Baldur's Gate 3: Çıkış tarihi, Oynanış ve Daha Fazlası

Baldur's Gate 3: Çıkış tarihi, Oynanış ve Daha Fazlası

İşte Baldur's Gate 3 hakkında bildiğimiz her şey

Zindan arkadaşlarım, yaratıklar ve rol oyuncuları, sonunda Dungeons & Dragons hakkında sevdiğimiz her şeyi kapsayabilen video oyunu sonunda burada. Larian Studios'un Baldur's Gate 3'ü nihayet bu yıl Erken Erişim'e girdi.

Divinity: Original Sin 2 gibi rol yapma oyunlarının hayranıysanız veya Dungeons & Dragons oynamaya başlamak isteyen ancak Dungeon Master'ı veya oynayacak başka insanları olmayan biriyseniz, Baldur's Gate 3 ilk adımınız olabilir. Dungeons & Dragons dünyasına.

Tüm dövüş, dünya kurma ve karakter yaratma, doğrudan kalem ve kağıt oyunundan alınmıştır. Larian Studios şimdiden bir sürü oynanış, hikayeden klipler ve Dungeons & Dragons hissinin Baldur's Gate 3 dünyasında nasıl mevcut olduğunu gösterdi.

Baldur's Gate 3 hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Baldur's Gate 3 çıkış tarihi

Baldur's Gate 3 Early Access şu anda Mac ve PC'de resmi olarak çıktı.

Baldur's Gate 3'ün Erken Erişim'de başladığını, bu nedenle cilalı veya bitmiş bir oyun almayacağınızı unutmayın. Baldur's Gate 3'ün resmi olarak ne zaman çıkacağı belli değil, ancak Divinity: Original Sin 2 herhangi bir göstergeyse, Baldur's Gate 3'ün bitmiş sayılması en az bir yıl sürecek. Divinity: Original Sin 2, 15 Eylül 2016'da Erken Erişim'de ve 14 Eylül 2017'de tam olarak yayınlandı.

Baldur's Gate 3: Dungeons & Dragons bağlantısı

Divinity ve Baldur's Gate arasındaki en büyük fark, Baldur's Gate'in aslında Dungeons & Dragons'a dayanmasıdır. Bu ne anlama geliyor? Pekala, yarışlar, sınıflar ve hatta ortam doğrudan Dungeons & Dragons'tan, özellikle kalem ve kağıt oyununun 5. Baskısından alınmıştır.

wrghhts.webp

Macera modülü Dungeons & Dragons Baldur's Gate: Descent Into Avernus'a dayanan serinin en ikonik savaşlarından biri olan Blood War arasında kalacaksınız. Savaşa dahil olan iki taraf, Abyss'in kaosunun kötü düzleminde yaşayan iblisler ve Dokuz Cehennem'in eşit derecede kötü ama yasal aleminde yaşayan şeytanlardır. Fark konusunda kafanız karıştıysa, ikisini ayırt etmenin kolay bir yolu, şeytanların her şeyi kontrol etmek isterken şeytanların her şeyi yok etmek istediğini hatırlamaktır.

Ancak, Larian Studios'un anlattığı hikaye tamamen benzersizdir, bu yüzden bu hikaye hakkında internette spoiler bulamazsınız. Bununla birlikte, Dungeons & Dragons'un içinde yer aldığı evren olan Unutulmuş Diyarlar'ı okuyarak dünyaya dair biraz fikir edinebilirsiniz. Bu oyunda ziyaret edeceğiniz kilit yerler, cehennemin ilk katmanı olan Avernus'un yanı sıra Faerûn'un batı kıyısında etkili bir ticaret şehri olan Baldur Kapısı'dır.

Baldur's Gate 3 yarışları ve sınıfları

Baldur's Gate 3, Erken Erişim'de sınırlı sayıda yarış ve sınıfla piyasaya sürülecek, ancak Larian Studios oyuna sürekli olarak daha fazlasını ekleyecek, bu nedenle Dungeons & Dragons sınıfınız veya yarışınız lansmanda mevcut değilse, Muhtemelen resmi sürümden önce eklenecektir.

