Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V hakkındaki tüm detayları ve Grand Theft Auto V incelemesini bu sayfada bulabilirsiniz.

İlk olarak 17 Eylül 2013'te PS3 ve Xbox 360 oyun konsolları ile çıkışını yapan oyunun PS4 ve Xbox One sürümleri 18 Kasım 2014 tarihinde geldi. Grafiklerde büyük bir değişim yaşanarak yeni nesil konsollar üzerinde çok daha iyi kalitede bir görsellik sunan oyun böylece hayran kitlesini daha da artırmış oldu. Çıkışı ile birlikte oyun piyasalarını alt üst eden ünlü açık dünya oyunu Grand Theft Auto V (GTA 5) PC sürümü uzun bir bekleyişin ardından piyasaya sürülmüştü. 14 Nisan 2015'te ise en sonunda PC oyuncuları ile buluşan GTA V bu sayede tüm oyun platformları için çıkışını yapmış oldu.

Grand Theft Auto serisinin on beşinci oyunu olan GTA V, Rockstar North oyun şirketi tarafından geliştirilmiş, yayımcılığını ise Rockstar Games üstlenmiştir.

Yapım Aşaması

Oyuna dair ilk gelişmeler Kasım 2009 tarihinde başlamıştır. Bu tarihte ilk olarak Dan Houser oyunun yapımcılığını üstlenmiş ve The Times gazatesine oyun için 1000 sayfalık uzunca bir senaryoya başladıklarını belirtmiştir.

Oyunun senaryosu yazıldıktan sonra sıra yapım aşamasına gelmiş ve oyunu geliştiren Rockstar North şirketi Temmuz 2010 tarihinde sadece GTA 5'e özel iş ilanlarını açıklamıştır. Açıklanan 7 farklı iş ilanında firmaya daha çok görüntü uzmanları alınmış ve böylece animasyonlar, fizik motoru ve çevre dokusu ağırlıklı olmak üzere çalışmalara başlanmıştır.

GTA V PS3 ve Xbox 360 oyun konsolları için ilk olarak Haziran 2011 tarihinde duyurulmuş ve oyun piyasasına o zamanlardan ses getirmeyi başarmıştır. 25 Ekim 2011'de oyunun logosu Twitter hesabı üzerinden yayınlanmış, 3 Kasım 2011'de ise GTA 5'in şimdiye kadarki yapılmış en büyük ve en iyi oyun olacağı açıklanmıştır. 2 Temmuz 2013 tarihinde oyun hakkındaki ilk açıklanan bilgi ise  8 GB'lık bir yükleme alanının gerekli olduğudur. Eylül 2013 tarihinde ise oyunun 100 saatlik bir oynanış saatine sahip olduğu açıklanmış ve resmi web sitesi açılmıştır.

Oyunun toplam maliyeti sanat yönetmeni Aaron Garbut tarafından açıklanan bilgilere göre 265,000,000 dolardır. Bu rekor maliyet ile Grand Theft Auto V pek çok ünlü Hollywood filmini geçmiştir. Diğer bir kaynağa göre de oyunun bütçesi İngiliz para birimi cinsinden 170 milyon sterlindir.

Karakterler

Grand Theft Auto V içerisinde Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton isimlerinde 3 adet ana karakter bulunuyor. Serinin eski oyunlarına baktığımızda sadece 1 ana karakter var ve Rockstar Games son oyununda bu sayede daha farklı bir oyun deneyimini oyuncularına sunuyor. Karakter değiştirirken ekran haritadan uzaklaşarak seçtiğimiz karakterin bulunduğu bölgede yakınlaşır. Böylece çok hızlı bir geçiş mekaniği sağlanmış. İki karakter birbirine çok uzak mesafelerde ise haritanın hareket etmesini bir süre beklememiz gerekiyor, yinede bu şekilde bir geçişin oyunculara sunulmuş olması çok güzel.

Bu karakterlerin her birinin kendine özgü özellikleri bulunuyor. Emekli savaş pilotu olan Trevor Philips hava araçlarını çok iyi kullanır. Bunlar içerisinde uçak, jet, helikopter gibi şimdiye kadar üretilmiş her türlü araç mevcut. Silahlar konusunda ise Michael De Santa öne çıkan isimdir. Michael önceki hayatını banka soygunları ile kazanan bir karakter olduğundan tüm silahları diğerlerinden daha iyi kullanabilir. Franklin Clinton ise otomobiller ve motorlar konusunda tam bir ustadır, dolayısı ile sürüş yeteneği bir hayli iyi.

Ayrıca her bir karakterin özellik istatistikleri bulunmakta. Oyunda yaptığınız her şey bu istatikleri etkileyerek onları artırır. Örneğin silah ile ateş ettikçe nişan alma özelliğiniz de artış olacak ve vuruş gücünüz artacaktır. Yada araç sürdükçe sürüş özelliğiniz artar. Bu ve bunun gibi onlarca farklı istatikleri oyun içerisinde görebilirsiniz. Eski oyunlarda görmeye alışık olduğumuz karakterin dış görünüşünü değiştirme yine yeni oyunda daha da gelişmiş bir şekilde yer almış. Karakterinize istediğiniz her türden dövmeyi, saç şeklini, giysiyi vs. alabiliyorsunuz.

