Otomotiv sektöründe kriz kapıda! Markalar bayileri bir bir kapatıyor...

Otomotiv sektöründe kriz kapıda! Markalar bayileri bir bir kapatıyor...

Otomotiv sektöründe kriz kapıda! Markalar bayileri bir bir kapatıyor...

Otomotiv sektöründe alarm verildi. Büyük bir kriz kapıda! Markaların stok baskısı gerekçesiyle bayilerin yüzde 25'inin kapanma tehlikesi olduğu duyuruldu. 40 bin kişi işsiz kalacak. İşte detaylar...

2023 yılında, arzın talebin gerisinde kalmasıyla birlikte otomobiller enflasyonun altında erimeyen bir yatırım aracı haline geldi. Bu durum fiyatların ve karaborsanın patlamasına yol açtı. Otomotiv sektörüne ve bayilere yönelik suçlamaları arttı. Tüketiciler, fiyatlardaki dalgalanma ve bayilerin stoklama politikaları nedeniyle artan fiyatlar yüzünden araç alımını durdurma kararı aldı. Satışlar ve kârlılık düşse de, sektör bu kadar büyük bir darbe almadan önce hiçbir zaman bu kadar büyük bir çöküş yaşamamıştı.

OYDER Başkanı Altuğ Erciş, son dönemde markaların ve distribütörlerin stok baskısı nedeniyle çok zor durumda kaldığını ve bu durumun yüzde 25'inin kapanmasına, 40 bin kişinin işsiz kalmasına neden olabileceğini belirtti.

STOK 50 BİN ADEDE ULAŞACAK

OYDER Başkanı Altuğ Erciş, son dönemde distribütörlerin ve markaların bayilere stok baskısını artırmasının finansman maliyetlerini yüzde 60'ın üzerine çıkardığını ve bu durumun bayileri zor duruma düşürdüğünü belirtti. Ayrıyeten, bayilerin elindeki araç stokunun 50 bin adede ulaşacağını ve bu stokların 120 bin kişiyi etkileyeceğini ifade etti.

BAYİLER KAPANIP MARKET OLUYOR

OYDER Başkanı Erciş, çözüm için markaların ve distribütörlerin stokları azaltması gerektiğini belirtirken, yurtdışında verimlilik hedeflerinin tutturulamaması durumunda şirketlerin bayilerin stoğunu artırmadığını ifade etti. Ancak Türkiye'de tam tersi bir durum yaşandığını ve bayilerin stoklarını yönetememesi sonucunda gerçek satışların yerine alımların geldiğini, bu durumun bayilerin mali yapısını bozduğunu ve işin sürdürülebilirliğini zorlaştırdığını söyledi. Erciş, bazı büyük bayi gruplarının ise artan maliyetler ve düşen talep karşısında otomobil satışını bırakarak market işine yöneldiğini dile getirdi.

4 AYDA HER 1000 KİŞİDEN SADECE 3’Ü OTOMOBİL ALDI

2024 ocak-nisan döneminde Türkiye'de 294 bin 837 yeni otomobil satıldı. Bu, ülkedeki her 1000 kişiye ortalama 3.5 adet otomobil satışı olarak yansıdı. Avrupa'da 32 ülke arasında 28. sırada yer alıyoruz.

SADECE 25 KİŞİYE ÖZEL GELECEK

Geçen hafta Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen uluslararası otomobil fuarında tanıtılan yeni BMW iX3 1600 elektrikli motoru Türkiye'de sadece 25 kişiye özel olarak getirilerek 750 bin TL fiyatla sınırlı sayıda satışa sunulacak.