Gübre Satışları Geçici Olarak Durduruldu!

Gübre Satışları Geçici Olarak Durduruldu!

Döviz kurlarındaki hızlı yükseliş sonrasında gübre ve zirai ilaç satışlarının geçici olarak durduruldu.

Türkiye’de son günlerde döviz kurları hızlı bir yükselişi trendi içine girdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararları ile birlikte kur tırmanmaya devam etti. Yükselişle birlikte tarımsal ürünlerin girdi fiyatları da arttı. Kurdaki oynaklıktan dolayı gübre ve zirai ürünlerin geçici olarak satışları durduruldu.

Bloomberg HT’nin haberine göre, sektör yetkilileri, satışların durmasının arkasında döviz kurundaki oynaklığın olduğunu ifade etti. Artan kurdan dolayı ham madde fiyatlarının arttığını ve fiyat belirlenmesi konusunda zorluk yaşandığını belirtti. Ham maddeye ulaşımda problemler yaşandığı ve bundan ötürü satışların durdurulmak zorunda kalındığı dile getirildi.

Artan kurdan dolayı toptan mazot alımlarında da aynı problem yaşanıyor. Toptan mazot satışı yapan bayilere gidenlerin, satışların durdurulduğu yönünde cevaplar aldığı belirtildi.

Mısır ve arpa tarım emtialarında, fiyat gidişatının nasıl olacağının tahmin edilemediği ve bundan dolayı elde bulunan malın satılmak istenmediği belirtildi. Satış gerçekleştirenlerin ise yalnızca peşin satış yaptığı ifade edildi.

2292667-620x349.jpg

Kaynak: Bloomberg HT