Yeni Xbox One resmi olarak duyuruldu [Video]

Yeni Xbox One resmi olarak duyuruldu [Video]

Bildiğiniz gibi son bir kaç haftadır ortalarda yeni bir Xbox One söylentisi dolanmaktaydı. Microsoft, yeni Xbox One modelini tanıtarak bu söylentilere son verdi.

Yaklaşık 1 ay önce yazdığımız 1 TB’lık Xbox One geliyor başlıklı haberimizde bahsettiğimiz üzere Lamee isimli İspanyol perakende satış sitesinde listenen 1 TB'lık Xbox One, yeni bir Xbox One'ın geleceğinin ilk sinyallerini vermişti. Bu haberin üzerinden geçen 2 haftanın ardından ortaya yeni bir Xbox One kontrolcüsü dedikoduları çıktı. 3.5 mm kulaklık girişi ile gelecek olan bu yeni Xbox One kontrolcüsünün yeni Xbox One ile birlikte aynı kutuda yer alacağı gibi tek olarak da satılacağı biliniyordu. Ardından geçtiğimiz hafta 1 TB'lık Xbox One Amazon'da listelenmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından yeni bir Xbox One ve kontrolcüsünün geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Microsoft'un bu ürünleri E3 2015'te tanıtması bekleniyordu. Fakat Microsoft bizi fazla meraklandırmayarak, E3 2015'e sayılı günler kala yeni Xbox One ve kontrolcüsü hakkında bizi bir video ile bilgilendirdi.

Yapılan duyuruya göre yeni Xbox One, 1 TB hafıza ile gelecek. 1 TB'lık Xbox One'ın kutusunda yeni Xbox One kontrolcüsü ve Halo: Master Chief Collection yer alacak. Yeni Xbox One kontrolcüsünün üzerinde 3.5 mm'lik bir mikrofonlu kulaklık girişi yer alacak.

Yeni Xbox One, 16 Haziran'dan itibaren ilk olarak Kuzey Amerika'da daha sonra da diğer bölgelerde satın alınabilir olacak. Yeni Xbox One ile, eski Xbox One'ın fiyatında indirime gidiliyor. Buna göre eski Xbox One 50 dolar indirimle 400 dolardan 350 dolara inecek ve yeni Xbox One 400 dolar satış etiketiyle piyasaya çıkacak.

Microsoft'un yeni Xbox One kontrolcüsü beraberinde sadece 3.5mm mikrofonlu kulaklık girişini getirmiyor. Yeni kontrolcü beraberinde iki farklı renk seçeneği ile birlikte geliyor. Alışılagelmiş siyah tasarıma ek olarak, bu yeni kontrolcü ile birlikte siyah ve gümüş renklerinin hakim olduğu yeni bir tasarım da oyuncuların beğenisine sunuluyor. Tasarım yeniliklerini bununla sınırlandırmayan Microsoft, kontrolcünün bumper tuşlarını da yenilemiş.

Yeni kontrolcünün beraberinde getireceği 3.5 mm'lik jack girişine takacağınız kulaklığınızın sesini, mikrofonunuzun sesini ve oyunun sesini Xbox One'ın ayarlar panelinden kontrol edebileceksiniz.

Yeni kontrolcü ile birlikte Xbox One'ı güncellerken kontrolcüyü USB kablosuyla konsola bağlama zorunluluğuna da veda ediyoruz. Eski kontrolcüde kullanılan tüm aksesuarlar yeni kontrolcü ile tam uyumlu olarak çalışacak.

Microsoft, bu paket ile birlikte büyük merakla beklenen yeni bir ürününü daha duyurdu. Bu yeni ürün ile birlikte Xbox One kontrolcünüzü Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarınızda kullanabileceksiniz. Tamamen kablosuz olarak çalışacak olan bu adaptörü bilgisayarınıza ister USB 2.0 isterse USB 3.0 girişlerinden bağlayabileceksiniz. Microsoft'un bu kablosuz Xbox adaptörü için koştuğu tek şart işletim sisteminizin Windows 10 olması. Tek başına 25 dolar fiyat etiketiyle satılacak olan bu adaptörü yeni Xbox One kontrolcüsü ile beraber 80 dolara satın alabilirsiniz.