Steam 20. yıldönümünde indirim yaptı

Steam 20. yıldönümünde indirim yaptı

Bazı klasik oyunları yüzde 90 indirimle alabileceksiniz


Konsol video oyunları dünyasında Microsoft, Sony ve Nintendo Titans olarak duruyor. Ancak PC oyuncuları için Valve yüce hüküm sürüyor. Dağıtım platformu Steam, PC'de oyun satın almak ve oynamak için tek yer olmayabilir, ancak en büyük, en eski ve en ikonik arasında kolayca. Bugün Steam'in 20. yıldönümünü işaret ediyor.

Valve, kendi yayınlanan oyunlarında fiyatları düşürerek kutluyor ve kataloğunun çoğunu yarı ömre: Alyx hariç yüzde 90 indirim sunuyor. Satışın açılış sayfası, Steam'in son yirmi yılının neşeli bir retrospektifi olarak iki katına çıkıyor. Kullanıcılara, platformun tarihindeki önemli yıllardan "en iyi oyunları" satın alma şansı sunan eğlenceli bir okuma, ilk buhar satışı hakkındaki dipnotları orijinal portalı sadece 0,99 dolara satın alma şansı ile noktalıyor.

Yine, eğlenceli, ama nostaljik bakış birkaç önemli ayrıntı bırakıyor. Steam ilk başlatıldığında etrafta olan insanlar, ilk günlerini hayal kırıklığı zamanı olarak hatırlayabilirler. Valve, platformu oyunlarına kolayca güncellemeler sunmanın ve çevrimiçi çok oyunculuda hile yapmanın bir yolu olarak inşa etti - ancak birçoğu bunu antagonistik bir güç ve oyunculara kısıtlayıcı DRM uygulamak için erken bir girişim olarak gördü.

Dijital dağıtım 2003 yılında bebeklik dönemindeydi ve çoğu PC oyuncusu oyunlarını mağazadan satın alarak bir CD veya DVD'den manuel olarak yükledi. Bu değişmedi, ancak Valve Half-Life 2'yi piyasaya sürdüğünde, oyuncular oyunun tek oyuncu deneyimini başlatmak için Steam ve bir internet bağlantısı gerektirdiğini buldukları için şaşırdı. O zamanlar duyulmamıştı ve insanlar bundan nefret ediyordu.

Ancak tarihin gösterdiği gibi, buna alıştık. Diğer yayıncılar Valve platformunda oyun satmaya başladı. Kullanıcılar uygun dağıtım modeli ve yukarıda belirtilen buhar satışlarının cazibesi tarafından çekildi. Steam eklendi bulut kaydetme yedekleri, oyuncu tarafından oluşturulan içerik için bir merkez, sosyal özellikler ve daha fazlası. Yakında, Valve, önce biraz cansız buhar makineleri girişimi ve daha sonra çok daha başarılı buhar güvertesiyle kendi donanımını yaparak oynamaya başladı.

Bugün, Steam oyun topluluğunda ve iyi bir sebeple bir ev adıdır. Devam et, kutlayın. Valve, yıldönümüne güzel, retro bir his vermek için platformun orijinal koyu yeşil rengini bile geri getirdi.