[gallery columns="4" link="file" ids="9566,9567,9568,9569,9570,9571,9575,9576,9572,9577,9573,9574"]

Görevler

Oyunda deneyim kazanarak karakterinizi geliştirebilmeniz ve para kazanabilmeniz için görevleri yapabilirsiniz. Görevleri yaptıkça tıpkı eski oyunlarda olduğu gibi oyunun senaryosunu ilerletir ve GTA 5 'in yeni özelliklerini daha yakından görebilirsiniz. Oyundaki görevler ana ve yan karakterler tarafından verilir.

Oyun içerisinde tanıştığınız ve görevlerde birlikte oldğunuz bir çok karakter Yönetmen modunda açılmış olacak, dolayısı ile görevleri yapmaz iseniz yönetmen modunda bir çok karakteri kullanamayacaksınız.

Harita

Oyunun haritası Güney Kaliforniya eyaletinden esinlenerek yapılmış olan Los Santos isimli hayali şehirdir. Bu şehrin temellerine baktığımızda aslında GTA San Andreas haritasının daha da geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu görebiliriz. Haritadaki kırsal alanlar artırılmış ve böylece sadece şehirde geçen bir oyun havasından kurtulmuştur.

Harita büyüklüğü ise inanılmaz derecede artmış durumda. Bu nedenle haritanın bir ucundan öteki ucuna gitmeniz epey vaktinizi alabilir. Oyunda gezindikçe tüm haritanın aslında başlı başına bir sanat harikası olduğunu keşfedeceksiniz. Gittiğiniz her yerde farklı bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Dağlardan nehirlere, göllere, kumsallara, tesislere, binalara kadar her şey mükemmel bir şekilde titizlikle dizayn edilmiş, haritanın neresine giderseniz o bölgenin yapısına uygun tasarlanmış mekanları ve bu bölgede yaşayan farklı insan tiplerini hatta o bölgeye has farklı araçları görmeniz mümkün.

Böyle eşsiz bir haritada deniz altını unutmak olmaz. GTA 5 içerisinde çok detaylı bir su altı yaşamı bulunmakta. Dalış ekipmanlarınızı giyerek denizlerin altına dalabilir ve buradaki hayatı yakından görebilirsiniz. Tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi çeşitli batık gemilerle, bitkilerle, balık türleri ile hatta hazinelerle bile karşılaşabilirsiniz, köpek balıklarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Harita üzerindeki en önemli değişiklik ise oyunun başlangıcından itibaren tamamen açık olması. Seride eski oyunları hatırlayacak olursak görevleri yaptıkça haritanın bölgeleri açılıyordu. Şimdi ise oyuna girer girmez tüm şehri ayaklarınızın altında buluyorsunuz (korumalı bölgeleri saymıyoruz).

Aktiviteler

Grand Theft Auto V içerisinde yapabileceğiniz aktivitenin sayısı oldukça fazla. Gerçek hayatta yapabileceğniz hemen hemen her şeyi oyun içerisinde de yapabildiğinizden sadece birkaç örnek vermemiz yeterli olacaktır.

Oyunda denize gidip jet ski sürebilir, uçağınız ile yarışlara katılabilir yada uçaktan atlayıp paraşüt ile manzaranın keyfine varabilirsiniz. Oyunda akrobasi, yoga, triatlon, tenis, golf gibi çeşitli sporlarda bulunur. Ayrıca karakterinize özel hobileri geliştirebilirsiniz.

Telefon

GTA 5 içerisinde yer alan iFruit adlı akıllı telefonumuzun oldukça fazla işlevi bulunuyor. Bunlardan en önemlisi internete girebilmemiz. İnternet sayesinde oyuncular oyun içerisinde çektikleri fotoğrafları Rockstar Social Club hesaplarına yükleyerek arkadaşları ile paylaşabilir veya sosyal medyaya girebilirler. Ayrıca diğer karakterleri arayarak nerede olduklarını öğrenebilir veya yanınıza çağırabilirsiniz. Telefonunuzda bulunan takvim ile hangi günde olduğunuzu görebilir veya uygulama sayesinde görevlerinizi tekrardan yapabilirsiniz. Kısacası ilk olarak GTA 4 ile karşımıza çıkan telefon yeni oyunda oldukça geliştirilmiş diyebiliriz.

Araçlar

Oyundaki araç sayısı oldukça fazla. Özellikle serinin eski oyunları ile karşılaştırdığınızda Grand Theft Auto V üzerinde neredeyse 3 kat daha fazla çeşitte araç ile karşılaşacaksınız. Kontroller ise değiştirilmemiş ve böylece daha da zorlaşmamış. Yani trafikte son sürat araçların arasından makas atarak ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Araçlarda olmazsa olmaz şeylerden bir tanesi olan modifiye özelliği yeni oyunda yine yer alıyor.  Los Santos Customs isimli modifiye dükkanına girerek arabanızı veya motorunuzu istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz.

