayı başardı.

Filmler, mobil oyunlar hatta anime dizilere kadar genişletilmiş bir evrende geçen bu oyun, 1997 yılında çıkmış olmasına karşın serinin en çok beğenilen oyunları arasında yer alıyor. Midgar isimli bir sanal evrende gerçekleşen hikaye, paralı askerlerin dünyayı kurtarma çabası ile başlayan amansız mücadelede adeta bir film izlercesine gerçekleşen keyifli dakikalarla birlikte doyumsuz bir hale geliyor.

9. Luigi's mansion 3

Luigi Konağı 3

Nintendo Switch dünyasının Mario’su olarak da bilinen Luigi, bu listede ikinci sırada yer buluyor. Nintendo ile özgünleşen o yeşil şapkası ve kuşkusuz benzersiz oyun deneyimi ile birlikte keyifli dakikalar yaşamamıza ön ayak oluyor.

Serinin üçüncü oyununda, prenses, Mario ve biz bir otelin VİP klasmanında davetli olarak yer alıyoruz. Odalarımıza yerleşip derin bir uykuyla istirahate çekilmek üzereyken Prensesin çığlığıyla ayaklanıyoruz. İşte hikâye de tam bu noktada başlıyor. Bir garajda planları oturttuktan sonra Prensesi aramaya çıkıyor ve amansız maceraya yelken açıyoruz. Oyun mekanikleri olarak öncekilerin üstüne koyan şirket, yeni teknolojiye ayak uydurma noktasında son derece başarılı olmuş.

8. The Witcher 3: Wild Hunt

Witcher 3

2015 yılında piyasaya sürülen oyun, Yüzüklerin Efendisi filminden sonra en geniş evrene sahip olma özelliğiyle biliniyor. Filminden tutun da kitabına hatta son olarak Henry Cavill’in oynadığı o efsane dizisine kadar mükemmel bir evrende işleyen oyun, Nintendo Switch platformunda da yer almayı başardı.

Oyunda Geralth karakterini canlandırıyor ve yaratıkları öldürerek para kazanıyoruz. Bu mücadelede cadılar, büyücüler, devler ve cüceler gibi pek çok efsane ile karşılaşan karakterimizin en sevdiği şeyler kadın ve şarap olduğundan para kazanma noktasında elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

7. The Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim

1995 yılında çıkan ve RPG oyunlarının atası sayılan Skyrim, The Elder Scrolls oyunu ile birlikte Nintendo Switch oyunları arasında en sevilen oyunlar arasında yer almayı başardı. Piyasaya sürüldüğü yıl itibariyle bakıldığında son derece başarılı ve dinamik motorları olsun grafik kalitesi olsun 10/8 puanı hak eden bir oyun.

Oyun başlangıcında seçtiğiniz karakterin yaşamını sürüyorsunuz. Bu hayat hikâyesi tamamen size bağlı. Yani 1000 saat de sürebilir 10 saat de… Kuzeyin kralı olup dünyaya hükmedebilir, doğunun krallığı ile birlikte çetin savaşlardan galip gelebilirsiniz. Üstelik sunulan bu imkanlar ile bir taraftan bitirirken yeni seçeceğiniz karakter ile birlikte ikinci bir oyunu oynarmışçasına bir hissiyata kapılabilirsiniz.

6. Animal Crossing: New Horizons

Yepyeni bir şehirde istediğiniz hayat öyküsünü yaşayabileceğiniz bir oyun. Bu oyunda yaratyığınız karakter ile birlikte her şeye baştan başlıyor, oyundaki hikayelere ve meslek gruplarına ayak uydurarak hayatınızı baştan yaratıyorsunuz.

Oyun dünyası o kadar geniş ki kendine özgü para biriminden tutun da çeşitli yapılara kadar pek çok özgün içeriği de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda haritada yer alan ve keşfedilmeyi bekleyen yeni bölgeler de siz değerli oyun severler için beklenmedik maceralar konusunda ipucu veriyor. Siz de bu sıradan dünyadan ve monoton hayatınızdan sıkıldıysanız bu oyunla birlikte ufkunuzu genişletebilirsiniz.

5. DOOM Eternal

DOOM Ebedi

Şüphesiz oyun dünyasında en köklü ve geniş çevreye sahip olan oyun DOOM serisidir. Bunun en büyük kanıtı da evrensel kitleler tarafından fi tarihinden beri büyük bir zevk ve iştahla oynanıyor olmasıdır. Nintendo Switch platformunda da yer alan Eternal serisi başlangıçta önyargılarla karşılansa da damak alıştıktan sonra dillerden düşmez bir hale geldi.

