Valorant Oynayacaksanız Windows 11'i Unutun! Microsoft TPM 2.0'a Geçit Vermiyor!

Valorant Oynayacaksanız Windows 11'i Unutun! Microsoft TPM 2.0'a Geçit Vermiyor!

Valorant oyuncularının Windows 11'de yaşadığı sıkıntılara açıklık getirdik. Eğer Windows 11 kullanma konusunda kararlıysanız çevrimiçi oyunların bir kısmını oynayamayabilirsiniz. Peki Windows 11'de TPM 2.0 nasıl aktif edilir?

Valorant, Riot Games'in geliştirdiği çok oyunculu bir oyun. Çevrimiçi oyuncu sayısı o kadar fazla ki oyun hakkında bilgi sahibi olmasanız bile adını mutlaka duymuşsunuzdur. Oyunla ilgisi olmayan kişilerin dahi haberdar olduğu bir oyun diyebiliriz. Son zamanlarda yaşanan oyun içi hatalarının nedeni az çok belli oldu. Windows 11'i test eden kullanıcılar oyunda hata aldıklarından şikayetçiydi. Ancak sorunun temel kaynağı ortaya çıktı. Windows 11 kullanmaya devam ederseniz muhtemelen bir daha oynamanız mümkün olmayacak. Nedenine gelecek olursak Windows 11'de yer almayan bir özellikten kaynaklanıyor.

Valorant Neden Oynanamayacak?

Valorant'ın Windows 11'de olmamasının temel nedeni TPM 2.0 eksikliği. Hilelere karşı sağlam koruma sağlayabilmek adına TPM 2.0'nin pek çok oyun için gerekli olduğu bilinmekte. Eğer Valorant oynamayı planlıyorsunuz bir tercih yapmak zorundasınız.

Windows 11 5 Ekim'de Çıkacak

Windows 11'in hali hazırda beta sürümü kullanılabilmekte. Ancak sürüm tamamen yayınlandığında işlerin rengi değişecek. Valorant'ı oynamak iyice imkansız hale gelebilir. Bunu göz önünde bulundurarak Windows 11'e geçip geçmeyeceğinizi kararlaştırmalısınız. Aksi takdirde oyun deneyiminiz yarı kalacaktır. Pek çok kişi Windows 10'da kalacağını belirtiyor. Bu hatadan sonra performans anlamında gelişme kaydetse dahi Windows 11'i kullanmanın bir anlamı olmayacak.

w11.jpg

Windows 11 TPM 2.0 Aktif Etme

Çeşitli ayarlarla Windows 11'de TPM 2.0'ı aktif edebileceğiniz videolar yer alıyor. İnternet üzerinde paylaşılan bu videoları da deneyebilir veya fikir elde edebilirsiniz. Önceliğinizi araştırmaya verin ve 5 Ekim'de Windows 11 kurduktan sonra oyunla ilgili problem yaşarsanız alternatif çözümlere yönelin. Belki de Valorant ve diğer popüler çevrimiçi oyunları oynamak sanılanın aksine zor değildir. Şimdilik gidişat bunu göstermiyor fakat yakın zamanda yeni gelişmelerin yaşanması muhtemel.

Pek Çok Oyun Oynanamayacak

Oyunlar arasında CS:GO'dan Valorant'a ve Riot Games'in diğer oyunu Leauge of Legends de bulunuyor. Oyunların önemli bir kısmı TPM 2.0'dan faydalandığı için Windows 11 kurmak istemeyebilirsiniz. Bunu da çeşitli denemeler sonucu karar vermeniz doğru olacaktır. Yan sizin yerinize deneyen kişiler olumlu sonuç elde ederse bu konuda adım atabilirsiniz.

Valorant Hataları Düzelecek mi?

Valorant'taki hataların düzelmesi için Windows 11 yerine Windows 10 veya daha düşük bir işletim sistemi kullanmanız gerekebilir. Sorunun ana kaynağı olarak Microsoft'un yeni işletim sistemi gösteriliyor. Oyun içerisinde yaşanan genel problemlerin nedeni Microsoft'taki problem olsa da farklı bir neden de olabilir. Düşük ihtimalle bilgisayarınızla bağlantılı bir hatadan mağdur olabilirsiniz. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yapmakta fayda var.