Silahlar

Oyunda silah kontrolü tamamen değiştirilmiş durumda. Artık sadece fare tekerleğini çevirerek silah değiştirmiyoruz. Ekranın ortasında çıkan ve yuvarlak bir yapıya sahip olan silah paneli üzerinden silahlarımızı seçiyoruz. Bu panel çıktığı sırada arka planda oyun yavaşlayarak ağır çekim etkisi yaratılıyor ve böylece bir şey kaçırmamış oluyoruz.

Buna benzer şekilde aynı paneli Red Dead Redemption ve Max Payne 3 içerisinde de görmüştük. Yapımcılar bu özelliği sevmiş olmalılar ki GTA V'de kullanmışlar. Buna benzer silah panellerini yakında yeni nesil diğer oyunlarda da görebiliriz, çunki oldukça pratik ve işlevsel.

Silah sayısı da yine artırılmış durumda. Ayrıca bu silahları modifiye etme şansımızda bulunuyor. Örneğin tüfeğinize dürbün veya lazer takabilir ya da tabancanıza susturucu alabilirsiniz, dilerseniz silahınızın rengini de değiştirebilir, özel kaplama da alabilirsiniz.

Mülk

GTA 5'te paranız ile pek çok şeyi satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Bunlar içerisinde ev, araba, iş yeri, garaj, üretim firmaları, taksi şirketi, liman, gece kulübü gibi daha adını sayamayacağımız pek çok şey mevcut.

Satın alacağınız mekan genellikle oyun içerisindeki tek bir karaktere özeldir, mesela Michael De Santa Golf kulübünü satın alabiliyor iken diğer karakterler Trevor Philips ve Franklin Clinton burayı satın alamazlar ancak onlarda farklı yerleri satın alabilirler, 3 karakter içinde açık olan mülkler mevcut.

[gallery columns="6" link="file" ids="9504,9505,9506,9507,9508,9509,9510,9511,9512,9513,9514,9515,9516,9517,9518,9519,9523,9524" orderby="rand"]

Online

Grand Theft Auto 5'in multiplayer modu olan GTA Online serinin şimdiye kadarki yapılmış olan en iyi online modu olarak karşımıza çıkıyor. Tek kişilik mod ile online mod arasındaki geçişler ise oldukça kolaylaştırılmış olduğundan oyuncular çok hızlı geçiş yapabilirler. Mod içerisinde bulunan Crew isimli çete sistemi ile oyuncular kendi çetelerini kurarak bir araya gelebilmeleri bir nevi diğer online oyunlarda bulunan klan sistemine benzer.  Rockstar Social Club üzerinden oluşturulan çete sisteminde oyuncular sadece 1 tane değil 5 farklı çeteye üye olabilirler. Çeteler ile birlikte tek başınıza yapamayacağınız zorlu görevleri bitirerek daha hızlı deneyim puanı kazanabilirsiniz.

GTA Online içerisinde oldukça detaylı bir karakter yaratma sistemi yer alır. Yüzlerce farklı detayı ayarlanabilen karakter yaratma sistemi sayesinde oyun içerisinde hemen hemen tüm oyuncuların karakterleri birbirlerinden farklı görünür. Ayrıca bu modda yarattığınız karakterler ile tek kişilik senaryo kısmına da girebilirsiniz.

[gallery columns="6" link="file" ids="9525,9526,9527,9528,9529,9530,9531,9532,9533,9534,9535,9536" orderby="rand"]

Online Heist

Grand Theft Auto V'in online modunun genişletme paketi olan Heist oyun konsolları için 10 Mart 2015, PC için ise 14 Nisan 2015’de piyasaya sürüldü. Gta 5 Online Heist modu ile oyun için yeni görevler, araçlar ve kıyafetler gelmiştir.

1. Grand Theft Auto V Online The Fleeca Job

GTA Online Heist modunun ilk soygun görevi olan The Fleeca Job 3 adımdan oluşuyor. İlk olarak oyuna girdiğinizde telefonunuzun çaldığını göreceksiniz. Haritanıza baktığınızda gördüğünüz “L” harfine yani Lester'a doğru gitmelisiniz. Buradaki depoya geldiğinizde Lester’la konuşun ve oradan ayrılıp evinize gidin. Daha sonra telefonunuz tekrardan çalacak ve yine Lester ile konuşacaksınız. Evinizde H harfinin olduğu odaya gidin ve soygun hazırlıklarınızı tamamlayın. Bu noktada diğer oyuncuları takımınıza alabilirsiniz.

