Valve, Steam Deck Uyumluluğunu Göstermek İçin Steam'deki Her Oyunu Test Ediyor

Valve, Steam Deck Uyumluluğunu Göstermek İçin Steam'deki Her Oyunu Test Ediyor

Valve, kullanılabirliik açıısndan tüm oyunları test ediyor. İşte detaylar..

Valve, Steam'deki hemen hemen her oyunun yaklaşmakta olan Steam Deck bilgisayarında oynanabilmesini istediğini söyledi. Ancak, platformdaki oyunların çeşitliliği, elde taşınır cihazın donanım becerisi ve Linux tabanı, kontrol yöntemleri veya sadece oyun hataları göz önüne alındığında, bu kolay bir iş olmayacak. Bugün Valve, müşterilerin vitrinindeki oyunların Steam Deck'te nasıl çalışacağını daha başlamadan önce öğrenmelerini sağlayan Güverte Onaylı programını duyurdu.

Şirket, elde taşınabilir cihazlarda uyumluluğunu bulmak için Steam'de mevcut olan her deneyimi gözden geçirmek için bir dahili inceleme programı başlattı. Bunun nasıl gittiğine bağlı olarak, oyunlara dört sınıftan biri verilir: Doğrulandı, Oynanabilir, Desteklenmiyor veya Bilinmiyor. İşte her birinin özeti:

  • DOĞRULANMIŞ - Oyun, kutudan çıkar çıkmaz Steam Deck'te harika çalışıyor.
  • OYNANABİLİR - Oyun, oynamak için kullanıcı tarafından bazı manuel ayarlamalar gerektirebilir.
  • DESTEKLENMEYEN - Oyun şu anda Steam Deck'te çalışmıyor.
  • BİLİNMEYEN - Bu oyunun uyumluluğunu henüz kontrol etmedik.

https://youtu.be/_OAqvtlgfGA

"Oynanabilir" etiketine sahip oyunlar için gerekli olan manuel ince ayar, bir topluluk denetleyicisi yapılandırmasını manuel olarak seçmek ve bazı öğeler için ekran klavyesini veya dokunmatik ekranı kullanarak giriş gerektirmek gibi şeyler yapmak anlamına gelebilir.

Bir oyun Steam Deck'te kabul edilebilir bir performans sergiliyorsa (30FPS vurulması gereken minimum hedef gibi görünüyor), cihazın çözünürlüğünde veya giriş yöntemlerinde herhangi bir sorun yok, uyumluluk uyarısı göstermiyor ve yerel bir oyunsa Proton üzerinden sorunsuz çalışmayı destekliyor. Linux sürümü mevcut değil, gıpta edilen Doğrulanmış kategorisine giriyor.

Valve, Steam Deck başlamadan önce oyuncuların Steam kitaplıklarında bu uyumluluk ayarlarını görüntülemek için çalışıyor ve bu manuel inceleme programına lansman sonrasında da devam etmeyi planlıyor. Geliştiriciler oyunlarını güncelledikçe ve Steam Deck yazılımı geliştikçe Valve, oynanabilirliğin iyileşip gelişmediğini görmek için oyunları yeniden gözden geçirecek.

valve-steam-deck-uyumlulugunu-gostermek-icin-steamdeki-her-oyunu-test-ediyor.jpg

Steam Destesi bu Aralık ayında 399$, 529$ ve 649$'a mal olan üç modelle piyasaya çıkıyor. AMD destekli dahili donanımlar aynı kalırken, pakete dahil edilen depolama miktarı ve hız her sürümde değişiyor. Rezervasyonlar burada mevcuttur. Son zamanlarda, Linux'a Kolay Hile Karşıtı desteğinin gelmesiyle Steam Deck'te oyun oynamak için başka bir fiyasko kaldırıldı ve platformda Proton aracılığıyla çok sayıda çok oyunculu oyun kullanılabilir hale geldi.