Call of Duty oyunları artık hilecilerin rakiplerini görmesini engelliyor

Call of Duty oyunları artık hilecilerin rakiplerini görmesini engelliyor

Call of Duty geliştiricileri, çevrimiçi maçlarda hile yapanları caydırmak için giderek daha yaratıcı yöntemlere yöneliyor. Eurogamer, Activision'ın çekirdek seviyesindeki RICOCHET hile önleme sistemini Call of Duty: Vanguard'a yaydığını ve aynı anda karşı önlemin hilecileri "Gizleme" ile cezalandırdığını ortaya koyduğunu belirtti.

Tespit edilen hileciler, gelen mermilere kadar rakiplerini göremez veya duyamazlar. Dezavantajlı olanlar onlar olacak ve umarız oyunu bırakacak kadar hüsrana uğrayacaklardır.

Gizleme, hile yapanların rakiplerine kritik hasar vermesini engelleyen Hasar Kalkanı'nı içeren diğer "hafifletmelere" katılır. Activision ayrıca hile nedeniyle yasaklanan herkesin belirli bir oyun için skor tablosundan çıkarılacağını ve kullanıcıları hem günlük hem de dalgalar halinde yasakladığını açıkça belirtti. En son baskıları 54.000 hesabı iptal etti.

RICOCHET, 2021'de yalnızca çok oyunculu Warzone'a ulaştı. Valorant'taki hile önleme teknolojisinin aksine, Call of Duty oyunlarının çekirdek düzeyindeki sürücüsü yalnızca bu oyunlar çalışırken etkindir. Bu, diğer yazılımlarla ilgili güvenlik açıklarını ve olası sorunları teorik olarak en aza indirir.

Gizleme gibi hile önleme önlemlerinin işe yaraması garanti edilmez. RICOCHET'in en başta bir dolandırıcıyı tespit etmesi şartıyla, onların hack'lerinin düşmanları otomatik olarak tespit edemediğini de varsayar. Yine de bu, hile yapanların başarılı olmasını zorlaştırır ve en kararlı yağma sporları dışındaki herkesi caydırmak için yeterli olabilir.