İlk Xbox oyunları Xbox One'a gelebilir!

İlk Xbox oyunları Xbox One'a gelebilir!

Microsoft'un E3 2015 sunumunda duyurduğu geriye uyumluluk projesi Xbox 360 ile birlikte ilk Xbox'a da destek sunabilir.

Bildiğiniz gibi Microsoft geçtiğimiz E3 fuarına yaptığı duyurular ile damgasını vurmuştu. Microsoft, bu fuar kapsamında düzenlediği konferansında Xbox One konsolu için geriye uyumluluk özelliğini duyurmuştu. Bu özellik sayesinde Xbox 360 platformunda oynadığımız birçok oyunu doğrudan Xbox One'da oynayabileceğiz. Üstelik Microsoft bu özelliği oyunculara ücretsiz olarak sunacak. Yani halihazırda Xbox 360 platformunda sahip olduğunuz oyunları Xbox One cihazınızda hiçbir ücret ödemeksizin oynayabileceksiniz.

Microsoft, sınırlı sayıda oyunu destekleyecek olan bu teknolojiyi oyunculara sunmadan önce oyuncuların da fikrini almak istemiş ve geçtiğimiz aylarda bir anket başlatmıştı. Xbox One oyuncuları Red Dead Redemption’ı istiyor başlıklı haberimizde sizlere bu konunun ayrıntılarından bahsetmiştik. Oyuncuların Xbox One platformunda en çok görmeyi istedikleri Xbox 360 oyununu seçmelerini isteyen Microsoft, anketten çıkan sonuçlara göre çalışmalarına ağırlık verecek. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bu ankette ilk sırayı Call of Duty: Black Ops 2 ve Red Dead Redemption çekiyor. Oldukça geniş bir oyuncu kitlesi tarafından istenen bu oyunları geri uyumluluk projesi ile Xbox One'da görmemiz büyük ihtimal.

Microsoft, Xbox One'a gelen bu destek ile hem Xbox One oyuncularının hem de Xbox 360 oyuncularının yüzünü güldürmüş durumda. Hatta bu destek kimi Xbox 360 kullanıcılarının Xbox One'a geçiş yapmasında rol oynayabilir.

Bazı oyuncular merak etmişler olacak ki Xbox 360 oyunlarını destekleyen bu projenin ilerleyen zamanlarda ilk Xbox için çıkış yapmış olan oyunları da destekleyip desteklemediğini Xbox'ın başındaki isim Phil Spencer'a Twitter üzerinden sordular. Oyuncuların bu fikrini mantıklı olarak değerlendiren Spencer, kendisinin de böyle bir şey istediğini ve proje üzerinde çalışan ekibe bunu sıkça sorduğunu söylüyor. Spencer, cevabının devamında ilk önce projenin Xbox 360 için raya oturması gerektiğini ve ekibin zamana ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Xbox'ın başındaki isim Phil Spencer'ın bu desteğe bu kadar sıcak bakması ilerleyen dönemlerde yeni bir destek duyurusunun gelmesini sağlayabilir.