EA, FIFA Markasını Bırakabilir FIFA 23 Yerine EA Sports FC Olarak Adlandırılabilir

EA, FIFA Markasını Bırakabilir FIFA 23 Yerine EA Sports FC Olarak Adlandırılabilir

EA Sports, futbol oyununu yeniden adlandırmayı araştırırken, FIFA 22 son FIFA olabilir.

FIFA 22, son FIFA oyunu olabilir. EA Sports, küresel futbol kuruluşu Fédération Internationale de Football Association veya FIFA ile yaptığı lisans anlaşmasından kaynaklanan FIFA markasını bırakmayı düşünüyor. Electronic Arts ileriye dönük olarak ne denilebileceğini söylemese de, FIFA 22'nin yayınlandığı 1 Ekim'de Birleşik Krallık ve AB'de ve 4 Ekim'de yapılan ticari marka başvuruları, “EA Sports FC” adını öneriyor. Bu, EA Sports'un FIFA oyunlarında sıklıkla kullandığı bir isim.

EA Sports grubu genel müdürü Cam Weber Perşembe günü EA'nın web sitesindeki bir blog yazısında, “İleriye baktığımızda, küresel EA SPORTS futbol oyunlarımızı yeniden adlandırma fikrini de araştırıyoruz” dedi. "Bu, futbol dünyasındaki diğer tüm resmi ortaklıklarımızdan ve lisanslarımızdan ayrı olan FIFA ile isim hakları sözleşmemizi gözden geçirdiğimiz anlamına geliyor."

Görünüşte bomba gibi görünen duyuru, piyasaya sürülmesinden bu yana 9,1 milyon oyuncu toplayan FIFA 22'nin lansman başarısını kutlayan bir yazının derinliklerine düştü. EA Sports ayrıca, 300'den fazla anlaşma ayrı olduğu için FIFA'nın yeniden markalaşmasının diğer lisanslarından hiçbirini etkilemeyeceğini de belirtti. Bu, FIFA 23 veya EA Sports FC 23 veya adı ne olursa olsun 700'den fazla takımdan 17.000'den fazla sporcuya ve 30'dan fazla lige ev sahipliği yapan 100 stadyuma sahip olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

EA'nın futbol oyunları, 1993'teki FIFA International Soccer'dan bu yana bu ismi taşıyor. Ancak FIFA, birkaç yıl içinde, vücudun üst düzey yetkililerinin çoğunun telsiz dolandırıcılığı, şantaj ve kara para aklamayla ilgili yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle suçlanmasıyla yavaş yavaş zehirli bir marka haline geldi. FIFA'nın 2018 Rusya ve 2022 Katar Dünya Kupası teklifleri. EA Sports buna göre hareket ediyorsa, bunun çok geç geldiğini söyleyebilirim. Sony, FIFA Dünya Kupası sponsorluğundan vazgeçti - PlayStation markası tüm stadyumlarda kullanıldı - 2014'ün sonlarında.

Bununla birlikte, EA Sports FC 23, FIFA 23'ün yaptığı gibi dilden düşmez. Eski rakibi Konami, Pro Evolution Soccer/ Winning Eleven'dan eFootball'a giden kötü bir adlandırma geçişini zaten uygulamaya koydu. Şimdi sıra EA Sports'ta gibi görünüyor.