Crytek ile Amazon arasında lisans anlaşması imzaladı!

Crytek ile Amazon arasında lisans anlaşması imzaladı!

Amazon'un oyun sektöründe yaptığı yeni yatırımları ile Crytek'i maddi krizi sona erecek ve eski günlerine dönecek gibi görünüyor.

Bir çoğunuzun bildiği üzere geçtiğimiz yıl içerisinde Crytek maddi sorunlar yaşamaya başlamış ve bu nedenle iki stüdyosunu kapatmıştı, ancak bu önlemler de Crytek'in maddi krizden çıkmasına yetmeyince elindeki Homefront: The Revolution’ın haklarınıda satmıştı.

Bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre Crysis serisinin yapımcısı Crytek şirketi Microsoft firması ile çeşitli anlaşmazlıklar yaşadığı grafik motoru için Amazon ile kayda değer miktarda bir lisans anlaşmasına imza attı. Kotaku'dan edinilen rapora bakılacak olur ise Amazon ile gerçekleşen lisans anlaşması Cryktek’in CryEngine motorunun lisansı ile ilgili, verilen bilgiye göre Amazon CryEngine motorunun lisansını için 50 ile 70 milyon dolar aralığında bir fiyat karşılığında satın aldığı söyleniyor, eğer doğru ise bu dijital satış platformun ilklerinden biri ve en büyüğü olabilir.

Yapılan bu anlaşma sayesinde geçtiğimiz yıl İngiltere stüdyosunda çalışan personelinin ücretleri dahi ödeyemeyecek duruma gelen Crytek için büyük bir çıkış noktası olabilir.

Ayrıca bu şirketin kurucularından olan Avni Yerli'de geçtiğimiz günlerde büyük bir yayıncılık anlaşması yaptıklarını belirtmişti, detayları paylaşmayacaklarını duyuran firma belkide bu anlaşmadan bahsediyordu, yada geliştirmekte oldukları bir oyun vardı. ilerleyen zamanlarda daha net bilgilerinde çıkacağını düşünüyoruz.

Bir diğer merak edilen konu ise Amazonun CryEngine ile ne yapacağı, daha önce kendi oyun şirketini kurmak istediğini belirten Amazon çeşitli yatırımlara başladığını da biliyoruz, işte buda o yatırımların en yenisi. Sektördeki bir çok tecrübeli yapımcıyı da çatısı altında toplayan amazonun neler yapacağını da yayında göreceğiz.