Call of Duty: Warzone Yayıncısı Aimbot Kullandığı İçin Banlandı

Call of Duty: Warzone Yayıncısı Aimbot Kullandığı İçin Banlandı

Raven Software tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayınlanan Call of Duty: Warzone geçtiğimiz yıl koronavirüs pandemisi başında piyasaya sürülmüş ve çok kısa süre içerisinde milyonlarca aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştı. Ancak her online oyunda olduğu gibi kısa süre içerisinde burada da hileler ortaya çıktı ve bu da oyuncuların canını sıkmaya başladı.

Elbette geliştiriciler bu konu ile ilgili çalışmalara başladılar ve neredeyse her hafta hile kullanan birçok oyuncu uzaklaştırılmaya başlandı.

Raven Software ve Activision, Call of Duty: Warzone'da hile yapanları yasaklamak için çok çalışıyor gibi görünüyor. Son zamanlarda 50.000 hacker daha Warzone'dan yasaklandı. Bu ban dalgasından kaçmayı başaran bir oyuncu, chrissoaresgtr adlı bir Twitch yayıncısıydı. Ancak, hakkında Reddit üzerinden açılan birkaç konu sonucunda o da banlananlar listesindeki yerini aldı.

Call of Duty: Warzone

Twitch yayıncısı, bazılarının yumuşak aimbot veya sessiz nişan olarak tanımladığı yeni bir hile kullanıyordu. Bu hile özellikle son dönemlerde birçok oyuncunun canını oldukça sıkan hile türlerinden biridir. Ayrıca bu hilenin yanında god mode adı verilen bir hile daha bulunuyor. Ancak banlanan yayıncı ilk bahsettiğimiz aimbot hilesini kullanıyordu.

Birçok izleyen, yayın esnasında aldığı klipleri Reddit üzerinden paylaştı ve açıkça görünüyor ki bu kişi %100 hile kullanmaktadır. Nişan aldığı tarafta oyuncu olmasına rağmen aim'i oyuncunun üzerinde olmamasına rağmen mermiler hedefini buluyor ve oyuncuyu öldürüyor. Aynı zamanda yayıncının yanında bulunan kişilerinde açıkça hile kullandığı gözlenmiş ve klipler arasında bunlarda yer almaktadır.

Bu yayıncı aynı zamanda Call of Duty: Warzone'dan değil Twitch'ten de hile kullanımı nedeniyle uzaklaştırıldı. Yayıncı, hem Twitch'ten hem de oyundan banlanmış olmasına rağmen halen birçok oyuncu bu gibi hilelerin önüne geçilmesini istiyor, çünkü online olarak yapılan bu hileler tamamen oyunun bütün deneyimini mahvediyor.

Activision: We have blocked 50k acccounts. And streamer plays on Twitch with silent aim, shoots into the air and all bullets hit... from CODWarzone

Activision ve Raven Software, Call of Duty: Warzone piyasaya çıktığından beri hilecilere karşı harekete geçmiş durumda. Ekip, oyun çıktıktan kısa bir süre sonra bir raporlama aracı ekledi ve şüpheli etkinlikleri yakından izliyor. Ancak topluluğun çoğu, yaklaşımın tamamen yeterli olmadığı konusunda hemfikir.

Sayısız ihbarın takibi zaman alıyor ve haksız yere banlandığını iddia eden ve masum olduklarını kanıtlama şansları çok az olan oyuncular bile var. Bu gibi durumlar içinse Activision'ın ne yapacağını merak bekliyoruz.