Sony, Bungie'yi 3.6 Milyar Dolara Satın Aldı!

Sony, Bungie'yi 3.6 Milyar Dolara Satın Aldı!

Sony, Bungie'yi 3.6 milyar dolara satın alıyor, stüdyo çok platformlu kalacak.

Oyun alanında satın alma savaşları devam ediyor. Sony, Bungie'yi PlayStation Studios katına getiren büyük bir stüdyo satın aldığını duyurdu. Bungie, 2010 yılına kadar Halo franchise'ından sorumluydu, ardından Microsoft'tan ayrıldı ve o zamandan beri Destiny ve Destiny 2'yi geliştirdi. Duyuru, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almak için 68.7 milyar dolarlık bir anlaşmayı açıklamasından sadece birkaç hafta sonra geldi.

SIE CEO'su Jim Ryan, "Destiny serisinin başlangıcından bu yana Bungie ile güçlü bir ortaklığımız var ve stüdyoyu resmi olarak PlayStation ailesine davet etmekten daha fazla heyecan duyamazdım" dedi. PlayStation'ın erişimini çok daha geniş bir kitleye ulaştırma stratejimiz."

Satın almanın ardından Bungie, stüdyonun CEO'su ve başkanı Pete Parsons ve mevcut yönetim ekibi tarafından yönetilen Sony Interactive Entertainment'ın (SIE) bağımsız bir yan kuruluşu olacak.

sony-bungieyi-3-6-milyar-dolara-satin-aldi.jpg

Ayrı bir blog gönderisinde, Parsons stüdyonun çok platformlu deneyimler sunmaya devam edeceğini taahhüt etti ve Bungie'nin Destiny evreninin tam yaratıcı kontrolünü ve yayınlama bağımsızlığını elinde tuttuğunu ekledi. Tüm platformlarda Destiny'nin geleceğiyle ilgili merak uyandıran soruları olan hayranlar için bir SSS burada bulunabilir. Özetlemek gerekirse, oyuncular hangi platformu kullanırsa kullansın destek devam edecek.

Parsons, "Kaderimiz bizim elimizde. Oyunlarımızı bağımsız olarak yayınlamaya ve yaratıcı bir şekilde geliştirmeye devam edeceğiz." "Birleşik bir Bungie topluluğunu yönetmeye devam edeceğiz. Oyunlarımız, topluluğumuzun olduğu yerde, oynamayı seçtikleri her yerde olmaya devam edecek."

Stüdyo ayrıca dahili olarak geliştirilmekte olan başka oyunlar olduğunu ve bunların PlayStation'a özel olmadan diğer platformlara geleceğini de doğruladı. Bununla birlikte, bu yaklaşan oyunların PlayStation ve PC'yi vuracağı ve Xbox'tan bir platform olarak kaçınacağı bir durum olabilir, tıpkı Microsoft'un birinci taraf oyunlarında yaptığı gibi.