Google'dan Twitch'e rakip servis: Youtube Gaming!

Google'dan Twitch'e rakip servis: Youtube Gaming!

Geride bıraktığımız dönemlerde Amazon tarafından satın alınan canlı oyun yayını servisi Twitch'e, Google'dan rakip proje geldi; Youtube Gaming!

2011 yılında hayatımıza giren canlı yayın platformu Twitch, kısa sürede büyük kitlelere ulaşmayı başardı ve oyuncuların hayatında büyük bir yer edindi kendine. Canlı oyun yayınlarının kalbi olarak nitelendirebileceğimiz Twitch, geçtiğimiz dönemlerde Google tarafından satın alınacağı yönünde haberler ile karşımıza çıkmıştı. Uzun süre boyunca devam eden bu belirsizliğin yerini bir anda yeni bir satın alma haberi aldı. Google tarafından satın alındı mı, alınacak mı derken bir anda Amazon tarafından gelen bir açıklama herkesi ters köşeye yatırdı. Yapılan açıklamalara göre popüler canlı yayın platformu Twitch, Amazon'a satılmıştı. Youtube gibi dünya devi bir video platformunu kolları altında tutan Google için Twitch iyi bir gelir kaynağı olacaktı. Fakat Amazon, Google karşısında bir duvar oldu. Fakat bu gelişme Google'nin canlı yayın platformlarına olan ilgisini azaltmadı. Uzun süredir Twitch'e rakip bir proje üzerinde çalışan Google, yeni canlı yayın platformu Youtube Gaming projesini duyurdu.

Yapılan açıklamalara göre Youtube Gaming servisi üzerinde 25 binden fazla oyunun kendine özel sayfası olacak ve bu sayede videolarına ulaşmak istediğiniz oyunlara çok kolay bir şekilde erişebileceksiniz. Youtube Gaming sadece canlı yayınlardan oluşacak bir platform olmayacak. Canlı yayınların yanında normal Youtube videolarına da yer verilecek.

[gallery link="file" size="large" columns="4" td_gallery_title_input="Youtube Gaming" td_select_gallery_slide="slide" ids="8619,8620,8621" orderby="rand"]

YouTube ürün müdürü Alan Joyce Youtube Gaming ile ilgili yaptığı bir açıklamada bu servisin kullanıma açılması ile birlikte Youtube'daki canlı yayın desteği daha sağlam bir altyapı üzerinden hizmet vermeye devam edeceğini ve canlı yayınlara 60 FPS desteği geleceğini söyledi. Joyce açıklamalarının devamında "'Call' yazdığınız zaman size 'Call of Duty' göstereceğiz, 'Call Me Maybe' değil." diyerek Youtube Gaming platformunun oyuncular için ne kadar özel olacağını dile getirdi.

Youtube Gaming, ilerleyen zamanlarda herkesin kullanımına açılacak. Fakat bu bekleme süreci çok uzun sürmeyecek ve Youtube Gaming servisini kısa süre sonra kullanmaya başlayabileceğiz. Youtube Gaming servisi üzerinden yapılacak olan ilk canlı yayın önümüzdeki günlerde E3 2015 fuarı kapsamında düzenlecek.