5 Yaş Altında Taşıt Kredisi Çekilerek Alınabilecek Otomobil Modelleri

5 Yaş Altında Taşıt Kredisi Çekilerek Alınabilecek Otomobil Modelleri

BDDK tarafından taşıt kredi oranları ve kredi limitleri ile ilgili olarak düzenlemelerin ardından araç almak için krediye başvuracaklar çalışmalara başladı. Tabi bundan önce bilinmesi gereken birçok detay var. Birçok banka ikinci el araç almak isteyenlere kredi imkanı sunuyor. Ancak bunu belirli bir yaş sınırına kadar yapıyorlar.

Yeni düzenleme ile birlikte en düşük 48 ay vadeli araç kredisi limiti 400 bin TL’ye kadar çıkarıldı. Ancak bu limite sahip bir araca %70 oranında kredi imkanı sunuluyor. Yani 400 bin TL değerinde faturaya sahip bir araç alacaklar için alınacak kredi miktarı 280 bin TL olacaktır.

İkinci El Piyasasında Taşıt Kredisi Düzenlemesi

BDDK tarafından yapılan taşıt kredisi çalışması sadece sıfır araçları değil aynı zamanda ikinci piyasasını da kapsıyor. İkinci el otomobiller son dönemde en az sıfır araç fiyatları kadar yüksek bir noktaya çıktı. İkinci el araçlar için en üst limitli kredi miktarı 400 bin TL olacak ve bankalar bu bedelde ki araçlara %70 oranında kredi imkanı sunacaklar.

Örneğin 350 bin TL değerinde ikinci el araç almak isteyen bir kişiye, banka kredisi %70 oranında bedeli karşılayacak şekilde çıkacaktır. Yani 245 bin TL krediye başvurma hakkı bulunuyor. Bu krediyi 4 yılık vadede eşit taksitler ile geri ödemesi mümkün olacaktır.

thumbs-b-c-caca799de9ebabb04e192beb599255cb-1.jpg

İkinci El Araçlar İçin Taşıt Kredisi Detayları

Piyasada bulunan her ikinci el araca bankalar taşıt kredisi sunmamaktadır. Bu konuda bankadan bankaya değişmekle birlikte genelde bir yaş sınırı vardır. Birçok banka yaş sınırı olarak 5 yaşı kendisine sınır olarak koyuyor. 5 yaştan küçük olan araçlar bankalar tarafından kredi kapsamına alınıyor. Bazı bankalarda limit 10 yaşa kadar çıkabiliyor. Ancak bu sınırlı sayıda banka tarafından ayrıca yüksek taşıt kredisi faiziyle sunuluyor.

2017-2018-2019-2020-2021 model araçlar taşıt kredisi için en doğru tercihler olarak sunuluyor. Bu detaylara bakarak sizlerde piyasada size uygun ikinci el araçlara yaş ve fiyat sınırına göre bakabilirsiniz.