Desperados 3 İncelemesi

Desperados 3 İncelemesi

Öncelikle şunu belirtelim Desperados 3 İncelemesi yazısını hazırlarken inanın çok heyecanlandım bu oyun tam bir baş yapıt.

Desperados 3 eğlenceli ve ilgi çekici yönleriyle oldukça etkileyici bir oyun olmuş. Hikayesinden bahsetmek gerekirse öncelikle bir intikam hikayesinin olduğunu söyleyebiliriz. Ara sahnelerle birlikte bize anlatılan yapımda başlarda bir anlamsızlık hissi oluşabiliyor; fakat ilerledikçe hikâye sizi içine çekmeyi başarıyor. Oyunda baş karakter John Cooper ve sanki bütün olay onun etrafında dönüyormuş gibi gelebilir. Fakat diğer 4 karakterinde kendilerince bir hikayesi var. Bunu bariz olarak sunmuyorlar ama fark ediyorsunuz.

İlk başlarda hikâye kopuk kopukmuş hissi veriyor. Fakat bir anda sizi içine hapsediyor. Farkına dahi varmıyorsunuz. Ara sahnelerde ve oyun esnasında zaman zaman ara konuşmalarla karşılaşıyorsunuz. Bütün bunlar hikâyeye sizi kilitliyor, merakınızı daha da cezp ediyor.

Desperados 3 oyununun oynanış şekli aslında geçmişten izler taşıyor; fakat bunu çoğu kişi fark etmeyebilir. Mesela Commandus oyununu oynayanları benzer bir oynanış şekli bekliyor. Fakat çok daha fazlasını burada bulacaksınız. Oynanışı ile şu an piyasada bulabileceğiniz ender oyunlar arasında olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Desperados 3 İncelemesi

Desperados 3 Hikayesi ve Karakterleri

Oyunda kullanabileceğiniz 5 farklı karakter yer alıyor. Bunların hepsi bir anda, değil, zamanla açılıyor. Oyun, önce John Cooper karakteriyle sizi tanıştırıyor. Daha sonra McCoy ile karşılaşıyorsunuz. Bu bir doktor. Oyunda kendini o şekilde gösteriyor. Diğer karakter, Hector. Diğeri Kate, sonuncusu da Isabelle. Her karakterin oynanış mekanikleri birbirinden farklı ve her birisinin başlangıç ve varış noktaları çeşitlilik gösteriyor. Bunlar da oyuna zenginlik katmayı başarıyor.

Desperados 3 oyunundaki her karakterin kendine has aktif ve pasif yetenekleri yer alıyor. İlk olarak Cooper’dan bahsetmek gerekirse çok seri. Hızlı biçimde dört kişiyi öldürebiliyor. Pasif yetenekleri bulunuyor. Mesela ayakta ve normal biçimde bir ceset taşıyabiliyor, merdivenlere, sarmaşıklara, iplere tırmanabiliyor. Yüzebiliyor. Yeteneği sayesinde bıçakla yakından öldürebilirken dönüştürürseniz yumruk atarak bayıltabiliyor. S yeteneği bıçağını fırlatıyor. Bıçaklarını ardından toplaması gerekiyor. D yeteneği bir yerlere madeni paralar atıyor ve madeni paralar sayesinde etki alanındaki düşmanların dikkati o yöne yöneliyor. Kısa süre de olsa. G ve F tuşlarında birer tabanca bulunuyor. İkisi de aynı anda kullanılabiliyor. Üstelik tabancaların mermileri sınırsız olarak geliyor.

Desperados 3 İncelemesi

McCoy karakteri pasif yetenek olarak bir bedeni eğilerek yavaş biçimde taşıyabiliyor. Yalnızca merdivenlere tırmanabiliyor. Suda yüzememekle birlikte A yeteneği düşmanlarını ilaçla yakından öldürebilmesini sağlıyor. Dönüştürürseniz Kloroform ile düşmanlarını bayıltma özelliği kazanıyor. S yeteneğinde keskin nişancılık yapabileceği silahları yer alıyor. Burada da mermileri sınırsız. D yeteneği ile doktor çantasını bir yere bırakıyor ve düşmanlarının dikkatinin oraya çekiyor. Tuzağa düşürerek etkisizi hale getiriyor. F yeteneği ile belli bir yere bir şişe fırlatıyor. Bu şişeler 2 adet ve kapsam alanında düşmanları etkisiz hale getiriyor. G tuşu ise gerek kendisini gerekse dostlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Üçüncü karakterimiz Hector tam bir canavar. Pasif yetenekleri arasında iki adet bedeni hızlıca ayakta taşıyabilmesi ve yalnızca merdivenlerden tırmanabilmesi bulunuyor. Suda yüzemiyor. A yeteneği ile düşmanları baltasıyla yakından öldürebilirken dönüştürürseniz yumruğu ile bayıltabiliyor. S yeteneği Biance adını verdiği ve canından çok sevdiği ayı kapanını bulmasını sağlıyor. Tuzağa düşenler burada ölüyor. D yeteneği ıslık çalarken düşmanlar yürüyerek ıslık çalınan yere geliyorlar. S yeteneği kombo sağlıyor. F yeteneğinde ise çifte tüfeği ile koni gibi bir alandaki düşmanları yok ediyor. Fakat bunu yaparken ses çıkarıyor. G yeteneği ile kendisini iyileştiriyor.

