Araç muayenesi yapacaklar DİKKAT: TÜVTÜRK bunun için ek ücret talep edecek

Araç muayenesi yapacaklar DİKKAT: TÜVTÜRK bunun için ek ücret talep edecek

Araç muayenesi yapacaklar DİKKAT: TÜVTÜRK bunun için ek ücret talep edecek

Araç sahiplerinin keyfini kaçıracak haber TÜVTÜRK’ten geldi. O işlem için artık para alınacak. İşte tüm ayrıntılar...

Ülkemizde araç sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. TÜVTÜRK muayene istasyonları, kredi kartı ile ödeme yapan vatandaşlardan "tahsilat farkı" adı altında ekstra ücret talep etmeye başladı. Bu uygulama, sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı ve araç sahiplerinin yoğun eleştirilerine neden oldu.

TÜVTÜRK YENİ AÇIKLAMASINI YAPTI

2007 yılında gerçekleştirilen özelleştirme sonucunda Türkiye genelinde araç muayene yetkisi tek elden TÜVTÜRK'e verildi. Her yıl 10 milyondan fazla aracın muayenesini gerçekleştiren TÜVTÜRK, yeni uygulamasıyla kredi kartıyla ödeme yapan sürücülerden ek ücret alarak tartışmalara yol açtı.

2024 yılı başında, araç muayene ücretleri önemli ölçüde arttı. Otomobil, minibüs ve kamyonetler için belirlenen yeni ücretler 1.821 TL'ye yükseldi ve aynı şekilde traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için de benzer bir zam yapıldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, TÜVTÜRK muayene istasyonlarında kredi kartı ile ödeme yapan sürücülerin ek ücretler karşısında tepki gösterdiği ve bu ek ücretin yasal dayanağının olmadığını belirterek uygulamanın kaldırılması çağrısında bulunduğu görüldü.

TÜVTÜRK MUAYENE ÜCRETİ

Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücreti 928 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel taşıt, arazi taşıtı, römork, yarı römork için 1.821,60 TL ve otobüs, kamyon, çekici, tanker için 2462 TL olarak arttı.

ARAÇ MUAYENE HİZMETLERİ YENİDEN ÖZELLEŞTİRİLDİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, araç muayene hizmetleri için yapılan özelleştirme ihalesi, 20 Aralık 2004'te kuzey ve güney bölgeleri olarak iki ayrı bölgeye ayrılarak gerçekleştirilmişti. İhale sonucunda birinci ve ikinci bölge araç muayene istasyonlarının yapımı, bakımı ve işletilmesine ilişkin imtiyaz sözleşmeleri 15 Ağustos 2007'de imzalanmıştı. Bu sözleşmelerin süresi 14 Ağustos 2027'de sona ereceği belirtildi.

Yönetmelik gereğince, araç muayene ihalesi için yeni bir ihale süreci başlatılması ve bu sürecin en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Bu çerçevede, kamu hizmetinin kesintiye uğramadan devam etmesi için ÖİB tarafından özelleştirme hazırlık çalışmalarının başlatılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı alındı. Karar ile araç muayene hizmetleri, yeniden özelleştirme kapsamına alındı.

İMAR PLANI KARARLARI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Muğla'nın Bodrum ilçesi Gökçebel Mahallesi'ndeki taşınmaz için imar planı değişikliğini onayladı. Aynı şekilde, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ adına kayıtlı Çorum'un merkez ilçesi Karaca Mahallesi'ndeki taşınmazlara ilişkin imar planı değişikliği de uygun bulundu.