Epic Games'den Steam'in Kararına Gönderme!

Epic Games'den Steam'in Kararına Gönderme!

Epic Games, Steam'in blockchain temalı oyunları yasaklamasına tepki niteliğinde bir açıklama yaptı. Kendilerinin böyle bir yasaklamaya gitmeyeceklerini belirtti. Peki Epic Games Steam'e nasıl bir göndermede bulundu?

Steam, kısa süre önce aldığı bir karar ile gündeme gelmişti. Şirket, blockhain teknolojisini konu alan ve NFT'lerle ilgili olabilecek her türlü oyunun yasaklandığını duyurdu. Platformda böyle bir oyun kategorisine izin verilmeyeceği açıklandı. Bu karardan sonra pek çok kişi Epic Games'in ne diyeceğini merak ediyordu. Çünkü iki şirket arasındaki rekabet her geçen gün derinleşmekteydi. Nitekim Epic Games'ten gelen açıklama sonucu pek çok kişi şaşkınlık yaşadı. Çünkü böylesine bir karar şirketin kullanıcıların tümüne talip olduğunu gösterdi. Peki Epic Games, blockchain temalı oyunlar için neler söyledi? NFT çılgınlığına da dolaylı olarak birkaç şey söylemiş oldu. Son zamanlardaki etkinlikleriyle kullanıcıların beğenisini kazanan Epic Games'in bu açıklaması, bazı geliştiriciler açısından fazlasıyla umut vericiydi.

Epic Games Oyunlara İzin Verecek!

Steam'in almış olduğu blockchain temalı oyunları yasaklama kararına rağmen Epic Games tam zıttını düşünüyordu. Şirket, yaptığı açıklamada bu tarz oyunlara karşı olmadıklarını vurguladı. Geliştiricilerin oyunları rahatlıkla platformlarında yayınlayabileceklerinin altını çizdi. Son zamanların trendi haline gelen Bitcoin ve beraberindeki alt yapı sistemi blockchaini, büyük ilgiyle karşılaşıyor. Yatırımcıların aşina olduğu bu sistem, bazı şirketler tarafından garipsenebiliyor. Haliyle çeşitli yasaklamalar ve olumsuz açıklamalar birbirini takip ediyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Epic Games'ten gelen olumlu açıklamalar gündemi salladı. Ancak şirket, belli başlı şartlar da sunarak direkt olarak müsaade edilmeyeceğinin mesajını verdi. Ancak bu şartların diğer oyunlar için de kıstas olmasından ötürü büyük sorun teşkil etmeyeceği vurgulanıyor.

steam.jpeg

Blockchain Oyunları İçin Şartlar!

Blockchain oyunu yayınlamak istiyorsanız, Epic Games'in sunduğu bazı şartları yerine getirmekle yükümlüsünüz. Şirket, bu şartları yalnızca blockchain oyunları için sunmuyor. Çeşitli yasalara uymaları konusunda kullanıcıları uyaran Epic Games, bunun haricinde belli bir ekip tarafından oyunun kontrol edileceğini vurguladı. Ayrıca yaş derecesi ile değerlendirildikten sonra yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verileceği detayı da paylaşıldı. Twitter üzerinden yapılan açıklama kısa süre içerisinde pek çok kişiye ulaştı. Epic Games, son zamanlarda yaptığı mantıklı hamlelerle kullanıcı sayısını çok fazla artırdı. Pandemide dijital oyun platformları arasında en büyük ivmeyi Epic Games'in kazandığı düşünülüyor. Şirket hızlı bir şekilde büyüyor ve bunun önemli bir kısmını bedava verdiği oyunlarla gerçekleştirdi.

Her Hafta Ücretsiz Oyun Dağıtıyor

Oyunu hesabınıza eklemeniz durumunda ücretsiz verilen oyunları sonsuza kadar oynayabiliyorsunuz. Daha önce Gta 5'in bedava verilmesi ile adından söz ettirmeyi başarmıştı. Bu sayede pek çok kişi tek kuruş ödemeden Gta 5'e sahip oldu. Ancak kendisine rakip olan Steam'in indirimli fiyatlara daha fazla önem verdiği görülüyor. Epic Games'in bedava verdiği oyunları indirimli şekilde sattığına da şahit olduk. Steam, dijital oyun platformları arasında zirvede oturmakta. Dolayısıyla şirketin bedava oyun vermeye ihtiyacı olmasa da belli başlı stratejileri de gözden geçirilmesi gerekebilir. Steam'in, İster istemez kendine güçlü bir rakip yarattığı yönündeki iddialar gün geçtikçe artıyor.