Xiaomi, Dünyanın 1 Numaralı Akıllı Telefon Markası Oldu

Xiaomi, Dünyanın 1 Numaralı Akıllı Telefon Markası Oldu

Yapılan bir analize göre Xiaomi, haziran ayı özelinde Samsung ve Apple'ı geçerek ilk kez dünyanın bir numaralı akıllı telefon markası ünvanını aldı.

Çinli marka Xiaomi, Haziran ayında ilk kez küresel akıllı telefon pazarına liderlik ederek Samsung ve Apple'ı geride bıraktı. Counterpoint Research'ün en son verilerine göre, Xiaomi, numero uno pozisyonunu almak için yüzde 17,1 pazar payını kontrol etti. Samsung yüzde 15,7 pay ile ikinci sıraya geriledi ve onu yüzde 14,3 ile Apple izledi.

Counterpoint'in analisti Varun Mishra, Samsung'un düşüşünü, kilit üretim merkezi Vietnam'da yeni bir COVID-19 vakası dalgasının tetiklediği üretim sıkıntılarına bağladı. Bu, Samsung'un dağıtım ağında envanter sıkıntısına yol açar. Öte yandan Xiaomi, Çin'deki 618 alışveriş festivalinde satış artışı yaşadı. Samsung'un bütçesinin ve orta sınıf telefonların bıraktığı boşluğu doldurdu. Xiaomi, Huawei'nin ABD kısıtlamalarından kaynaklanan sert düşüşünün sunduğu fırsatı da en iyi şekilde değerlendirdi.

xiaomi-dunyanin-1-numarali-akilli-telefon-markasi-oldu.jpg

Haberler, Kore'den gelen ve Samsung'un akıllı telefon pazarındaki küresel hakimiyetini sürdürüp sürdüremeyeceğini sorgulayan raporların hemen ardından geldi. Görünüşe göre Güney Koreli analistler tarafından çizilen korkunç tablo, şimdi yerdeki gerçekler tarafından destekleniyor. Yerel medya, Samsung'un en yeni amiral gemisi telefonlarının satışlarının nasıl düştüğünü de vurguladı.

Samsung, Haziran ayı için Xiaomi tarafından dövülürken, Güney Koreli devi silmek için henüz çok erken. COVID-19 durumu düzeldiğinde yakında geri dönebilir. Bununla birlikte, Vietnam'ın COVID-19 iyileşmesi ertelenirse, Xiaomi önümüzdeki birkaç ay boyunca en üst sıradaki konumunu koruyacak.