Microsoft AMD'yi satın almayı düşünüyor!

Microsoft AMD'yi satın almayı düşünüyor!

Ortaya çıkan söylentilere göre yazılım devi Microsoft, donanım pazarının önemli isimlerinden Advanced Micro Devices'ı satın almayı planlıyor.

Dış basında yer alan bazı kaynaklardan aldığı bilgiye göre teknoloji dünyasının dev isimlerinden Microsoft, donanım dünyasının önemli ismi AMD'yi alma planları yapıyor. Söylenilenlere göre Microsoft, konuyla ilgili olarak AMD ile iletişime geçmeye başlamış bile.

Yapılan haberde belirtilene göre Microsoft'un cebinde 95 milyar dolar parası bulunuyor. AMD'nin piyasa değerinin ise yaklaşık 2 milyar civarında olduğu belirtilmiş. Söz konusu rakamları incelediğimiz zaman Microsoft'un AMD'yi satın alma konusunda önünde hiçbir ekonomik engel bulunmuyor. AMD'nin 2006 yılında ATI'yi şu anki piyasa değerinin 3 katı daha fazla fiyata satın aldığını da belirtelim.

Microsoft'un AMD'yi satın alması konsol piyasasını da sarsabilir. AMD, sadece PC platformunda değil, konsol platformlarında da önemli bir paya sahip. Birçok oyun konsolunda AMD'nin donanım parçaları kullanılmıştı. Bunlara PlayStation 4 ve Xbox One da dahil. Belirtilene göre Microsoft, satılan her Xbox One için AMD'ye 100 dolar civarında bir ödeme yapıyor. Aynı şekilde Sony'de PlayStation 4 için AMD'ye ödeme yapıyor. Microsoft'un AMD'yi satın alması Sony'nin satılan her PlayStation 4 için Microsoft'a ödeme yapması anlamına geliyor. Konuyla ilgili olarak her iki taraftan da resmi bir açıklama gelmedi. Şimdilik tüm bunlar söylentilerden ibaret. Fakat Microsoft'un bu adımı atması donanım dünyası adına büyük bir hamle olacaktır.