Yeni Halo Infinite Video Oyunu  Xbox'ın 20. Yıl Dönümüne Özel Oyun Severlerle Buluşuyor

Yeni Halo Infinite Video Oyunu Xbox'ın 20. Yıl Dönümüne Özel Oyun Severlerle Buluşuyor

Microsoft, Xbox konsolunu bir hit haline getiren franchise'ın 20 yılını işaretlediğinden, hayranlar bu hafta en son Halo video oyununa sahip olacaklar.

Microsoft, Xbox konsolunu bir hit haline getiren franchise'ın 20 yılını kutlarken, hayranlar bu hafta en son "Halo" video oyununa sahip olacaklar. Halo Infinite Çarşamba günü çıkıyor ancak kült bilim kurgu serisinin 20. yıldönümünü kutlamak için Microsoft ve geliştirici 343 Industries, oynaması ücretsiz bir "beta" test sürümü yayınladı.

15 Kasım'daki lansmanından sonraki bir saat içinde, altıncı bölümün 26. yüzyıldaki bir uzay savaşına dönüşünün heyecanını yaşamak için çevrimiçi platform Steam üzerinden aynı anda oynamak için yaklaşık 100.000 kişi oturum açtı.

Oyun takma adı Queen x3 olan, rekabetçi bir Halo oyuncusu olan 28 yaşındaki Jenn, "Tüm Halo topluluğu bu oyunun gelişini endişeyle bekliyor" dedi.

"Beta çok eğlenceliydi ve resmi lansmana kadar çok daha fazla heyecan yarattı."

Ağır silahlı bir siber askerin gözünden oyunun çekiciliğine gelince, oyunun heyecanı içinde olduğunu söyledi.

"Halo gerçekten de piyasadaki en rekabetçi birinci şahıs nişancı oyunlarından biri -- pek çok insan bir kumandayı ilk kez eline alıp harika olamaz."

Killer app

İnsanların birçok gezegeni kolonileştirdiği bir gelecekte geçen "Halo: Combat Evolved", Microsoft'un yepyeni Xbox konsolunun ilk oyunu olarak Kasım 2001'de geldi.

Microsoft, oyun konsolları için zaten kazançlı olan pazarda kendisini Japonya'nın Nintendo ve Sony'sine karşı bir Amerikan rakibi haline getirmeye çalışırken, seri hızla "öldürücü uygulama" olarak bilinen Xbox'ın satışlarını artıran ürün haline geldi.

Yirmi yıl sonra Xbox, şimdi film sektöründen daha büyük olduğu düşünülen bir video oyun endüstrisinde kilit bir oyuncu olmaya devam ediyor ve pazar araştırma şirketi Mordor Intelligence 2020'de 173.7 milyar dolar değerinde.

Xbox Live platformu, insanların arkadaşlarına veya yabancılara karşı oynamak için oturum açmasıyla çevrimiçi oyun oynamayı sosyal bir fenomene dönüştürmede öncüydü. Şu anda aylık 100 milyondan fazla kullanıcısı var.

Ampere tarafından yapılan bir analize göre Xbox konsolu, 2021 yılına kadar yaklaşık 90 milyon Nintendo Switch ve 12,8 milyon PlayStation 5'e kıyasla tahmini 6,7 milyon satışla hala Japon devlerinin çok gerisinde kalıyor.

Ancak Microsoft'a göre Xbox'ın en son sürümleri, Series X ve S, şirket tarihinde en hızlı satılanlar.

NPD oyun analisti Mat Piscatella, yeni Halo sürümü hakkında, "Konsolları raflardan kaldırmak için bu başlığa ihtiyaç duyulmuyor, ancak talebin artmasına kesinlikle yardımcı olacak" dedi.

Red ring of death

91 milyon kopya satan oyun serisi, filmler, kitaplar, çizgi romanlar ve "The Wire" oyuncusu Pablo Schreiber'in başrolde Master Chief olarak oynadığı yeni bir TV dizisiyle tüm bir medya serisini doğurdu.

Başarısını yenecek kadar iyi bir oyun anlamına gelen "Halo Killer" ifadesinin bile ortaya çıkmasına neden oldu.

Halo e-spor turnuvaları için profesyonel bir antrenör olan Joshua "Mash" Mashlan, yükselişini nihayet "oyunu sevdiğiniz için inek olmadığınız" bir zaman olarak hatırlıyor.

AFP'ye konuşan 28 yaşındaki oyuncu, "Herkes oynamak istedi" dedi.

Geçen ay beta sürümünün piyasaya sürülmesi konusunda o kadar heyecanlıydı ki, oynamak için işten bir gün izin almayı planladı ve "birçok küçük aksaklığa" rağmen bundan keyif alıyor.

Kısmen Covid-19 tele-çalışma ile bağlantılı komplikasyonlar ve aynı zamanda erken sanat eserinin oyuncularının temel olarak alay ettiği eleştirileri nedeniyle yayınlanması bir yıldan fazla geciken bir oyun için hoş bir sürpriz.

Microsoft, hem Halo hem de Xbox'ın yirmi yılını kutlamak için konsol tarihindeki önemli anları keşfeden sanal bir müze de dahil olmak üzere bir dizi girişim başlattı.

Bunlar arasında, 2007'de bir kusurun konsolda toplu arızalara yol açarak kutuda uğursuz kırmızı parlayan ışıkla sonuçlanan kötü şöhretli "kırmızı ölüm halkası" krizi de yer alıyor. Ortaya çıkan geri çağırma, Microsoft'a 1 milyar dolardan fazlaya mal oldu.