Apple - Epic Games Savaşında Microsoft Kimden Yana Oldu?

Apple - Epic Games Savaşında Microsoft Kimden Yana Oldu?

Epic Games ve Apple şirketleri arasında ödeme krizi olarak gelişen olayın yansımaları sürüyor. Bilindiği üzere Apple, App Store üzerinden Epic Games’i kaldırmış ve komisyon alamadığı sebebi ile kullanıcıları şirketin oyunlarından mahrum bırakmıştı. Gelişen bu kriz sektörün diğer söz sahiplerini de taraf belirlemek zorunda bırakıyor.

Epic Games, aldığı ödemelerde App Store ve Google Play’e yüzde 30 gibi büyük bir komisyon ödeyince ödeme yöntemini oyun içi satışa yönlendirdi. Böylelikle komisyon alamayan iki dev yazılım şirketi Epic Games’i uygulamalarından kaldırdılar. Daha sonra sektörden farklı sesler gelmeye başladı. Microsoft’un oyun bölümü yöneticilerinden birinin açıklamaları ise, şirketin Epic Games’i destekleyeceğini açık şekilde ortaya koyuyor. İddiaya göre Microsoft komisyon krizi konusunda taraf olabilmek adına mahkemeye başvurdu.

Oyun dünyasının yükselen yıldızlarından olan Epic Games, Fortnite ile çok hızlı bir yükseliş yaşamıştı. Dünyada en çok oyunlar arasında bulunan Fortnite, App Store ve Google Play’de yer almamasına rağmen oyuncular tarafından başka kaynaklardan cihazlarına kuruldu. Bu müthiş destek sonunda oyunun Play Store ve App Store’da yer almasını sağlamıştı.

Epic Games, Fortniye ile uygulama mağazası dünyasında yer alınca zaten bir süredir tartışma konusu olan komisyon krizi yeniden gündeme geldi. Apple’ın App Store’dan indirilen uygulama ya da oyun içi satın alımlarda yüzde 30 civarında bir komisyon alması Epic Games ve onun gibi büyük yapımcıların gelirlerini önemli miktarda düşürüyordu.

Epic Games bu komisyon kesintilerinden kurtulmak için uygulamasının içinden satış yolu açınca App Store ve Play Store mağazaları bu oyunu mağazalarından kaldırdılar. Unreal Engine oyun motorunu da sınırlayan Apple’ın bu hamlesine Epic Games açtığı dava ile karşılık verdi. Bu konuda çok etkileyici reklam filmleri yayınlayan Epic Games’e Spotify gibi şirketler de destek çıkmaya başladı. Son olarak bir destek de Microsoft’tan geldi. Microsoft da davaya müdahil olabilmek için mahkemeye başvuruda bulundu.