Epic Games ve Apple Arasındaki Sorun Çözüldü!

Epic Games ve Apple Arasındaki Sorun Çözüldü!

Epic Games, yüksek komisyonlar alan ve kendi uygulamasını kaldıran Apple'ı dava etmişti. Dava sonuçlandı ve davanın kazananı belli oldu. Apple, sunduğu ağır şartlar nedeniyle davalık olmuştu. Peki mahkeme kimi haklı buldu?

Epic Games ve Apple, bir süredir ödeme yöntemi konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktaydı. Uygulama içi ödeme yöntemlerinden ciddi oranda komisyon alan Apple, bu hamlesinden bir türlü vazgeçmiyordu. Çeşitli geliştiriciler de bu durumdan şikayetçiydi. Çünkü Apple'ın hiçbir şey yapmadan kazancın neredeyse 3'te 1'ini alma konusundaki ısrarını kimse anlamamaktaydı. Şirketin bu hamlesine karşılık Epic Games ve Apple davalık oldu. Dava sonucu açıklandığında ise pek çok kişi rahat bir nefes aldı. Peki mahkeme Apple adına nasıl bir karar verdi? Davayı yorumlayan bazı kişiler, Apple'ı haklı buluyordu. Ancak sayısı oldukça fazla olan bazı gruplar ise Epic Games'in kazanacağını düşünmekteydi.

Davayı Epic Games Kazandı!

Mahkeme, Epic Games'i haklı buldu. Geliştiricilerden alınan komisyonun yüksekliğine dikkat çekildi ve geliştiricilerin kendi ödeme yöntemlerini eklemesi konusunda bir ayrıcalığa sahip olması gerektiği vurgulandı. Bu açıklamadan sonra gözler Apple'daydı. Şirket, bu karardan sonra nasıl bir adım atacak merakla bekleniliyor. Özellikle de Epic Games'in elde ettiği zaferden sonra pek çok uygulamanın iOS platformunda yayınlanması bekleniyor. Çünkü fahiş miktarda alınan komisyonlara bir son verilebilecek. Apple, kararı resmi olarak uyguladığında iOS kanadında güzel gelişmeler yaşanacak.

applea.jpg

Mahkeme Apple'a Süre Verdi

Apple, dava sonrasında mahkemenin verdiği süreye göre hareket edecek. Apple, 9 Aralık'a kadar herhangi bir hamlede bulunmaz ise mahkeme tarafından tekrar cezalandırılacak. Geliştiricilerin ödeme yöntemi eklemesi konusunda bazı değişiklikler ve genel politikalarda güncellemeler yapılması gerekiyor. Şirketin bu hamlenin yanı sıra komisyon oranlarını kesinlikle değiştirmesi gerekecek. Hem ödeme yönteminde özgür bir tercih hakkı bırakacak hem de komisyonları düşürmesi konusunda yeni bir hamlede bulunacak. Aksi takdirde alacağı cezalar çok daha fazla olabilir. Apple'ın bu karara kesinlikle uyması gerekiyor.

Fortnite Uygulaması Kaldırılmıştı

Fortnite oyun uygulamasının ani bir şekilde kaldırılması büyük tepkiye yol açmıştı. iOS kullanıcıları bu olaya isyan ederken, Apple'ın neden kaldırdığı kısa süre içerisinde belli olmuştu. Yapılan açıklamalara göre Fortnite, oyun içerisinde kendine özel ödeme yöntemi seçeneği eklemişti. Bu yüzden Apple tarafından haksız bulunmuş ve uygulamaya son verilmişti. Apple'ın son hamlesiyle beraber işler iyice farklı noktalara evrildi. Epic Games, şirketin haksız yere uygulama kapattığını ve fahiş fiyatlarla komisyon aldığını öne sürerek davacı oldu. O günden bu yana devam eden dava sonunda bitti ve Apple beklendiği üzere davayı kaybetti. Artık Apple'ın bir an önce düzenlemeye gitmesi ve mahkemenin isteği doğrultusunda hareket etmesi beklenecek.