Microsoft, Activision Blizzard'ı 68,7 Milyar Dolara Satın Alıyor!

Microsoft, Activision Blizzard'ı 68,7 Milyar Dolara Satın Alıyor!

Microsoft'tan büyük hamle: Activision Blizzard'ı satın alıyor. İşte tüm detaylar..

Activision Blizzard, işyerinde suistimal iddiaları, kadın düşmanı kültür ve daha fazlası nedeniyle son zamanlarda sıcak sularda. Yayıncıya karşı birden fazla dava açıldı ve en son raporlar, Temmuz 2021'den bu yana yaklaşık 40 çalışanın şirketten ayrıldığını ve CEO Bobby Kotick'in kesin önlem almadığını gösteriyor.

Bugün büyük bir sürprizle Microsoft, Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolar değerinde ve her hissesi 95 dolar değerinde tamamen nakit bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu. İşlem tamamlanana kadar hem Microsoft hem de Activision ayrı ayrı çalışmaya devam edecek. Ancak anlaşma yapıldıktan sonra Activision doğrudan Microsoft'a veya daha spesifik olarak Phil Spencer'a rapor verecek.

Activision'ın ve çeşitli stüdyolardaki 10.000 çalışanının satın alınmasıyla Microsoft, gelir açısından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi olacak. Redmond teknoloji firması, Call of Duty, Candy Crush, Overwatch, Diablo ve Warcraft dahil olmak üzere Activision'ın tüm IP'sini emecek. Xbox şefi Phil Spencer, işlem hakkında şunları söyledi:

Her yerde oyuncular Activision Blizzard oyunlarını sever ve yaratıcı ekiplerin en iyi çalışmalarını önlerinde yaptıklarına inanıyoruz. Birlikte insanların istedikleri oyunları neredeyse istedikleri her yerde oynayabilecekleri bir gelecek inşa edeceğiz.

Bu arada Activision CEO'su Bobby Kotick şu açıklamayı yaptı:

30 yılı aşkın süredir inanılmaz yetenekli ekiplerimiz en başarılı oyunlardan bazılarını yarattı. Activision Blizzard'ın birinci sınıf yetenek ve olağanüstü franchise'larının Microsoft'un teknolojisi, dağıtımı, yeteneğe erişim, iddialı vizyonu ve oyun ve katılım konusundaki ortak bağlılığı ile birleşimi, giderek daha rekabetçi bir sektörde başarımızın devam etmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

İşlem her iki şirketin yönetim kurulu tarafından onaylanmış olsa da, anlaşmanın niteliği, değeri ve potansiyel antitröst endişeleri dikkate alındığında önemli olan düzenleyici ve hissedar onayından geçmesi gerekecek. Bunun 2023 mali yılının sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Onaylanırsa işlemin oyun ortamını nasıl değiştireceğini görmek ilginç olacak. Microsoft, Eylül 2020'de ZeniMax Media'yı satın aldıktan sonra, PlayStation'ın şirket tarafından yayınlanan gelecekteki oyunları kaçıracağı doğrulandı. Bu stratejinin son anlaşma için de geçerli olup olmayacağını göreceğiz. Şimdilik Microsoft, "Activision Blizzard oyunlarının çeşitli platformlarda oynandığını ve bu toplulukları ileriye taşımayı desteklemeye devam etmeyi planlıyoruz" şeklinde yalnızca belli belirsiz bir şekilde belirtti.