Göreve başladığınızda Lester'ın arabasına biniyoruz ve bankanın yanına gelerek gözlem yapıyoruz. 1 dakikalık bir bekleyişin ardından göreve başlayabilirsiniz. Burada önemli olan takımınızdaki bir kişinin banka güvenliğini hacklemesi. Bunu da telefon üzerinden kolay bir oyunu bitirerek yapıyorsunuz. Daha sonra zırhlı araba çalma ve banka soygunu için uygun giysiler giyme aşamalarını tamamladığınızda takım arkadaşlarınız ile bankaya giderek soygunu gerçekleştirebilir ve ödülünüzü alabilirsiniz (güvenlik kameralarını patlatmayı unutmayın).

2. Grand Theft Auto V Online The Prison Break

Bu görevde hapishane de bulunan bir mahkumu kaçıracaksınız. Görevi yapabilmek için 4 oyuncuya ihtiyacımız oluyor, ayrıca göreve başlamak için 40 bin dolarınızın bulunması gerekiyor. Bu görevde 2 kişi yerde kalıp hapishaneye sızması 1 kişinin de uçak sürmesi ve 1 kişininde helikopter sürmesi gerekiyor. Görevin başında kaçışta lazım olacak uçağı kaçırmanız ve güvenli bölgeye saklamamız gerekiyor, tabi ki burada bir ton adamı öldürmek zorundasınız. Daha sonra ise hapishaneye sızacak takım üyeleri için bir mahkum otobüsü kaçırıyorsunuz. Karşımıza çıkan polislerden kurtulup hedeflenen yere aracı götürüyoruz. Sonraki aşamada ise iki takıma ayrılıyorsunuz. İlk takım polis giysileri ile birlikte bir polis aracı çalıyor ve araç ile polis istasyonuna gidiyor ve buradaki değerli dosyaları çalıyor ve geldiği araç ile fark edilmeden uzaklaşarak belirtilen noktada aracı benzin dökerek patlatıyor. Buradan da bir polis otobüsü çalacaksınız. Diğer aracı ise yakmanız gerekiyor. Diğer ekip ise kargo gemisinde bulunan bir arabayı çalacak. Böylece bu aşamayı da bitirmiş oluyorsunuz. Sonraki aşamada ise belediye binasında birkaç avukat vurmanız gerekiyor. Avukatlardan çaldığınız evrakları belirlenen yere teslim ediyorsunuz.

Final görevinde oyuncular Mahkum, Gardiyan, Pilot, Yıkıcı olmak üzere 4 rolü üstleniyorlar ve  Rashkovsky isimli mahkumu hapisten çıkarmaya çalışıyorlar. Gardiyan ve Mahkum birlikte giderek daha önceki görevde sakladıkları Mahkum otobüsü ile hapishane sızar sızmaz çatışmaya başlıyorlar, bu sırada diğer oyunculardan Pilot kaçış için Uçağa giderken gelecek olan polis helikopterlerini temizlemek için diğer oyuncuda roket atabilen bir helikopteri kaçırıyor. Hapishanedeki çatışmalarda ilerleye ilerleye zırhlı araç ile mahkum kaçırılıyor ve pilot müsait bir yere inerek Gardiyan, Mahkum ve kurtarılan mahkumu uçağa alıyor, bu arada helikopter ise havayı temizliyor, belirtilen noktaya polisten kurtararak gittiğinizde paraşüt açarak uçaktan atlıyorsunuz ve sahile iniyorsunuz bu sırada diğer takım üyesi sizi helikopter ile alıyor ve görev bitiyor.

3. Grand Theft Auto V Online The Humane Labs

Bu görevde Hydra VTOL jet ve Valkyrie helikopter çalmaya çalışıyorsunuz. Bu görevde 4 oyuncu ile yapıyor Koruma, Müşteri, Kuzey Gözcüsü ve Güney Gözcüsü görevlerini üstleniyor. Hedeflenen park alanına gidiyorsunuz ve tüm oyuncuların nerede konumlanması gerektiği açık bir şekilde gösteriliyor. Daha sonra satıcı gelerek değiş tokuşunuzu yapıyorsunuz. Fakat buradan sonra her yerin bir anda polis kaynadığını göreceksiniz. Gözcülerin yardımı ile onları öldürüp kaçıyorsunuz (gözcüler daha sonra kaçıyor).

Daha sonra bireysel olarak Insurgents Suv’u Merryweather silah poligonuna giderek burada ayrıca bir soygun gerçekleştireceksiniz. Bu aşamada pek çok saldırı ile karşılaşacaksınız. Hepsinden kurtulduğunuzda ve soygunu gerçekleştirdiğinizde aracınızı belirtilen yere götürün ve paranızı alın.

Üçüncü aşamada ise belirtilen noktadaki hücum botu ile bir uçak gemisine gidiyoruz. Buradan yoğun bir çatışmanın ardından Hydra isimli savaş uçağını kaçırıyoruz. Diğer oyuncular ise bu sırada Lazer's lar sayesinde kaçırdığınız uçağı korumaya çalışıyor. Eğer başarılı olursanız uçağı belirtilen yere indirin (sadece Hydra VTOL jet'in yere inmesi yeterli) .

