9:30'da kritik uyarı geldi! Gelen son dakika habere göre saat verildi hazır olun...

9:30'da kritik uyarı geldi! Gelen son dakika habere göre saat verildi hazır olun...

9:30'da kritik uyarı geldi! Gelen son dakika habere göre saat verildi hazır olun...

Mayıs ayının ikinci haftasında yurt genelinde yağış yine etkisini gösterecek. Meteoroloji'nin verdiği bilgiye göre ülke genelinde etkili olan sağanak yağış bu hafta da devam edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 14 Mayıs hava durumu raporunu yayımlayarak ülke genelinde etkili olan sağanak yağışların bu hafta da devam edeceğini bildirdi.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke geneli parçalı ve çok bulutlu olarak belirtilirken, Ege'nin doğusu, Doğu Akdeniz ve Isparta çevreleri, (Karaman hariç) İç Anadolu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Batı Karadeniz'in doğusu ile İskenderun Körfezi çevrelerinde yağışların yer yer kuvvetli olabileceği uyarısında bulunuldu.

Hava sıcaklıklarının Batı ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece, doğu kesimlerde ise 2-4 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden, yurdun güney kesimlerinde ise güney ve batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi beklenirken, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice eseceği öngörülüyor.

Kuvvetli yağış uyarıları da yapılan raporda yer alıyor. Çorum il geneli, Çankırı'nın doğusu, Kastamonu'nun güneydoğu, Sinop ve Samsun'un iç kesimleri ile Amasya'nın batı ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların beklendiği belirtilirken, bu durumun ani sel, su baskını, yıldırım ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara yol açabileceği vurgulanıyor. Benzer şekilde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile İskenderun Körfezi çevrelerinde de kuvvetli yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildiriliyor.

Bölgesel olarak hava durumu tahminlerine bakıldığında, Marmara Bölgesi'nde Bilecik çevrelerinde akşam saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görülebileceği, Ege Bölgesi'nde Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde bu akşam saatlerinde yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların olabileceği, Akdeniz Bölgesi'nde Doğu Akdeniz ve Isparta çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkili olabileceği öngörülüyor.

Ankara'da bu akşam saatlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların beklenirken, diğer iç Anadolu şehirlerinde de benzer hava koşulları öngörülüyor. Batı Karadeniz'de ise Kastamonu ile Sinop'un iç kesimlerinde akşam saatlerinde yerel kuvvetli yağışların görülebileceği belirtiliyor.