Hileciler Call of Duty Oyunlarından Süresiz Uzaklaştırılacak!

Hileciler Call of Duty Oyunlarından Süresiz Uzaklaştırılacak!

Activision, yaptığı açıklama ile Call of Duty'de hile açanları bir daha oyuna almayacak. Süresiz olarak uzaklaştırılacakları bilgisi geldi. Ricochet'teki blog yazısı Call of Duty'e dair bazı bilgiler verdi. Hileciler Call of Duty serisine veda edebilir...

Activision, son zamanlarda hilecilere karşı sert önlemler almaya devam ediyor. Şirket, Ricochet isimli sistemi tanıtmış ve hile yapanların hızlı tespit edilebileceği bir özellikten bahsetmişti. Şimdi ise ipleri daha sıkı eline alıyor hilecileri tamamen oyundan uzaklaştırmak için yeni bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Activision'un son blog yazısında çok önemli detaylar ele geçirildi. Bu detaylar arasında en çok dikkat çeken şey ise oyuncuların bir daha Call of Duty oyunlarını oynayamayacak olmasıydı. Peki bu nasıl mümkün olacak? Bilgisayardaki çekirdeğe dahi sızarak güvenlik konusunda önemli adımlar atan Activision, sınırları iyice zorlayacağa benziyor. Call of Duty Vanguard'dan sonra sıra diğer oyunlara geldi.

Hile Yapanlar Süresiz Banlanacak!

Hilecilerin Call of Duty oyunlarına bir daha erişimi mümkün olmayacak gibi gözüküyor. Şirketin bu konuda büyük bir çalışması söz konusu. Blog yazısında belirtildiği üzere bu uygulama hayata geçirilir ise dünya oyun sektöründe bir ilki gerçekleştirebilir. Vanguard'ın çıkışıyla beraber Activision'un bu soruna daha ciddi çözümler üretmeye çalıştığı anlaşılıyor. Nedenine gelecek olursak beta sürümünde dahi pek çok hileci ile karşılaşıldı. Oyuncular tepkisini ortaya koyunca şirket de sıkıntıyla ilgili elinden geleni yapmaya hazırlandı.

codd.jpg

Gelecekteki Oyunlara da Giremeyecekler

Call of Duty'de hile açan oyuncular, önümüzdeki yıllardaki oyunlarda da oyunda yer alamayacak. Şirket bunun önüne geçmenin yollarını arıyor. Yani yalnızca geçmişteki oyun serilerini kapsamamakta. Önümüzdeki yıllarda çıkacak en güncel oyunlarda dahi engelle karşılaşacaklar. Dolayısıyla hilecilerin önemli bir kısmı bu yaptırımdan ötürü geri adım atabilir. Caydırıcı özelliğinin olmasının yanı sıra hilecilerin oyuna girişi engellenecek. Haliyle oyuncu kitlesi çok daha kaliteli ve hileden uzak kişilerden oluşacak.

Şirket, daha önce Twitter üzerinden yaptığı açıklamada hilecileri tehdit etmişti. Daha sonra yaptığı paylaşıma ilişkin detayları paylaştı. Şimdi ise Call of Duty'de kullanılan güvenlik sistemi Ricochet'teki blog yazıları dikkatle okunuyor. Üstelik geçmişte hile açmış ve yakında sistem tarafından tespit edilme olasılığı olan kişiler ne yapacak bilinmiyor. Oyunda af sistemi olacak mı ve hileciler belirli koşulları yerine getirme karşılığında geçmişte yaptıkları hatalardan sıyrılabilecek mi göreceğiz. Activision'un bu hamlesi diğer oyun şirketlerine örnek teşkil edebilir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda hile sisteminin daha da gelişmesi ve kullanıcılar arası etkileşimin artması bekleniyor.