Dördüncü aşamada limandan korunmakta olan Valkyrie isimli yeni gelen helikopteri çalmanız gerekiyor, yoğun bir çatışma ile ilerleyerek çalabilirsiniz.

Beşinci aşamada EMP cihazını laboratuvara götürmeniz gerekiyor. Öncelikle kamyonu dışarıda bırakarak içeriye sızıyorsunuz, tüm güvenliği fark edilmeden etkisiz hale getirdikten sonra kamyonu alarak garajdaki diğer kamyon ile değiştiriyorsunuz (garaj kapısını hacklemeniz gerekiyor), daha sonra bölgeyi terk ediyorsunuz.

Final görevinde ise Helikopterden atlayacaksınız ve paraşüt ile yere doğru süzülürken EMP'i patlatarak tüm şehrin elektriklerini keseceksiniz, indiğinizde gece görüşünüz sayesinde karanlıkta görebileceksiniz. Daha sonra siz tesise sızarken helikopter ile gelen adamları temizleyecek, tesiste gizli dosyaları çaldıktan sonra tünelden yüzerek kaçacak ve çıktığınız noktaya gelen helikopterdeki ekip sizi alacak görevde bitecek.

4. Grand Theft Auto V Online Series A Funding

Bu görevde de çalmaya doymayan ekibimiz uyuşturucu işine giriyor. Yine iki takıma ayrılıyoruz. Bir takım helikopter diğeri ise jet ski kullanıyor. Jet ski takımı yatın kıç tarafına gitmeli ve herkesi öldürmeli, helikopter takımı ise yat üzerindeki piste iniş yapmalı. Daha sonra yatta bulunan uyuşturucular yat takımı tarafından hellikoptere taşınmalı. Daha sonra polislerden kurtulup malları gerekli yere teslim ettiğinizde görev bitiyor.

İkinci kısımda ise bir çöp kamyonu ile molly haplarını Vagos boşalma alanından çalmamız gerekiyor. Çok zor olmayan bu görevde iki kişi kamyon arkasında durup hapları çöp kamyonuna atıyor. Diğer kişi de aracı kullanıyor. İlk toplama alanında saldırıya uğramıyorsunuz ve bu şekilde görevin nasıl yapıldığını öğreniyorsunuz. Diğer alanlara geldiğinizde ise dikkatli olmanızda fayda var (son alanda benzin istasyonuna girmeden istasyonu patlatın girince patlarsa hiç hoş olmaz).

Üçüncü kısım en zor olan görevlerden bir tanesi bu nedenle oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Tek kişi ile yapılabilen bu görevde ilk olarak Lost Camp'e sızıyoruz. Daha sonra herkesi öldürüp 2 adet ilaç dolu Van çalıyoruz. Daha sonra bu araçları Ron'a götürüyorsunuz ve görev bitmiş oluyor.

Sonraki kısımda Ballas’da bulunan bir kereste fabrikasına gidiyorsunuz. Burada aslında uyuşturucu işi yapan kişilerden iki kamyon dolusu ot çalmanız gerekiyor. İki farklı takım halinde yapılan görevde İlk takım düşmanları ortadan kaldırırken diğerleri de kamyonları çalıyor.

Beşinci bölümde O’Neil kardeşlerin çiftliklerine doğru yol alıyoruz. Çiftliğe geldiğinizde her zamanki gibi karşınıza çıkan tüm adamları öldürüyorsunuz. Daha sonra tır kaçırıp içerisindeki meth’i çalmış oluyorsunuz. Tabi bu sırada tankere saldırı geldiğinden diğer oyuncularda aracı korumaya çalışıyor.

Son bölümde ise çaldığınız mallar geri almak isteyenlere karşı deponuzu savunuyorsunuz. Daha sonra kamyonlara atlayıp sarı hedefe varmaya çalışıyorsunuz. Başardığınız taktirde yüklü miktarda para kazanacaksınız.

5. Grand Theft Auto V Online Heists The Pacific Standard Job

Online modunun son görevi olan The Pacific Standard Job en fazla para kazandıran fakat en zorlu kısım. İlk adımda iki takıma ayrılıp kaçırmak istediğiniz kamyonun izini takip ederek yakalıyorsunuz. Görevde 2 kişi sürücü 2 kişi navigsyon olacak ve sürücüye aracın gönünü bildirerek bulmasını sağlayacak, aracı bulduğunuzda telefondan Snapmatic photo uygulaması ile plakasını çekeceksiniz. 4 aracıda bulduğunuzda doğru kamyon belirecek ve gidip onu çalacak ve fabrikaya geri döneceksiniz.

Sonraki aşamada bir adada bulunan sinyal bozma yeteneğine sahip bir kişinin yanına geliyoruz. Polislere dikkat ederekten gittiğimiz adada tüm düşmanları ve helikopteri yerle bir ediyoruz. Avi isimli kişiyi oradan alarak geri botla beraber kanyondan belirtilen noktaya dönüyorsunuz. 3 Oyuncu ile Avi bota binerken bir oyuncu jet ski ile dönmek zorunda.  Biraz zorlayıcı bir görev olabilir.