Irkınızın diyalog, kazanacağınız özel yetenekler ve deneyimleyeceğiniz hikaye ritimleri üzerinde etkisi olacaktır. Erken Erişimde, erişebileceğiniz onaylanmış yarışlar şunlardır:

 • Humans
 • Elves
 • Half-Elf
 • Halflings
 • Dwarf
 • Tieflings
 • Drow (Dark-elves)
 • Half-Drow
 • Githyanki
 • Vampire Spawn

Sınıf sayısı da sınırlı olsa da Larian Studios, Baldur's Gate 3'ün tam sürümünde oyuncuların Dungeons & Dragons 5th Edition kural setinden herhangi bir sınıfı alabileceklerini belirtti, bu harika çünkü Sihirbazıma lanet olsun istiyorum! Aşağıda, sınıfların yanı sıra aralarından seçim yapabileceğiniz alt sınıfların listesi bulunmaktadır:

 • Fighter - Battle Master, Eldritch Knight
 • Wizard - Evocation, Abjuration
 • Rogue - Arcane Trickster, Thief
 • Ranger - Hunter, Beast Master
 • Cleric - Life, Light, Trickery
 • Warlock - Fiend, Great One
 • Druid - Circle of the Moon, Circle of the Land

Baldur's Gate 3 oynanış

Baldur's Gate 3, Divinity: Original Sin 2'ye çok benzeyen üçüncü şahıs/izometrik bir RPG'dir. Herhangi bir RPG gibi, çeşitli diyalog seçenekleriyle derin sohbetler olacak, ancak bu oyunun savaşı sıra tabanlı bir kural seti etrafında dönecek.

https://youtu.be/bS7PsSuwY3I

Biri kendi özel karakteriniz olacak, diğerleri ise dünyada bulacağınız parti üyeleri olacak dört kahramandan oluşan bir partinin kontrolünü elinize alacaksınız. Çevrimiçi oynuyorsanız, kendi benzersiz karakterlerine sahip üç oyuncuya kadar sıraya girebilirsiniz.

Zindanlar ve Ejderhalar gibi, eylemleri ne kadar iyi gerçekleştireceğiniz veya riskli diyalog seçimlerini ne kadar iyi başaracağınız, zarın atılmasıyla belirlenecektir. Dungeons & Dragons'un nasıl çalıştığına aşina olmayanlar için, karakterinizin uzmanlık alanlarına bağlı olarak değiştiricileri olacaktır, bu nedenle ne kadar iyi yaptığınız tamamen şansa bağlı değildir, çünkü belirli beceri setlerinde uzman olabilirsiniz.

Oynadığınız karaktere bağlı olarak, yukarıdan aşağıya taktiksel bir bakış açısıyla büyü yapabilir, hançer fırlatabilir veya dev bir büyük kılıçla doğrayabilirsiniz. Dövüş söz konusu olduğunda bu bir strateji oyunudur, ancak Dungeons & Dragons'ın yaratıcılığının yanı sıra Larion Studios'un Divinity 4.0 motoru sayesinde, etrafınızdaki farklı şeyleri keşfetme ve denemeler için hala çok fazla özgürlük var.

Vincke'ye göre, "Köklerimize sadık kalacağız, bu yüzden oyunculara bu sistemleri kullanmaları için çok sayıda sistem ve çok sayıda ajans vereceğiz ve kişisel maceranızda ve partinizin macerasında ihtiyacınız olanı başarmaya çalışacağız. Bu değil. değişecek, yaptığımız şeyin özü bu. Ama sonra D&D'nin bir yorumu olacak, çünkü temel kuralları bir video oyununa aktarırsanız - denedik! - işe yaramaz."

Çatışmanın dışındayken, pusu hazırlamak veya karanlıkta gizlice dolaşmak gibi savaş dışında akıllıca ve dikkatli bir şeyler yapmak istiyorsanız sıra tabanlı bir mod başlatabileceksiniz.

