İkinci El Araba Piyasası Sert Düşecek! İşte Yeni Formül

İkinci El Araba Piyasası Sert Düşecek! İşte Yeni Formül

İyice saçma bir hal alan ikinci el otomobil fiyatlarını durdurmak için çeşitli formüller düşünülüyor. İşte konu ile ilgili detaylar.

Ülkemizdeki otomobil fiyatlarını durdurabilmek çok da mümkün olmuyor. Özellikle ikinci el otomobil pazarı saçma bir hal almış durumda.

Bunu çok basit bir şekilde örneklememiz mümkün. Ülkemizde normal şartlarda 140 bin TL gibi bir fiyata satışa sunulması beklenen Citröen Ami bile çıkmadan ikinci ele düştüğü için 210 bin TL’ye alıcısını bekliyor.

ikinci-el-otomobil-2-ccbg-jpg.webp

Hali hazırda Citröen bayisine gidip bu otomobili almanız mümkün değil. Fakat ikinci el sıfır otomobiller satan galeriler üzerinden liste fiyatının çok daha fazlasını ödeyerek bu otomobilleri satın alabiliyorsunuz.

Peki ikinci el pazarındaki fiyatları durdurmanın bir yolu yok mu? Aslında serbest piyasa ekonomisinde yok. Zira herkes istediği fiyatı yazmak özgür.

Bu ne demek? Birisi çıkıp 92 model Şahin için 200 bin TL istese kimse ona neden bu fiyatı yazdın diyemez. Zaten yazanlar da var. Orası ayrı bir konu.

Şimdilerde özellikle sosyal medyada bu durumun önüne geçebilmek için yeni bir formül üzerinde duruluyor.

Sıkça dillendirilen bu formül serbest piyasa şartlarına biraz aykırı. Fakat ikinci elde otomobil fiyatlarının önüne geçebilmek için başka bir yol da yok gibi gözüküyor.

Peki fiyat artışlarının önüne geçebilmek için yapılması gereken şey ne? Tabi ki otomobil fiyatlarına tavan fiyat uygulaması getirmek. Elbette bunun için pek çok şart ver kriter gerekli.

Şu anda ikinci elde tavan fiyat uygulaması için sosyal medyada önemli bir kampanya yürütülüyor. Eğer bu kampanya sonuç verirse tavan fiyat uygulaması ile ikinci eldeki otomobil fiyatlarının artışının önüne geçilebilir.

Şimdilik resmi bir adım olmadığını belirtmekte fayda var. Dilerseniz siz de bu kampanyaya Twitter gibi sosyal mecralar üzerinden destek verebilirsiniz.