Apple - Epic Games Davasında Flaş Karar!

Apple - Epic Games Davasında Flaş Karar!

Son dakika bilgisi olarak paylaşılan bilgiler kapsamında Fortnite adlı oyunun App Store kapsamında kaldırılabileceği ancak Unreal Engine kullanımının engellenemeyeceği kararlaştırıldı.

Oyun kapsamında direkt olarak ödeme seçeneği sunan Fortnite oyunu, 14 Ağustos tarihinde App Store ve Google Play'den atılmıştı. Söz konusu tarihten bu yana özellikle Fortnite oyununun geliştiricisi olan Epic Store ve Apple şirketi arasında oldukça büyük bir savaş yaşanıyordu.

18 Ağustos günü bir açıklama gerçekleştiren Apple şirketi, yalnızca Fortnite oyununu App Store bünyesinden kaldırmakla yetinmeyeceğini, 28 Ağustos gününde Epic Games markasının tüm geliştirici olan hesaplarını tamamen kapatacağını ve şirketi Mac ve iOS’un geliştirme araçları içerisinden çıkaracağını ilan etti.

Epic Games markası da yaşananların hemen ardından Fortnite oyununun App Store bünyesinden kaldırılması ve Epic Games'in geliştirici hesaplarının kapatılması adına Apple şirketine iki farklı dava açıldı. Apple markasının Epic Games'i Mac ve iOS geliştirme araçları bünyesinden çıkarması demek ise markanın oyun motoru olarak kullanılan Unreal Engine tarafından iOS ve Mac için destek verilmemesi anlamına geliyor.

Microsoft Markası da Epic Games’i Destekleyecek!

Dava sürecinde devreye giren yeni bir aktör olarak ise dünyaca ünlü Microsoft markası, Apple markasına karşı Epic Games’in yanında olacağını açıkladı. Apple tarafından alınmış olan kararın küresel ölçekteki oyun ekosistemine zarar vereceğini aktaran Microsoft yetkilileri, dava kapsamında Epic Games’in haklı olduğunu düşünüyor. Bu anlamda ortaya çıkan çatışma atmosferinin ise oyun dünyasına nasıl yansıyacağı büyük merak konusu olmaya devam ediyor. Oyun severler her iki markayı da aktif bir biçimde kullanıyor. Oluşabilecek bir ayrışmanın oyunların yapısında ciddi değişikliklere sebep olmasına kesin gözü ile bakılıyor.