Valve Çalışanı, Steam Deck'in 30 Fps Sınırına Sahip Olmadığını Açıkladı

Valve Çalışanı, Steam Deck'in 30 Fps Sınırına Sahip Olmadığını Açıkladı

Valve Çalışanı, Steam Deck'in 30 Fps Sınırına Sahip Olmadığını Açıkladı

Birkaç gün önce Valve, ilk elde taşınabilir oyun cihazını, yani Steam Deck'i tanıttı. Makine, doğal 1280 x 800 piksel çözünürlüğe sahip 7 inç 60 Hz ekrana sahiptir. Valve, cihaza güç sağlamak için AMD ile ortaklık kurdu ve RDNA 2 1.6 Tflops GPU ile eşleştirilmiş bir Zen 2 dört çekirdekli sekiz iş parçacıklı CPU'ya sahip bir APU'yu tanıttı. Ayrıca 16 GB LPDDR5 ram ve 512 GB NVMe'ye kadar çıkan dahili depolama alanına sahiptir. 399 dolardan başlayan Steam Destesi kağıt üzerinde temiz görünüyor, ancak bir Valve çalışanından gelen bir açıklama, şirketin elde taşınır cihazlarda 30 fps hedeflediği şeklinde yorumlandığından, çoğu kişi performans konusunda endişeli.

Pierre-Loup Griffais olan aynı geliştirici, Valve'ın Steam Deck'teki oyunlarla hedeflediği minimum 30 fps'yi kastettiğini söyleyerek ifadesini netleştirdi. Bir tweet'te Griffais şunları söyledi:

"30 FPS hedefi", performans testimizde oynanabilir olduğunu düşündüğümüz zemini ifade eder; test ettiğimiz ve gösterdiğimiz oyunlar, şimdiye kadar bu çıtayı sürekli olarak karşıladı ve aştı. Ayrıca, pil ömrüne karşı mükemmel ayar yapmak için isteğe bağlı yerleşik bir FPS sınırlayıcı olacaktır.

Bu kesinlikle birkaç yanlış anlaşılmayı açıklığa kavuşturuyor. Valve başlangıçta donanımının kendisine atılan herhangi bir oyunu kaldırabileceğini belirtmiş olsa da, "30 FPS hedefi" hakkındaki yorum, birçok kişinin oyunların 30 fps'de sınırlandırılacağına inanmasına neden oldu. Artık oyunların 30 fps'de kilitlenmeyeceği ve oyuncuların performans ve pil ömrü arasında seçim yapabileceği açık olsa da, Griffais'in tweet'ine verilen yanıtlar şimdi neden 60 fps'nin makine için zemin olarak seçilmediğini araştırdı.