2 Mayıs 2024 Gram ve çeyrek altın sahiplerini üzecek haber verildi!

2 Mayıs 2024 Gram ve çeyrek altın sahiplerini üzecek haber verildi!

2 Mayıs 2024 Gram ve çeyrek altın sahiplerini üzecek haber verildi!

Uluslararası piyasalar, altında ciddi bir yükseliş için ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından faiz indirimlerinin başlatılmasını beklerken yapılan açıklama altın sahiplerini büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Peki, altın fiyatları ne olacak?

Uluslararası yatırımcının rotasını, küresel krizlerin ardından yeniden belirlediği "güvenli liman" olarak kabul edilen altın, geçtiğimiz aylarda dikkatleri üzerine çekmişti.

Altın fiyatlarında yaşanan ani yükselişler, son zamanlarda bir miktar gerileme yaşasa da, 2024'ün kalan dört ayında varlık sahiplerine en çok kazandıran yatırım aracı yine altın oldu.

Altın fiyatlarının tekrar yükselmesinin ne zaman başlayacağı merak konusu olurken, emtia piyasalarını en çok etkileyen kurum olan Fed'in, bu akşam yaptığı açıklamada altın sahiplerini tedirgin eden ifadelere yer verdiği gözlemlendi.

"FAİZLERDE UZUN SÜRE DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR"

ABD'deki faiz oranlarının 5.25-5.50 aralığında olması, altın piyasasında baskı oluşturan sürecin uzun bir süre devam edeceğine işaret ediyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, faizleri sabit tutma kararının gerekçelerini açıkladığı konuşmasında, "Faiz indirimi için güven oluşturmak, tahmin edilenden daha uzun sürebilir" diyerek altın piyasasındaki baskının devam edeceğine dair sinyal verdi.

ALTININ GELECEĞİ BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları, altın piyasasında önemli bir etki yaratırken, gram altın ve çeyrek altın fiyatlarını da etkiliyor.

Kapalıçarşı'nın önde gelen isimlerinden İslam Memiş, faizlerin sabit bırakılmasının normal olduğunu vurgulayarak, ABD Merkez Bankası'nın 2024 yılı boyunca hiçbir faiz indirimi yapmayabileceği uyarısında bulundu.

Fed'in 2024 boyunca toplam altı faiz indirimi yapacağı tahminlerine rağmen, özellikle yaz aylarından itibaren altın fiyatlarında rekor yükselişler bekleniyordu.

Memiş, altın fiyatlarının orta ve uzun vadede yükseleceğini belirtirken, şu an 2325 dolar seviyesinde olan ons altının 2280 dolara kadar gerileyebileceği uyarısında bulundu.

Uzman isim, altın fiyatlarının 2280-2380 dolar aralığındaki seyrinin yönünün yarından itibaren netleşeceğini belirterek, piyasaların Fed'in kararına nasıl tepki vereceğinin altın piyasasındaki trendi belirleyeceğini ifade etti.

YÜKSELİŞ TRENDİ BAŞLADI

Fed kararları sonrası ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizi yüzde 4,6324'e gerilerken, euro/dolar paritesi 1,0684 seviyesine yükseldi. Aynı dönemde dolar endeksi yüzde 0,1 düşüşle 106,1'e gerilerken, gram altın da yüzde 1,17 artarak 2.408 TL'ye kadar çıktı.

ALTINDA SON DURUM

Mayıs ayı Fed faiz kararı piyasalar tarafından büyük bir merakla bekleniyordu ve Fed, beklenenin aksine faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Peki, bu durum altın fiyatlarını nasıl etkiledi?

İşte güncel altın fiyatları:

Gram altın için alış fiyatı 2.408 TL, satış fiyatı ise 2.408 TL.
Çeyrek altın için alış fiyatı 3.945 TL, satış fiyatı ise 4.028 TL.
Yarım altın için alış fiyatı 7.915 TL, satış fiyatı ise 8.082 TL.