Resmen ücretsiz oldu! Kimlik kartı ve ehliyeti yenilemek isteyen nüfus müdürlüğüne akın edecek

Resmen ücretsiz oldu! Kimlik kartı ve ehliyeti yenilemek isteyen nüfus müdürlüğüne akın edecek

Resmen ücretsiz oldu! Kimlik kartı ve ehliyeti yenilemek isteyen nüfus müdürlüğüne akın edecek

Duyanlar nüfus müdürlüğüne akın ediyor. Hem ücretsiz bir şekilde olacak hem de 5 dakika gibi kısa bir süre içinde halledilebilecek. İşte tüm ayrıntılar...

Yeni düzenlemeye göre, artık birden fazla kartı cüzdanınızda taşıma ihtiyacı tamamen ortadan kalktı. Kimlik kartı ve ehliyeti tek bir kartta birleştirmek mümkün hale geldi. Nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak, ehliyet ve kimlik kartını birleştirebilirsiniz.

Yeni kimlik kartı ve ehliyetiniz varsa, hiçbir belge gerektirmeden birleştirme işlemi yapılabilirsiniz. Ancak eski ehliyetiniz bulunuyorsa, önce yeni ehliyet alınması gerekiyor. Bu işlem için 15 TL ücret ödeme yapılması zorunludur.

Cüzdanınızda hem ehliyet hem de kimlik kartı taşıma zorunluluğu ortadan kalktı. Artık iki kartı birleştirme şansına sahipsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken nüfus müdürlüğünden randevu almak. Kimlik ile ehliyet birleştirme işleminin nasıl yapıldığı ise merak konusu haline geldi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Al sayfasına buradaki bağlantıyı kullanarak erişin.
TC Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Ekleme seçeneğini seçin ve çıkan ekranı onaylayın.
Kişisel bilgilerinizi girin ve ardından il ile ilçe seçiminizi yapın.
Randevu alınacak kişiyi seçin ve uygun randevu saatinizi belirleyin.

KİMLİK VE EMNİYET BİLGİLERİ İÇİN GEREKEN BELGELER NELER?

Eğer yeni kimlik kartı ve yeni sürücü belgesi mevcutsa, kimlik ile ehliyet birleştirme işlemi için ek bir belgeye gerek yoktur. Yeni kimliği ve yeni ehliyeti yetkililere teslim ettikten sonra birleştirme işlemi gerçekleştirilecektir. Bu birleştirme işlemi tamamlandıktan sonra, yeni kimlik birkaç gün içinde adresinize gönderilecektir.

KİMLİK VE EHLİYET BİRLEŞTİRMEK NE KADAR?

Eski ehliyet ile yeni kimlik kartı birleştirilmez. Bu yüzden ilk olarak yeni bir ehliyet alınması gerekir. İşlem için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Ancak yeni ehliyet almak için 15 lira ücret ödemesi yapılır.

Eğer hem ehliyet hem de kimlik eskiyse, ilk adım olarak yeni kimlik başvurusunda bulunulmalıdır. Bunun için 37 TL harç bedeli ödenmiş belge ve son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf gereklidir. Ardından nüfus müdürlüğüne gidilerek yeni kimlik başvurusu yapılabilir. Daha sonra yeni ehliyet alarak ve birleştirme işlemi için başvuru yaparak kimlik ile ehliyet birleştirme işlemi tamamlanabilir.