Dota 2, 32-bit Bilgisayarlar İçin Desteğini Kesiyor

Dota 2, 32-bit Bilgisayarlar İçin Desteğini Kesiyor

Valve'nin Dota 2'si 32-bit sistemler, DirectX 9 ve OpenGL desteğini bırakacak.

Mega popüler çok oyunculu savaş arenası oyunu Dota 2, 32-bit işletim sistemleri, DirectX 9 ve diğerleri gibi pek çok eski teknolojiye desteğini yakında bırakıyor. Valve, oyunu taze tutmak ve geliştirmeyi kolaylaştırmak için değişikliklerin gerekli olduğunu söylüyor.

Kesin bir program paylaşılmamış olsa da, planlanan değişiklikler önümüzdeki aylarda oyuna sunulacak ve Valve, bunların hem oyun hem de Source 2 motoru için faydalı değişiklikler olduğunu söylüyor.

İşte planlananlar:

  • 32 bit sistemlerde Dota desteğini kaldırın. Dota'yı çalıştırmak için 64 bit bir makineye ve işletim sistemine sahip olmanız gerekir.
  • DirectX 9 desteğini kaldırın. DirectX 9 kullanan müşteriler bunun yerine DirectX 11'e geçecek.
  • OpenGL desteğini kaldırın. OpenGL kullanan müşteriler bunun yerine Vulkan'a geçecek.
  • 10.14'ün altındaki macOS sürümleri için desteği kaldırın.
  • XAudio (-xaudio) desteğini kaldırın ve SDL Audio (-sdlaudio) kullanımına geçin.

Valve, "Oyuncuların büyük çoğunluğu için bu değişiklikler uygulandığında hiçbir şey değişmeyecek" diyor. Steam'de 32-bit işletim sistemleri kullanan tam kullanıcı sayısının şu anda yüzde yarımın altında olduğu düşünülürse, bu değişiklik pek çok Dota 2 oyuncusunu etkilememeli. 32-bit, özellikle Nvidia ve AMD'nin Windows ve grafik sürücüleri bile desteğin aşamalı olarak sona ermesiyle birlikte, endüstri genelinde bir süredir kullanımdan kaldırılıyor.

Geliştirici, "Çoğu oyuncu, daha büyük içerik boyutları, daha yüksek kare hızları, daha iyi grafiksel aslına uygunluk veya daha temiz ses ile olsun, daha yeni teknolojilerden zaten yararlanıyor" diye ekliyor. "Bu eski teknolojileri kaldırmak, geliştirme çabalarımızı düzene koymamıza ve daha da iyi bir Dota deneyimi sağlamak için bu API'lerin daha yeni özelliklerini kullanmamıza olanak sağlayacak."

Bilgiler, daha iyi bir seyirci deneyimi için Uluslararası turnuvanın bilet satışları ve oyun içi HUD güncellemeleri ile ilgili ayrıntıların yanı sıra bir blogda paylaşıldı. Raporun tamamını burada bulabilirsiniz. Valve, söz konusu eskiyen grafik API'lerini ve ses sistemlerini kullanmaya devam eden oyuncuları şimdi daha yeni sürümlere geçmeye ve ortaya çıkan hataları bildirmeye teşvik etti.