TÜBİTAK Başkanı: Türkiye %100 Yerli Teknolojiye Ulaşıyor!

TÜBİTAK Başkanı: Türkiye %100 Yerli Teknolojiye Ulaşıyor!

TÜBİTAK başkanı Hasan Mandal, Muğla üzerinde yapılan son dönem çalışmalarına gönderide bulunuyor.

Muğlalı genç Ramazan Kargılı, yaşadığı imkansızlıkları aşmak için ürettiği icatlarla dikkatleri üzerinde toplamıştı. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da Kargılı’ya destek vereceklerini ifade etmişti. Mandal bugün genç mucidi ziyaret etti.

Hasan Mandal, ziyaret esnasında çeşitli sorulara cevap verdi ve çeşitli açıklamalarda bulundu. Kargılı tarafından üretilen yoğurt ve biber dövme makinesi, matkap, dinamo gibi çeşitli araçları da inceleyen Başkan Mandal, gelecekte yerli ve milli teknoloji kullanacağımızı ifade etti.

Teknolojiyi Kullanan Değil Üreten Olacağız!

Mandal, yaptığı açıklamada Kargılı’ya verdikleri ziyaret sözünü gerçekleştirdiklerine dikkat çekerken, "Buraya sözümüzü tutmaya, sevgili Ramazan'ı ziyaret etmeye geldik. Ramazan, içinde bulunduğu imkanlara bakmadan, üretmeye ve geliştirmeye kendisini adamış pırıl pırıl bir gencimiz.

Gördüğünüz bu ortamda ailesinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği birçok elektriksel ve elektronik cihazla ailesinin hayatını kolaylaştırırken Milli Teknoloji Hamlesi’ne de organik bir katkı sunuyor. Yani teknoloji kullanan değil, teknoloji üreten ve geliştiren…" dedi.

Mandal, TÜBİTAK’a düşenin bu katkıya destek olmak olduğunu belirterek, Ramazan Kargılı’yı destekleyeceklerini ve imkan sağlayacaklarını ifade etti. Ayrıca Kargılı’yı Teknofest’e davet etti ve kendisini TÜBİTAK Gebze Kampüsünde ağırlayacaklarını, eğitimi sırasında da yanlarında stajlarını yapabileceğini söyledi.