Devletten Türk oyun sektörüne destek geliyor

Devletten Türk oyun sektörüne destek geliyor

Geçen hafta Minecraft’ın yasaklanma ihtimalinden sonra oyun sektörümüz manşetlere taşınmıştı. Büyük tepkilerden sonra devletimizden oyun sektörüne destek geldi.

Kalkınma Bakanlığı yaptığı araştırmalar sonucunda dünyada 100 milyar dolarlık bir oyun pazarı olduğunu, ülkemizin de bu büyük sektörden faydalanması gerektiğini belirtti. İlk hedefin bu 100 milyar dolarlık sektörde 2 milyar dolarlık paya ulaşmak olduğu belirtildi. Ülkemizdeki Fatih Projesi kapsamında oyun temelli eğitimlere de başlanılacak.

xbox-360-games-collection

Bakanlık, mobil platformun oyun sektöründe büyük pay sahibi olduğunu belirlemiş. Bu sebeple mobil platforma yönelik oyunlar için animasyon,tasarım,kurgu ve müzik gibi alanlarda eğitime önem verilecek. Dijital Oyun Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinden Füsun Nebil de yaptığı açıklamalarda, yabancı ülkelerde oyunların eğitim ve iş sektöründe yoğun olarak yer aldığını, bizim de bu alanda çalışmalar yapmamız gerektiğini belirtti. Bu konudaki ilk çalışmalara ise en kısa sürede başlanacağı bilgisi de verildi.