Microsoft, Xbox 360'ın 3 kırmızı ışık hatasına 1 milyar dolar harcamış

Microsoft, Xbox 360'ın 3 kırmızı ışık hatasına 1 milyar dolar harcamış

Microsoft'un 2005 yılı sonlarında piyasaya çıkan oyun konsolu Xbox 360'ın 3 kırmızı ışık hatası Microsoft'a 1.15 milyar dolara patlamış.

Microsoft'un Xbox markası adına zor günlerin yaşanmasına sebep olan 3 kırmızı ışık hatası ile ilgili olarak dönemin tepe isimlerinden Peter Moore, IGN ile gerçekleştirilen bir röportajda o dönemlerde Microsoft'un ne gibi yollardan geçtiğini ve nelerin yaşandığını anlattı.

İlk olarak 3 kırmızı ışık sorunu nedir, ondan biraz bahsedelim. Xbox 360, 2005 yılında piyasaya çıktığında işler Xbox 360 için gayet iyi ilerliyordu. Fakat 2007 yılında bir çok Xbox 360 kullanıcısı ülkemizde 3 kırmızı ışık hatası olarak adlandırılan, yabancı basında ise Red Ring of Death olarak adı geçen bir sorun ile karşılaştı. Genellikle aşırı ısınmadan dolayı kaynaklanan bu hata, birçok Xbox 360 kullanıcısının başını dert olmuştu.

Peter Moore, o dönemde Microsoft'un şefi olan Steve Ballmer ile yaşadıklarını IGN ile yaptığı röportajda şöyle anlattı:

"Steve'in karşısında titreyerek oturuyordum, onu ölümüne severim ama bazen korkutucu birisi olabiliyor. Steve, bana ne yapmamız gerektiğini sordu, ben de ona eğer bu hatayı düzeltmezsek Xbox markasının öleceğini söyledim."

Moore, sözlerinin devamında şunları dile getiriyor:

"Biz o gün orada bu kararı almış olmasaydık ve bu sorunu çözmek için çalışmış olmasaydık, bugün ne Xbox markası ne de Xbox One var olmazdı."

O gün alınan bir kararla Microsoft bu sorunun çözümü için 1.15 milyar dolar yatırım yapmış. Xbox 360'ı yeniden tasarlayan Microsoft, bu yatırımı yaparak Xbox 360 konsolunun ömrünü uzattı ve Xbox markasının günümüze kadar gelmesini sağladı.