Üçüncü kısımda hack için gerekli alet edevatı almak için Vinewood’a yollanıyoruz. Doğru sokağa geldiğinizde adamlarla karşılaşacaksınız. Hepsini öldürüp ileride bulunan siyah van içerisinde bulunan ekipmanları alın. İlk olarak siyah van ile çıkın ve düşmanı peşinize takarak belirtilen bölgeye gidin, siz çıktıktan sonra beyaz van da belirtilen yere gitsin.

Dördüncü bölümde bankanın kapılarını patlatmak üzere patlayıcı çalmanız gerekiyor. Patlayıcılar ise bir araç konvoyunda bulunuyor. Bu nedenle yola pusu kuruyoruz . Konvoydan önce helikopter geliyor ve bu helikopteri araçlar gelmeden önce indirmeniz gerekiyor. Daha sonra gelen herkesi öldürün ve kamyonu kaçırın. Fakat aynı zamanda diğer oyuncularda zırhlı araçları kaçırarak kamyonu korumaları gerekiyor (helikopterlere dikkat edin). Hedefe vardığınızda Savage Chopper açılacak ve görev tamamlanmış olacak.

Sonraki aşamada kaçışta kullanmak için motor çalmamız gerekiyor. Motorların olduğu yere gittiğinizde ise çok fazla patlayıcı silah kullanmamaya çalışın çünkü motorlar patladığında başarısız oluyorsunuz. Lectors isimli  4 motoru çalıp belirtilen bölgeye saklayın.

Son kısımda en sonunda bankaya gidiyoruz. Polis tarafından aranmamaya dikkat edin aksi halde görev iptal olacaktır. İçeri girdiğinizde korumaları öldürmeniz gerekiyor. Daha sonra insanları korkutmak için silahınızı onlara yöneltin yada yakınlarına ateş edin fakat vurmayın.  Bu sayede insanları kontrol altında tutarak alarma basmamalarını sağlamanız gerekiyor. Alarm erken çalarsa yada rehineyi vurursanız Swat geliyor görev 2 kat zorlaşıyor (ekranın sağ alt köşesinde kontrol panelinden ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz). Bu sırada diğer oyuncular kasa kapısını patlatıyorlar. Açılmayanları ise Hacker açıyor. Son kapıyı da açtığınızda alarm çalmaya başlıyor. Çok hızlı bir şekilde paraları topluyorsunuz ve herkes bankanın girişine gidiyor. Aşırı kuvvetli bir polis gücü ile karşılaşacaksınız. Ne var ne yok hepsiyle polislere saldırın. Eğer dışarı çıkmayıp içeride kalırsanız görev başarısız olacağından hızlı hareket etmeniz gerekiyor. Polisleri biraz azaltmayı başardığınızda daha önce sakladığınız motorlara ilerleyerek binin. Kaçarken tüm oyuncuların hangi rotadan kaçmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor aksi halde dağılırsınız. Eğer arabaya binerseniz herkes aynı yerde olur ve patlamalara karşı da daha güvenli olur. Fakat sürücü ölürse başarısız olacaksınız. Bir ton barikattan ve polisle mücadeleden sonra hedeflenen yere gittiğinizde bir uçurum görüyorsunuz. Bu uçurumdan bir şekilde aşağı inmeniz gerekiyor. İster araba ile atlayın isterseniz paraşütle fark etmez bir şekilde aşağı inmeniz gerekiyor. Nehirde bulunan bot'a ulaştığınızda görevi tamamlamış olacaksınız.

Şarkılar ve Radyo

Oyunun müziklerinde ise Red Dead Redemption ve Max Payne 3 yapımları temel alınmış ve bu oyunlardaki müziklerden esinlenerek yeni şarkılar yazılmıştır. Araçlarda bulunan radyolar ise aynı bırakılarak GTA serisinin eski havası korunmuştur. 17 farklı radyo istasyonu içerisinde Old School Hip-Hop, Rap, Classic Rock ve Elektronik gibi onlarca farklı türde şarkı yer alır.

Oyunda açıklanan listeye göre 104 adet şarkı bulunmakta ve bu şarkılar 1.4 GB yer kaplamaktadır. Liste içerisinde yer alan Rihanna ve Elton John gibi ünlü isimler dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Oyunun Ağustos 2013’te yayınlanan şarkı listesi aşağıdaki gibidir.