Baldur's Gate 3 hikayesi

Mind flayers denilen kötü kalamar görünümlü canavarlar Karanlıkaltı'ndan kaçtı ve Astral Düzlemi ele geçirmek istiyor. Bu zihin kontrol eden canlı varlıklar sadece bir şekilde ürerler ve bu diğer varlıklarda parazitleri itmek ve tahmin edin ne oldu? Siz ve parti üyelerinizin beyninde o parazit var.

https://youtu.be/jNY7AEQ59-8

Vincke, PC Gamer'a "Mind flayerlar nautiloidlerin sırrını yeniden keşfettiler" dedi. "Bunlar büyük problemler! D&D ilmini, özellikle de Volo's Guide'ı biliyorsanız, onların bir zamanlar Astral Plane'a hükmettiklerini bileceksiniz, ama hepsini kaybettiler ve Karanlıkaltı'na kaçmak zorunda kaldılar, yoksa başka bir uzaylı ırk tarafından yok edileceklerdi. İmparatorluklarını yeniden kurmak istiyorlar, bu yüzden bir nautiloid ile bir şehri istila eden mind flayerlar görüyoruz, bu yüzden neler olabileceğini hayal edebilirsiniz. Ama beklediğiniz gibi değil!"

Açılış ara sahnesinde, githyanki'nin bir grup kırmızı ejderhaya binerken mind flayer istilasını durdurmaya çalıştığını görebilirsiniz. Bir githyanki karakteri yaratma fırsatına sahip olacaksınız. Aslında, kendinizinkini yapmak yerine seçebileceğiniz ilk köken karakterlerden biri githyanki'dir. İşte ilk beş başlangıç karakterinin listesi:

 • Astarion - Elf/Vampire Rogue
 • Gale - Human Wizard
 • Lae’zel - Githyanki Warrior (I assume they mean Fighter?)
 • Shadowheart - Half-Elf Cleric
 • Wyll - Human Warlock

En son hikaye pasajı, yukarıda bahsedilen Kan Savaşı'nın ortamı olan cehennemin ilk katmanı olan Avernus'a inen karakterlerimizi sergiledi. Zihni kontrol eden kalamar insanları savunma amaçlı githyanki kuvvetinden kaçmaya çalışırken, siz ve mind flayerlar çapraz ateşin içindesiniz.

Baldur's Gate 3 Erken Erişim güncellemeleri

Baldur's Gate 3 Early Access'e ulaştıkça güncellemelerin bir listesini yayınlayacağız. Erken Erişim'de oyuncular 20 saatlik oynanabilir içeriğe erişebilecek. Bu çok uzun görünmese de Larian Studios, Divinity: Original Sin 2'nin Erken Erişim lansmanı ile Baldur's Gate 3'ün Erken Erişimi arasında karşılaştırmalar yaptı.

Karşılaşma sayısı: DOS2 EA'da 22'ye karşı BG3 EA'da 80
İngilizce diyalog satırı sayısı: DOS2 EA'da 17.600'e karşılık BG3 EA'da 45.980
Karakter sayısı: DOS2 EA'da 142 ve BG3 EA'da 596
Büyü/eylem sayısı: DOS2 EA'da 69, BG3 EA'da 146

Rakamlara rağmen Vinke, farklı hikayeler nedeniyle teknik olarak Baldur's Gate 3 Early Access'i Divinity: Original Sin 2'den daha uzun süre oynamayacağınızı belirtti.

Lansmanından bu yana, Larian Studios çökmeleri, rastgele ölümleri ve sayısız hatayı düzelten birkaç düzeltme yayınladı. Geliştiriciler ayrıca kısa süre önce bir dizi hatayı düzelten, ancak grafiklere biraz daha cila ekleyen, NPC diyalogunu değiştiren, ek öğretici mesajlar ve daha fazlasını ekleyen ilk gerçek yamasını yayınladı.

