Instagram ve Pinterest, Molly Russell soruşturmasında ifade verecek

Instagram ve Pinterest, Molly Russell soruşturmasında ifade verecek

İngiltere'de genç Molly Russell'ın ölümünden yaklaşık beş yıl sonra, Instagram ve Pinterest yöneticileri resmi olarak soruşturmaya katılmak üzere çağrıldı. BBC News'e göre soruşturmanın iki hafta sürmesi ve yöneticilerin ifade vermesi bekleniyor.

Molly Russell 2017 yılında 14 yaşındayken kendi canına kıydı. Kız bu iki uygulamayı depresyon, kendine zarar verme ve intiharla ilgili içerikleri görüntülemek için kullanmıştır. Kız, hayatının son altı ayında günde 120 kez Instagram kullanmış ve 11.000'den fazla gönderiyi beğenmiştir. Pinterest'te de benzer bir davranış gözlemlenmiştir.

Instagram'ın sahibi olan Meta için sorulardan biri de eski çalışan Frances Haugen tarafından ortaya çıkarılan belgelerle ilgili olmalı. Geçtiğimiz yıl, ihbarcı, diğer sorunların yanı sıra, şirketin uyumsuzluğu teşvik eden ve genellikle hayatlara mal olan algoritmalar kullandığını ortaya çıkardı.

Analiz edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da, platformların gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisini değerlendirmek için şirketin kendisinin yürüttüğü bir dizi çalışma. Araştırmacılar, Instagram'ın önemli bir yüzde için zararlı olduğunu tespit etti. Gençlerin kendileri, kaygı ve depresyondaki artış için ağı suçluyor.

Hem Meta hem de Pinterest'in Molly Russell'ın ölümüyle ilgili soruşturmaya çağrılmasının, platformların sorumlu tutulmasına yönelik önemli bir adım olduğuna inanılıyor.

Destek ve yardım

İntiharı önlemek için duygusal desteğe ve yardıma ihtiyacınız varsa, Yaşamı Doğrulama Merkezi'ni (CVV) arayın. Bu hizmet, konuşmak isteyen ve buna ihtiyaç duyan herkes için ücretsizdir.

CVV'ye telefon 188, sohbet ve e-posta yoluyla ulaşılabilir. Bu hizmet her gün, 24 saat boyunca ve tam bir gizlilik içinde gerçekleştirilmektedir.