Milyonlarca emekliye müjde! En düşük emekli maaşı 13 bin 200 lira olarak açıklandı!

Milyonlarca emekliye müjde! En düşük emekli maaşı 13 bin 200 lira olarak açıklandı!

En düşük emekli maaşının 10 bin liraya yükseltilmesinin ardından maaşlarına ek zam bekleyen emekliye Cumhurbaşkanı Erdoğan temmuz ayını işaret ederek seslendi. SGK Uzmanı Ali Tezel, temmuz ayında emekli maaşlarına gelecek zam için net rakam verdi. Detaylar haberde…

Kamu Son Haber’den Süleyman Çay’ın haberine göre, geçtiğimiz ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz" ifadelerine yer vermişti.

Bu açıklamanın ardından en düşük emekli maaşı ise 10 bin lira olarak belirlendi. Açlık sınırının altında kalan emekli maaşlarına ilişkin tepkiler gecikmedi. İnsani şartlar altında yaşama talebi olan emekliler seyyanen zam artışını sık sık dile getiriyor.

Dün Bursa’da miting yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncei zam bekleyen emekliye “Temmuzda yılın ilk 6 ayındaki enflasyona göre emekli maaşlarını masaya yatıracağız. Memurlara ek gösterge uygulamasını genişleterek düzenlemenin hazırlıkları tamamlandı. Küçük esnafların prim gün sayısı için de çalışıyoruz" ifadeleri ile seslendi.

Erdoğan'ın ifadelerinin ardından, Temmuz ayında emekli maaşlarına enflasyon oranı dışında ek bir zam gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

ALİ TEZEL EMEKLİYE KÖTÜ HABERİ VERDİ

SGK uzmanı Ali Tezel, hükümetten 31 Mart'a kadar bir seyyanen zam beklentisinin olmadığını ve dünkü açıklamanın bunu doğruladığını belirtirken, seyyanen zam için de kötü haber verdi.

Tezel, şunları söyledi:

"31 Mart'ta bir beklentim vardı, ancak hükümetin mali durumuyla ilgili 'para yok' açıklamasını duyunca umudumu yitirdim. Şu anki ekonomik koşullar devam ederse, seyyanen zammın Temmuz ayında da gerçekleşme ihtimali düşük."

NET RAKAM VERDİ

Ali Tezel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Temmuz ayında açıklayacağı zam oranının 6 aylık enflasyon verilerine dayanarak yüzde 32 olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Ayrıca Tezel, "Bu zammın dışında ek bir refah payı verilmesini beklemiyorum" şeklinde konuştu. Tezel'in 6 aylık enflasyon tahminine göre, en düşük emekli maaşına yüzde 32 oranında bir zam yapıldığında, 10.000 TL olan maaşın 3.200 TL artarak 13.200 TL'ye yükselmesini bekliyoruz.