 1. *2pac – Ambitionz Az A Ridah
 2. *N.W.A. – Appetite For Destruction
 3. *N.W.A. – Gangsta Gangsta
 4. *c walk – Kurupt
 5. *DJ Quik – Dollars and Sense
 6. *Snoop Dogg – Gin N Juice
 7. *King T – Played Like A Piano’
 8. *Geto Boys – Mind Playin’ Tricks
 9. *Tha Dogg Pound Ft. Mack 10 – Nothin’ But The Cavi Hit
 10. *Too $hort – So You Want To Be A Gangster
 11. *Snoop Dogg Dr. Dre – Still D.R.E
 12. *Snoop Dogg Dr. Dre – The Next Episode
 13. *Mc Enit – straight up menace
 14. *The Dogg Pound – What Would You Do
 15. *Kausion – What You Wanna Do (Ft. Ice Cube)
 16. *Ice Cube – You Know How We Do It
 17. *Mim Suleiman – Mingi
 18. *FKCLUB – The Strange Art (In Flagranti Remix)
 19. *Matias Aguayo – El Sucu Tucu
 20. *Joe Goddard feat. Valentina – Gabriel (Soulwax Remix)
 21. *Daniel Maloso – Body Music
 22. *Green Velvet & Harvard Bass – Lazer Beams
 23. *Zombie Nation – Tryouts
 24. *Goose – Synrise (Soulwax Remix)
 25. *Tiga – Plush (Jacques Lu Cont Remix)
 26. *The Hacker – Shockwave (Gesaffelstein Remix)
 27. *Pulp – After You (Soulwax Remix)
 28. *Robyn – Every Heartbeat
 29. *Rihanna – Only Girl (In the World)
 30. *Modjo – Lady
 31. *Britney Spears – Gimme more
 32. *Kelly Rowland – Work
 33. *Petshop Boys – West End Girls
 34. *All Saints – Pure Shores
 35. *Mis-Teeq – Scandalous
 36. *Moloko – Time Is Now
 37. *Amerie – One Thing
 38. *Fergie – Glamorous
 39. *Hall And Oates – Adult Education
 40. *Corona – Rhythm Of The Night
 41. *Stardust – Music Sounds Better With You
 42. *Jane Child – Don’t Wanna Fall In Love
 43. *Wham! – Everything She Wants
 44. *Ozark Mountain Daredevils – If You Wanna Get To Heaven
 45. *Hank Snow – It Don’t Hurt Anymore
 46. *Johnny Paycheck – It won’t be long (and I’ll be hating you)
 47. *Johnny Cash – General Lee
 48. *Willie Nelson – Whiskey River
 49. *Jerry Reed – You Took All The Ramblin’ Out Of Me
 50. *Sam Flax – Fire Doesn’t Burn Itself
 51. *Metz – Wet Blanket
 52. *Ceremony – Histerya
 1. *Bass Drum of Death – Crawling After You
 2. *Shark? – California Grrrls
 3. *Cashmere Cat – Mirror Maru
 4. *The Hics – Cold Air
 5. *Inc – The Place
 6. *Foreigner – Dirty White Boy
 7. *The Cult – Rain
 8. *Steve Miller Band – Rock ‘N Me
 9. *Elton John – Saturday Night’s Alright for Fighting
 10. *Greg Kihn Band – The Breakup Song (They Don’t Write ‘Em)
 11. *Julian Lennon – Too Late for Goodbyes
 12. *The Doobie Brothers – What a Fool Believes
 13. *Kano – Can’t Hold Back (Your Loving)
 14. *One Way – Cutie Pie
 15. *Rick James – Give It to Me Baby
 16. *Evelyn “Champagne” King – I’m in Love
 17. *Eddie Murphy – Party All the Time
 18. *Stevie Wonder – Skeletons
 19. *Kleer – Tonight
 20. *D Train – You’re the One for Me
 21. *Bob Seger and The Silver Bullet Band – Hollywood Nights
 22. *Youth Brigade – Blown Away
 23. *The Germs – Lexicon Devil
 24. *The Weirdos – Life of Crime
 25. *Black Flag – My War
 26. *Descendents – Pervert
 27. *Circle Jerks – Rock House
 28. *T.S.O.L. – Abolish Government/Silent Majority
 29. *Suicidal Tendencies – Subliminal
 30. *Fear – The Mouth Don’t Stop (The Trouble with Women IS)
 31. *Kendrick Lamar – A.D.H.D
 32. *YG – I’m A Real 1
 33. *Kelly Rowland – Work (Freemasons Remix)
 34. *The Game – Ali Bomaye (Explicit) ft. 2 Chainz, Rick Ross
 35. *Hackman – Forgotten Notes
 36. *Bernard Wright – Haboglabotribin’
 37. *Taana Gardner – Heartbeat (Club Version)
 38. *Zapp – Hearbreaker. Pt. 1, Pt. 2
 39. *B.T. Express – Do It
 40. *Aaron Neville – Hercules
 41. *Rihanna – Only Girl (In the World)
 42. *All Saints – Pure Shores
 43. *Muse – Madness
 44. *Ab-Soul – Illuminate (Thank you xl2onald)
 45. *All Saints – Pure Shores
 46. *Mis-Teeq – Scandalous
 47. *Inner Circle – Bad Boys (hahaha, perfect song.)
 48. *Marlena Shaw – California Soul
 49. *Outkast – Elevators (Me & You)
 50. *Regulate – Warren G and Nate Dogg
 51. *Smokey Robinson- Cruisin
 52. *B.T. Express – Do It ‘Til You’re Satisfied

Müzik Yükleme

Ayrıca mevcut radyo istasyonlarının dışında tıpkı eski oyunlarda olduğu gibi oyun içerisinde kendi radyo istasyonunuzu da kurabilirsiniz. Oyunda kendi yüklediğiniz şarkıları dinleyebilmeniz için User Music dosyasını kullanabilirsiniz.

