Epic Games Ünlü Oyun Şirketini Satın Aldı!

Epic Games Ünlü Oyun Şirketini Satın Aldı!

Epic Games'in yaptığı açıklama sonrası yeni bir oyun şirketini satın aldığını öğrendik. Oyun şirketini ne kadara satın aldığına dair çeşitli paylaşımlar da yapıldı. Epic Games yeni hamlesiyle adından söz ettirdi. Steam'e rakip olmayı sürdürüyor.

Epic Games, piyasada oldukça tanınan bir oyun şirketini satın aldığını duyurdu. Son 1,5 yıl içerisinde yaptığı hamlelerle pek çok kullanıcıyı bünyesine kazandıran şirket, şimdilerde oyun yapımcılarıyla ilgileniyor. Daha da büyük ve önemli hedefleri gerçekleştirebilmek adına bazı görüşmeler gerçekleştirdiği bilinmekteydi. Şirketi büyütmek için oyun yapımlarına büyük önem veriyor. Nitekim satın almaya karar verdiği oyun şirketi de kısa süre içerisinde ortaya çıktı. Satıştaki detaylar ve ne kadara satın alındığıyla ilgili bazı bilgiler paylaşıldı. Epic Games'in Steam'e karşı mücadelesi durmaksızın devam ediyor. Piyasada lider konumda olan Steam, Epic Games'in indirimlerine ve bedava olarak verdiği oyunlara zaman zaman yetişememekte. Bu da Epic Games'in işine geliyor. Ancak gelinen noktada işler çok daha farklı bir seviyeye ulaştı. Peki Epic Games hangi oyun şirketini satın aldı?

Harmonix System Satıldı!

Epic Games'in satın aldığı şirketin adı Harmonix System olarak açıklandı. Bu da demek oluyor ki Rock Band serisi artık bizzat Epic Games tarafından yapılacak. Eğer seriye devam edilir ise şirket büyük bir patlama yaratabilir. Sahip olduğu kullanıcı kitlesine de oyunu tanıtarak ve yeni projeler geliştirerek önemli hedefler için çabalayacak. Bilindiği üzere dijital oyun platformlarının yine kendilerine ait birkaç oyun yapım şirketi oluyor. Valve ve Steam arasındaki bağlantı da buradan gelmekte. Şimdi ise Fortnite yapımcısı olarak bilinen Epic Games bu bağlantıyı güçlendirmek için yeni bir oyun şirketini satın aldı.

rockband.jpg

1 Milyar Dolara Satıldı!

Satış rakamı tam anlamıyla belirtilmese de Harmonix System'in 1 milyar doların biraz üstünde bir miktara satıldığı söyleniyor. Bu da şirketin değeri bakımından önemli bir satış anlamına gelmekte. Eğer Epic Games bu şirket için uğraşlarını sürdürürse değerini fazlasıyla katlayabilir. Elbette çıkaracağı oyunlara ve kullanıcı memnuniyetine de bağlı olarak gelişecektir. Pek çok kişi Epic Games'in bu hamlesini mantıklı buldu. Daima büyüyen ve kullanıcılarına da çeşitli armağanlar sunan şirket, artık daha somut adımlar atmak istiyor. Önümüzeki günlerde farklı bir anlaşma daha imzalanabilir. Konuya dair henüz detay yok fakat şirketin büyüme isteği bazı sonuçları doğuracaktır.

1995 Yılında Kurulmuştu

Harmonix System şirketi, 1995 yılında Alex Rigopulos ve Eran Egozy isimli iki kişi tarafından kurulmuştu. Oldukça köklü bir oyun şirketi olduğu her halinden belli oluyor. Zamanında Sony PlayStation tarafından alınan 2 milyon dolarlık yatırım da şirketin kaderini belirlemişti.