Lisanslı e-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

Lisanslı e-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

Oyun severleri, aslında daha çok kendisini oyunlara adamış kişiler için bu yazımızda "Lisanslı e-Spor Oyuncusu Olmak" konusunu işleyeceğiz.

e-Spor yani "Elektronik Spor" çevrimiçi oyunlar için kurulmuş bir spor dalıdır. Ülkemizde de bir çok takım oyuncusu tarafından bu lisans alınmaya başlanmış olup, League of Legends takım oyuncuları özellikle bu lisansı almak için başvuruda bulunmuşlardır.

Günümüzde 100 milyona yakın oyuncu tarafından büyük bir ilgi gören League of Legends, e-Spor'a olan merakı da artırmış durumda. Geçtiğimiz zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nin League of Legends ve Starcraft 2 oyuncularını, resmi olarak tanıdığını ve yurt dışı seyahatleri için vizeyi onayladıklarının haberini almıştık.

Sizde birçok League of Legends oyuncusu gibi ya da bunu daha da genelleyecek olursak birçok takım oyuncusu gibi, e-Spor lisansını almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle lisans işlemlerin tamamlandığında yani lisansını aldığında bağlı olacağın federasyonun adının "Gelişmekte Olan Sporlar Federasyonu" olduğunu bildirelim.

e-Spor Lisansı İçin Gerekli Olan Belgeler;

  • T.C. Kimlik Numarası Beyanı
  • Sağlık Raporu
  • Doldurulmuş Tescil Fişi
  • 2 Adet Vesikalık Resim

Şimdide bu sıraladığımız maddelerin teker teker nasıl hazır hale getirileceğinin detaylarını verelim.

[baslik]T.C Kimlik Numarası Beyanı Nasıl Alınır?[/baslik]

Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopinizi çektirip, fotokopinin alt kısmına "bu kimlik tarafıma aittir" yazıyorsunuz ve bu aşama kolay bir şekilde bitmiş oluyor.

[baslik]Sağlık Raporu[/baslik]

Bu lisans için sağlık raporu almak, diğer spor lisanlarına göre biraz daha farklı. Bu lisans için sağlık raporu alacağınız yere gidip, "Dijital Oyun Lisansı için sağlık raporu alıyorum." demeniz gerekiyor. Bu tür sağlık raporunu her sağlık kuruluşu vermeyebilir. Onun için veren sağlık yerlerini araştırmanız gerekiyor.

[baslik]Doldurulmuş Tescil Fişi[/baslik]

3.aşama da bizi tescil fişi bekliyor. Tescil fişleri 2'ye ayrılıyor. Birincisi ferdi tescil fişleri. Bu tescil fişleri şahsa ait oluyor. Yani bir kişinin, kendi başına lisans aldığını gösteriyor. İkincisi ise, kulüp olarak çıkartılıyor. Bu da çalıştığınız spor klubüyle çıkartmış olduğunuz tescil fişidir. Tescil fişlerini bulunduğunuz ilçenin Gençlik ve Spor Bakanlığı web sitesine giriş yaparak alabilirsiniz.

[baslik]2 Adet Vesikalık Resim[/baslik]

Önceden sizde bulunan vesikalık resimlerden ya da yeni çektireceğiniz vesikalıklardan 2 tanesini ayırıyorsunuz ve Menajeriniz yahut Veliniz ile birlikte "İlçe Emniyet Müdürlüğü"nün yolunu tutuyorsunuz. Gerekli olan onaylatma işlemlerini "sicil lisans servisinde" yapacağınız son onaylatma ile tamamlamış oluyorsunuz.

Artık sizde lisanslı bir e-Spor oyuncususunuz. Bozuktus.com olarak tebrik eder, sportif faaliyetlerde başarılar dileriz.