Ana karakter olmasa da Kate vazgeçilmez

Oyundaki Kate karakteri bir alev parçası gibi. Pasif yetenekleri olarak bir bedeni eğilerek yavaş biçimde taşıyabiliyor. Yalnızca merdivenlerden tırmanabiliyor. Yüzemiyor. A yeteneği ile tekme atıp bayıltıyor. S ile bir yere parfüm şişesi atıp dikkatleri o yöne çekiyor. Düşmanlarının geçici olarak kör olmasını sağlıyor. D ile birtakım düşmanları sohbet ile oyalayabiliyor. F ile tabancasını kullansa da mermiler sınırlı olduğu için bitiyor. G ile düşmanlarını baştan çıkarıp bir kenara çekiyor. Fakat bunun için önce kamuflaj sahibi olması gerekiyor.

Son karakter olan Isabelle en zevki karakterlerden birisi. Pasif olarak ayakta ve normal şekilde bir bedeni taşıyabiliyor. Merdivene, sarmaşıklara ve iplere tırmanabiliyor. Aynı zamanda yüzebiliyor. A ile orak benzeri elindeki silahla düşmanı öldürebiliyor ya da dönüştürürseniz yumrukla bayıltabiliyor. S ile iki hedefi birbirine bağlıyor ve birine ne oluyorsa diğerine de aynısı oluyor. D ile Stella adındaki kedisini göndererek hedeflerin bir süre oyalanmasını sağlıyor. F ile hedefin zihnini kontrol edebilme yeteneği kazanıyor; fakat bu sınırlı şekilde oluyor. G ile de kendisini veya bir dostunu iyileştiriyor.

Desperados 3 İncelemesi

Desperados 3 boyunca beş farklı karakteri kullanabiliyorsunuz. Her birisiyle oynamak ayrı bir zevk veriyor. Fakat isterseniz tek bir karakterle dahi bölümü geçebilirsiniz. Stratejinizi tamamen kendiniz belirliyorsunuz. Çok fazla alternatif var ve hamlelerinizi nasıl yapacağınız tamamen sizin kontrolünüzde. Elde edeceğiniz başarılar da ilerleme motivasyonunuzu arttırıyor.

Bu kadar karakterlerden bahsettik. Peki bu karakterlerimiz kimlerle savaşıyor. Elbette düşmanlarıyla. Bu noktada karşımıza birkaç çeşit düşman çıkıyor. Bunların da her biri farklı özelliklerde. Gunman ve Gunwoman bunlardan ikisi. Bunlar aslında en basit olanları kalıyor. Yine de kadın olanlar farklı şekillerde karakterinizi kandırmayı başarabiliyor. Aklını çelebiliyor.

Poncho adındaki düşman bir tık daha güçlü. Her hileyi yemiyor. Bu yüzden biraz daha dikkatli olmanız gerek. Savundukları yerlerden kolay ayrılmıyorlar. Köpekleri falan da var ve bunlar koku alarak sizi bulabiliyor. Ancak görüş alanları kısa olduğu için çok uzaktayken göremiyorlar. Bu düşmanlar duvar ardından dahi sizi görebilirken kamuflajlar işe yaramıyor.

Bir diğer düşman türü Long Coat adındakiler. Bunlar daha seçkin. Bunları sadece Hector ile öldürebiliyorsunuz. Çok güçlü düşmanlar ve kandırmak imkânsız. Hector dışındakilerle önce sersemletmeniz, ardından yanlarına gidip öldürmeniz gerekiyor.

Oyundaki bir diğer özellik, zamanı durdurabilmeniz. Zamanı ve oyunu durdurup aynı anda bazı şeyler yapabiliyorsunuz. Karakterinize komutlar verebiliyor ve neler yapacağını izleyebiliyorsunuz. Elinizdeki imkanları daha sağlıklı kullanarak oyunu daha zevkli hale getirebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Desperados 3 oldukça başarılı bir oyun. Oyunun oynanma süresi oldukça uzun. Bölüm başı 2 saat kadar zaman harcıyorsunuz. Bu yüzden uzun bir oynanış sizi bekliyor.

Desperados 3 Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM Desperados 3 sistem gereksinimleri:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit ya da daha iyisi.
 • İşlemci: 3.0 GHz çift çekirdek (Intel i3-530 ya da AMD Athlon II X3 460).
 • Bellek: 8 GB RAM.
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 560 ya da Radeon HD 5850, 2GB.
 • DirectX: Sürüm 11.
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan.

ÖNERİLEN Desperados 3 sistem gereksinimleri:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.
 • İşletim Sistemi: Windows 10.
 • İşlemci: 3.0 GHz dört çekirdek (Intel i5-750 ya da AMD Athlon X4 740).
 • Bellek: 12 GB RAM.
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 760 ya da AMD Radeon HD 7870, 3GB.
 • DirectX: Sürüm 11.
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan.
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c uyumlu.