Ancak en son yama sizi ya oyununuzu yeniden başlatmaya ya da eski yamayı kullanmaya zorlayacaktır. Larian 24 Kasım'da Steam'de "Yama 3 [...] hemen köşede," dedi ve "onunla birlikte hikayeyi etkileyen ilk değişiklikler geliyor. Ne yazık ki bu, Yama 3'ün yeni sürüme geçiş yaparak ilk kaydetme uyumsuzluğunu sunacağı anlamına geliyor.”

Larian, “Kaydetme dosyanızı korumak ve mevcut sürüme devam etmek istiyorsanız, şimdiden beta şubesine geçebilirsiniz” diye ekledi. “Kaydet dosyaları bilgisayarınızdan 'silinmez'; klasörünüzde kalacaklar, ancak yalnızca ilgili sürümlerine özel kayıtlar yükleyebileceksiniz."

En son güncelleme olan Topluluk Güncellemesi 11'de Larian, pasifizm için ödüller ekledi, yoldaşları daha hoşgörülü hale getirdi, diyalogdaki düşük geçişlerin sizi içerikten mahrum bırakmamasını sağladı, yoldaşların macera sırasında sizi daha sıkı takip etmesini sağladı ve size Uzun bir dinlenmeden sonra 2 kısa dinlenme. Ayrıca bir ton sorunu yeniden dengelediler ve düzelttiler. Bu güncelleme ayrıca çapraz kaydetme işlevini de sunar.

Larian, Druid'i oynanabilir bir sınıf olarak tanıtan Patch 4'ü piyasaya sürdü. Druid, Circle of the Moon ve Circle of the Land olmak üzere iki alt sınıf alır. Eklenen başka bir özellik, zarları dengeleyen Yüklü Zar'dır, böylece birçok doğal 20'li veya doğal 1'li isabet etmezsiniz. "Ölülerle konuş" anlarının yanı sıra bir dizi yaşam kalitesi değişikliği için bir sinema var.

Larian birkaç ay içinde büyük bir güncelleme yayınlamadı, ancak son zamanlarda ekip, su ve animasyonlarla ilgili birkaç çökmeyi ele alan Düzeltme # 11'i yayınladı.

Geliştiriciler, arka plan görevleri, yeni sihirli öğeler, devre dışı bırakma eylemi ve bir ton hata düzeltmesi dahil olmak üzere bir dizi yeni iyileştirme ekleyen Yama 5'i piyasaya sürdü.

Baldur's Gate 3 fragman

Baldur's Gate 3 için sinematik hikaye vuruşlarını ve ayrıntılı oyun oturumlarını detaylandıran epeyce fragman var. En son ortaya çıkan fragmanları aşağıya bırakacağız.

https://youtu.be/qboLvZ5YQSg

Yukarıdaki fragman, Swen Vincke'nin Geoff Keighley, Chris Perkins ve Adam Smith ile birlikte Baldur's Gate 3'e derin bir dalış yaptığı Cehennemden en yeni Panel'dir. Baldur's Gate 3'ün Erken Erişim sürümünü tartışıyorlar, lobotomilere, oynanış ve Baldur's Gate 3'ün sinematik girişinin son kısmı.
Baldur's Gate 3 minimum ve önerilen gereksinimler

Larian Studios, kısa bir süre önce Baldur's Gate 3'ü çalıştırmak için minimum ve önerilen bilgisayar gereksinimlerini açıkladı, bu yüzden burada herhangi bir tahmin yok.

En azından bir Intel Core i5-4690 veya AMD FX 4350 CPU, 8GB RAM ve bir Nvidia GeForce GTX 780 veya AMD Radeon R9 280X GPU'ya ihtiyacınız olacak. Bu arada, en az bir Intel Core i7-4770K veya AMD Ryzen 5 1500X, 16GB RAM ve bir Nvidia GeForce GTX 1060 6GB veya AMD RX 580 GPU'ya sahip olmanız önerilir. Oyun ayrıca 70GB kullanılabilir alan kaplayacak.

Bu gereksinimler, Erken Erişim boyunca oyun güncellendikçe, optimize edildikçe ve cilalandıkça değişebilir. Notlarda, "Performans arttıkça, Erken Erişim sırasında önerilen gereksinimler azalabilir" bile yazıyordu.