DayZ Standalone İnceleme

DayZ Standalone İnceleme

DayZ Standalone İnceleme

Neredeyse her gün şu sıralar Survival MMO oyunlarının revaçta olduğunu söylüyoruz, söylüyorlar. Bu oyunların arasında bir de mod halinden çıkıp ayrı bir oyun olan DayZ Standalone katıldı. Bildiğiniz gibi Arma 2 oyununda normal bir mod’dan fazlası değildi DayZ. Fakat oyuncular tarafından çok sevilince ayrı bir oyun olarak çıkarılma kararı aldı ve şu an Alpha aşamasında. Oyunu erken erişim sayesinde oynayabiliyorsunuz.

İsterseniz bu oyunu bir de bizden dinleyin…

Başta da dediğimiz gibi Arma 2 oyunu içerisinde normal bir moddu DayZ. Fakat ne olduysa oyuncuların bu oyunla ilgilenmesiyle başladı. Bir anda artan bu sevgi karşısında modun yapımcısı Dean Hall bile çok şaşırdı, bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediğini söyledi. Zaten daha da fazla para kazanmak için oyunu ayrı bir oyun olarak satışa sunmanın iyi fikir olduğuna karar verdiler ve DayZ Standalone adında ayrı bir oyun olarak piyasaya çıkardılar.

Dediğimiz gibi oyun şu anda Alpha aşamasında, erken erişim adı altın satılıyor. Erken erişim ne demek önce onu açıklayalım isterseniz: Erken erişim bir oyunu Beta/Alpha sürecindeyken satın alıp, oyuna sürekli gelen patch’lerle oyunun gelişimini takip ederek oynama işidir. Bu işte tabi gördüğünüz bug’ları, hataları ve bu gibi şeyleri yapımcılara bildirmekte size bırakılmış bir iş. Yani gözünüzün önünde bir oyun gelişiyor ve siz buna resmen şahit oluyorsunuz. Tabi bu sizi küfre bile sokabilir. Çünkü adı üstünde oyun Alpha aşamasında ve içinde tonlarca bug, hata, hile barındırıyor. Bu sebeple sabırlı olmanızda fayda var.

Grafikler nasıl?

Alpha aşamasındaki bir oyundan ne beklersiniz? Bizce pek de bir şey beklemeyin. Grafiklerde öyle ahım şahım bir durum yok. Ama gelen patch’lerle geliştiklerini görüyorsunuz grafiklerin. Bu grafikler bazı oyuncuları tatmin ediyor, bazılarını da etmiyor. Bu sebeple oyunu bırakanlar bile oldu. Ama DayZ’yi çok sevenler tüm bu grafik ve grafik hatalarına rağmen oyunu oynuyorlar. Aslında oyunun grafiği hakkında da söylenecek pek bir şey yok. Sadece öyle çok da iyi bir grafik beklemeyin DayZ’de.

Peki ya sesler?

Tabi ki de bir oyunda sesler önemlidir, hatta çok önemlidir. Bazı oyuncular vardır, oyunun en ince ayrıntısına kadar iner ve mutlaka bir kusur bulur. Belki de o ince detay onun için çok ama çok önemlidir, hatta ve hatta hayati önem taşımaktadır. Belki de oyunu bırakmasına sebep olacaktır o detay. Ama bu olay DayZ’de yok. DayZ’de sesler de gerçekten çok güzel. Silah seslerine özenilmiş, onu direk anlıyorsunuz zaten. Her silahın farklı bir sesi var yani herhangi bir hata yok. İnsanı korkutacak cinsten sesler hatta, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yürüme sesiydi, doğa sesiydi vs. bunlar da çok iyi düşünülmüş, herhangi bir rahatsızlık vermiyor bu sesler size. Seslerde belki de tek sorun zombilerin sesidir çünkü hiç uğraşılmamış. Sanki İnternetten indirilip de oyunun içine atılmış gibi hissediyorsunuz. Ama oyunda fazla zombi olmadığına da göz önünde bulundurursak bu durumun sizi pek de rahatsız edeceğini zannetmiyorum. Çünkü ses kasma olayında da iyi bir iş çıkartıyor DayZ. Tabi belki İnfestation: Survivor Stories’i geçemez ama, gene de iyi bir iş çıkartıyor DayZ.

Bu arada evet, zombilerin sayısı az, çok az. Hatta hiç yok diyebiliriz. Çünkü geliştirici ekip oyun Alpha sürecinde olduğu için zombilere değil de direk insanlara ve oyuna odaklanmış. Yani zombi derdiniz yok, zaten görseniz de 1-2 tane görüyorsunuz. Onlar da sizi görmüyor bile. Çünkü oyun daha Alpha sürecinde ve zombilerle hiç ilgilenilmemiş. Zombinin yanından geçiyorsunuz ve sizi görmüyor. Etrafında çember çiziyorsunuz sizi hala fark etmiyor. Yani anlayacağınız yapay zeka konusunda sınıfta kalıyor DayZ.

Onun dışında oyunun mekanikleri çok iyi. Gerçekçilik hat safhada. Susama, acıkma, kanama ve bunun gibi şeyler dikkatle geliştirilmiş, bunu hemen anlıyorsunuz yani. En basitinden bir örnek vermek gerekirse ayağınız kırıldı diyelim, bir sopa ve bir bezle o ayağınızı kurtarıp tedavi edebiliyorsunuz. Kemik kaynıyor ve eski sağlığınıza kavuşuyorsunuz. Bu ve bunun gibi şeyler çok iyi düşünülmüş ve çok iyi bir şekilde oyuna entegre edilmiş.

Aslında bahsedilecek başka bir şey de yok. Sonuçta oyun Alpha sürecinde ve içindeki bugları, hataları, hileleri vs. söyleyip oyunu daha da gömmenin bir anlamı yok. Yani verdiğiniz paraya değer mi DayZ, onun tam bir garantisini veremeyiz.

Sözün özü efendim, DayZ’nin daha çooook gelişmesi lazım. Önce oyunun içindeki buglar ve hatalar düzeltilmeli, yoksa çileden çıkmak içten bile değil. Oyun tamamen bittiğinde yani tam sürüme geçildiğinde belki karşımızda oynanacak bir oyun bulabiliriz. Ama şu an verdiğiniz paraya yazık da olabilir, iyi de olabilir. Bunun tam garantisini veremiyoruz. Bu nedenle oyunu önerip öneremeyeceğimizi de bilmiyoruz. Sizi yanlış yönlendirmek gibi olmasın ama, şu sıralar DayZ değil de, İnfestation oynasanız daha iyi. Ama ille de paramı veririm, oyunun gelişmesini beklerim diyorsanız, siz bilirsiniz. Kolay gelsin…