Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?  Konut Kredisi Yapılandırma ile İlgili Tüm Detaylar

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? Konut Kredisi Yapılandırma ile İlgili Tüm Detaylar

Günümüzde ihtiyaçtan ötürü kredi kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kredi kullanacak kişiler faiz oranlarını ve bu konuda yapılacak olan faiz indirimlerini sürekli araştırma halindedir.

Günümüzde ihtiyaçtan ötürü kredi kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kredi kullanacak kişiler faiz oranlarını ve bu konuda yapılacak olan faiz indirimlerini sürekli araştırma halindedir. Bu kapsamda merkez bankasının yapmış olduğu politika faiz indirimi herkes tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor.

Merkez bankasının 2 puan indirim yaparak politika faiz oranını %16Ya çekmiş oldu. Bu gelişmenin hemen ardından kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Yapılan açıklama kapsamında konut kredisi ve kurumsal kredi faiz oranları ortak karar ile düşürülmüş oldu. Bu açıklamanın yapılmasının üzerine ise bankalardan kredisi bulunan vatandaşlar kredi borçları ile ilgili yapılandırma yapıp yapamayacakları konusunda araştırma yapmaya başladı. İşte kamu bankalarındaki tüm krediler ve bu krediler ile ilgili tüm detaylar…

Kamu Bankaları Ne Kadar Faiz İndirimi Uyguladı?

Geçtiğimiz günlerde Merkez bankası yaptığı açıklama kapsamında faizi 2 puan indirmiş oldu. Bu açıklamanın hemen ardından kamu bankaları ortak bir açıklama yaptı. Yaptıkları açıklama ile faiz indirimini konut kredisi faiz oranları ve kurumsal faiz oranlarını düşürdüklerini duyurmuş oldu.

3 kamu bankasından ortak olarak yapılan açıklama kapsamında kurumsal faiz oranlarında 200 baz puana kadar indirim yapılmış oldu. 1 milyon TL altında bulunan kredi tutarlarında ise 1,29 gibi bir oranda faiz indirimi yapılmış oldu. 1 milyon TL üzerinde olan kredilerde ise faiz oranı olarak 1,34 oranında faiz uygulanacak.

Yapılandırma Yapmak İsteyenler Araştırma Yapıyor

Bu açıklamaların ardından kredisini yapılandırmak isteyenler de konu ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Yapılan vade uzatma işlemleri için taksit sayıları uzatılırken faiz oran miktarı ise 1,29 olarak düzenlendi.

Bankalar ortak olarak aldıkları karar ile 120 aya kadar yapılandırma yaparak bu yapılandırmaya ise 1,29 oranında faiz uygulaması yapacaklarını duyurdu. Kredi borcu olanların ve bu borcu yapılandırmak isteyenlerin ise daha detaylı bilgi alıp ödeme planını öğrenebilmesi için Vakıfbank Halkbank ya da Ziraat Bankasının ilgili şubelerine giderek bilgi alması gerekiyor.