Oyunda karşınıza çıkan yaratıkları yerle bir ediyor ve yeni çıkan silah, ekipman ve zırhlarla kendinizi geliştiriyorsunuz. Gün geçtikçe ilerleyen bu macerada yenilmez bir armada olarak tarihin silinmez sayfalarında adınızdan söz ettiriyor, bu efsane oyunda harika deneyimler bırakarak oyun sonuna geliyorsunuz.

4. Splatoon 2

Splatoon 2

En iyi Nintendo Switch oyunları arasında yer alan Splatoon, ikinci oyunuyla da oyuncuların gönlünde taht kurmayı başardı. Mod ve grafiklerdeki gelişmelerle oyuncuların tam kalbinden vurmayı başaran Wii U şirketi;

  • Arsa
  • Oyun
  • Tek oyuncu
  • Çok
  • Sunum
  • Karar

Gibi bölümlerle birlikte yeni oyuncuların da kapılarını tıklatmayı ihmal etmiyor.

Tek oyunculu modlarda engelleri aşarak bölümleri başarılı bir şekilde bitirerek oyunu tamamlayabileceğiniz gibi, çok oyunculu modlarda diğer oyuncularla rekabet haline girebilir, son derece rekabetçi müsabakalarda hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

3. Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart 8 Deluxe

2017 yılında Nintendo Switch platformlarında piyasaya sürülen oyun, Mario evreninden uzakta bir yarış oyunu olarak bilinir. Çeşitli oyun puanlama sitelerinde ortalama 100/90 puan alan oyun, Mario hayranları ve yarış tutkunlarını tek çatı altında toplayarak benzersiz bir oyun deneyimi sunma noktasında fırsat eşitliği sağlıyor.

Parkur içerisinde başta Mario olmak üzere evrendeki bütün karakterleri seçebileceğiniz bir menü ve daha sonrasında eğlenceli bir araba yarışını adeta bir lunapark edasıyla sürebileceğiniz bir oyun. Rakiplerinizin önünde tamamlarsanız çeşitli ödülleri ve XP getirisinin sahibi olabilirsiniz!

2. Mario Odyssey

Mario Odyssey

Odyssey deyince akla ilk başta Assasin’s Creed’in o efsane oyunu geldiğini biliyorum. Nintendo Switch platformlarında yer alan bir başka Mario oyunu Odyssey, 2017 yılında çıkmış ve şu zmana denk Mario oyunları arasında en başarılı 3D oyunları arasında yer almayı başarmıştır.

Oyunda bize eşlik eden Cappy ve Bowser ile birlikte Cap Kingdom’a doğru yola çıkıyoruz. Yolculuk boyunca klasik Mario evrenine ait kötü yaratıklarla karşılaşıyor ve onları alt ederek başarım kazanırken bir yandan da karakterimizi geliştiriyoruz. Bu amansız mücadele sonucunda eşsiz ödüller ve elde edilen deneyimlerle birlikte oyun CV’niz için yepyeni bir oyun daha eklemiş oluyorsunuz!

1. Zelda'nın Vahşi Nefesi

Zelda Vahşi Nefesi Zelda Vahşi Nefesi

Listenin son sırasında yani zirvede olan en iyi oyun ise, Zelda Breath Of The Wild oyunu geliyor.  Nintendo Switch oyunları arasında en çok beğenilen bir başka oyun serisi var. Zelda denildiğinde hele ki bir Nintendo oyuncu topluluğu içerisinde iseniz akan sular yaklaşık 1 saatliğine durur. O ortamda Zelda dışında hiçbir oyun konuşulmaz ve herkes oyundan aldığı eşsiz deneyimlerinin havasını atmak için sıraya girer.

Mario Odyssey ile birlikte 2017 yılını adeta fetheden Zelda’nın son oyunu, bütün oyun derecelendirme şirketleri tarafından %100’e yakın bir puan ile ayrılmayı başardı. Özellikle soft grafikleri ve oyun dinamikleri ile dikkat çeken Zelda, cihazlarınızda kasıntıya yol açmadan eşsiz oyun deneyimini iliklerinize kadar yaşayabileceğiniz ender oyunlardan bir tanesi.

Listemizin sonuna gelirken Nintendo Switch için verdiğimiz bu 10 oyunu oynamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Oynamadığımız oyunun reklamını yapmak bize göre olmadığı gibi sizlerin de bu eğlenceden pay almanız için emek sarf ediyoruz. İyi oyunlar dileriz…