Belgelerim > Rockstar Games > User Music

Bu dosyaya kendi şarkılarınızı attıktan sonra oyun içerisinde radyo istasyonlarında Self Radio kanalını seçtiğiniz taktirde attığınız şarkılar çalınacaktır. Unutmayın ki oyun sadece MP3, M4A ve WMA dosya türlerini desteklemektedir.

Grafikler

Grand Theft Auto 5 ilk olarak 17 Eylül 2013'te PS3 ve Xbox 360 platformlarında çıkış yaptı ve grafikler o zaman konsolun diğer oyunlarına oranla daha iyi düzeydeydi. 18 Kasım 2014 tarihinde aradan geçen 1 yıl süreden sonra yeni nesil konsollara çıkışı ile birlikte grafiklerde resmen bir devrim yaşandığını hissettik. Rockstar bizlere GTA 5'i sanki yepyeni bir oyunmuş gibi yeni grafikleri ile tekrardan sundu. Eski konsol ile yenisi arasındaki fark o kadar büyüktü ki bazı oyuncuların eski PlayStation 3 cihazlarını satıp yeni PlayStation 4 aldığı haberleri yayılmaya başlandı, bunda en büyük ikinci etken ise oyuna yeni nesil konsollara eklenen FPS modu oldu. Bu esnada ise PC oyuncuları hala beklemekteydi. PC için sürekli ertelenerek yılan hikayesine dönen oyun 14 Nisan 2015'te bilgisayarlara 4K grafikler ile çıkarak herkesi şaşkına çevirdi. Oyunun grafikleri tekrardan büyük bir değişim geçirmiş ve PC sürümüne oranla çok daha iyi bir seviyeye gelmişti.

GTA V oyun konsollarında sabit FPS değerlerinde çalışırken PC sürümünde ise bu değerler değişebiliyor. Üstün grafikleri nedeni ile GTA 5 sistem gereksinimleri içerisinde oyunculardan üst modeller istenilmesi FPS değerlerini bir çok bilgisayarda düşürebiliyor. Eğer GeForce GTX serisi bir ekran kartına sahip iseniz oyun kendisini ya 30 FPS'ye ya da 60 FPS'ye sabitliyor. Yada donanımınız çok iyiyse isterseniz daha yüksek FPS değerlerine çıkabiliyorsunuz. Konsollarda ise ne yazık ki 60 FPS değerini görmek mümkün olmuyor. Daha düşük modellerde ise ne yazık ki yavaşlamalar yaşanıyor. Bu yavaşlamaların önlenmesi için ise grafik düşürücü bir yama yayınlanmış durumda. Ragnos 1997 isimli bir geliştiricinin yayınladığı yamayı kurduğunuzda oyunun grafikleri ciddi biçimde aşağı çekiliyor ve hemen hemen tüm sistemlerde oyun çalışabiliyor. Fakat bu yamayı kurduğunuzda GTA 4 değilde sanki bir PS2 oyunu oynadığınızı sanabilirsiniz.

Grafik Ayarları

GTA 5 PC sürümünün grafik ayarları oldukça detaylı. Bu nedenle oyuncuların bu konuda yardıma ihtiyaçları olabiliyor. Öncelikle ayarlar içerisinde hangi seviyede detayı açtığınıza göre ekran kartınızın belleğinin ne kadar kullanıldığını görebiliyorsunuz. Örneğin çözünürlük değerlerini artırırsanız ekran kartınıza daha fazla yük gelecek ve grafikte daha fazla alan kullanıldığını göreceksiniz.

Oyunu birden çok ekranda oynayabilirsiniz. Output Monitor seçeneğini değiştirdiğinizde bunu sağlayabiliyorsunuz. Örneğin daha büyük bir ekranda oynamak istiyorsanız birden çok ekranı yan yana getirip birbirine bağlayabilir ve bu özelliği açabilirsiniz. Bunların dışında pek çok yeni nesil oyunda olduğu gibi FXAA ve VSync gibi detayları grafik ayarları kısmından değiştirebilirsiniz.

Oyunda performans açısından gölge detaylarını düşürmeniz oldukça etkili olacaktır. Ayrıca uzak mesafelerdeki cisimlerin görülmesini kıstığınızda da büyük bir değişimin yaşandığını far edeceksiniz. Bizim Tavsiyemiz eğer düşük bir sisteme sahipseniz çözünürlükten taviz vermeyip bu iki ayarı düşürmeye çalışın. Yetmiyorsa diğer detayları da yavaş yavaş düşürerek oyunun performansını test edin.

Eğer Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız GeForce Experience programı ile grafik ayarlarınızı en iyi performans / görüntü elde edebilmek adına otomatik olarak yapabilirsiniz.