Gençlik ve Spor Bakanlığı İslam Karşıtı Oyunlara Savaş Açtığını Duyurdu!

Gençlik ve Spor Bakanlığı İslam Karşıtı Oyunlara Savaş Açtığını Duyurdu!

Geçtiğimiz haftalarda yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı kapsamında "Oyunlarda İslamofobi" adlı bir kitapçık yayınlanmış ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç bu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Aynı zamanda bilgisayar oyunlarının içerisinde dijital dünyada bizim yaptığımız araştırmalar sonucunda İslamofobik birtakım unsurların oyunların içerisine yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Dinimizce kutsal olarak görülen, birçok simgenin maalesef olumsuz anlamda bazı oyunlarda kullanıldığını tespit ettik. Bununla ilgili zaten çalışmalar yapıyoruz. Bunu özellikle dile getirmemizin nedeni İslam dünyasının ve İslam dünyasında sorumluluk almış kişilerin bunun farkında olarak tedbirlerini almaları, çocukları ve gençleri bu algı operasyonuna karşı korumaları."

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan ve basılan kitapçıkta hangi oyunun ne gibi islamofobik unsurlar barındırdığı detaylarıyla belirtilmişti.

Kitapçıktaki oyunlar ve açıklamaları şöyle:

GUITAR HERO-3: Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

DEVIL MAY CRY 3/DANTE’S AWAKENING: Dünyaca ünlü Third Person'ın 3. nesli oyununda da; Müslümanların kıblesi olan Kâbe’nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

RESIDENT EVIL: Milyonlarca kullanıcısı olan oyunda Hz. Muhammed'in mezarının kapısı, düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde İlluminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.

CALL OF DUTY: Seri bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelen Call Of Duty'de harabe bir evin tuvaletinde, kirli bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. Oyun firmasına giden şikâyetler üzerine kaldırılan görsel yerine siyah renk bir çerçeve konuldu.

HITMAN: DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyiler arasında yer alan oyunda, İslam'ı aşağılayan görseller kullanıldı.

COUNTER STRIKE: Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken 'Allahu Ekber' ve 'La ilahe illallah' çığlıkları atıyordu. İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

SERIOUS SAM: Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar, Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren bir oyundur.

CLIVE BARKERS UNDYING: Oyunda ilerleyen bölümlerin birinde ana karakter şeytanın saldırısına uğramaktadır. Şeytan, sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

ZACK & WIKI: Oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken 'Allahu Ekber' sesi çıkarıyor.

AYO DANCE: Oyunda Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

MUSLIM MASSACRE: Oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in öldürülmesi isteniyor.

BOMB GAZZE: Gazze'yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

MINARETT ATTACK: Oyunda dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri vardır. Ancak 'başlat' komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. Oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

PACMAN: Dünyaca ünlü Pacman'in bir versiyonu Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur.

Bakan Kılıç’ın açıklamasında “Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz.” diye belirttiği çalışmalardan birisi belli oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Oyuncuları, sitede bulunmayan ancak oyuncuların fark ettiği başka oyunları da şikâyet etmeye ve farkındalık yaratmaya çağırdı.

“Her gün 39 milyon saat dijital oyun oynuyoruz. İslam karşıtlığının farkında mısınız? İslami değerlere saygısızlık!.. Önyargı! Bilinçaltı!.. Algı yönetimi!.. Farkına var! İslamofobiyi görmek bizim elimizde Gör! Kaydet! Gönder! Şikayet et! Değerlerine sahip çık” sloganıyla hayata geçirilen projede yukarıda bahsi geçen oyunlar işaret edilerek oyuncuların bu oyunları oynamaması isteniyor. Hatta oyuncuların oynarken rastladığı içerikleri de, eğer listede o oyun yoksa, onlara iletmelerini rica ederek sıkı bir takip içerisinde olacaklarının sinyalini veriyorlar.

Haberin başlarında da görebileceğiniz üzere birçok oyunun, çeşitli yöntemlerle, İslam karşıtlığı yaptığı söyleniyor. Pacman’in müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunu olarak gösterilmesi ve geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü Battlefield serisinin yeni oyunu Battlefield 1’in, piyasaya sunulduktan sonra, “Türkleri öldürerek puan kazanılıyor, Türk köyleri bombalanıyor.” denilerek oyunun Türkiye’de yasaklanmasının gündeme gelmesi çoğu oyuncu tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Kimi insanların desteklediği bu adımlar kimileri tarafından da, ülke oyun sektörünün gelişimine ket vuracağı endişesiyle, tepki görüyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığının, İslamofobiye karşı mücadele başlattık diyerek, atmış olduğu bu adım hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?