Mahkeme kararını duyurdu! Forum İstanbul ve Marmara Forum AVM'ler iflasın eşiğinde

Mahkeme kararını duyurdu! Forum İstanbul ve Marmara Forum AVM'ler iflasın eşiğinde

Mahkeme kararını duyurdu! Forum İstanbul ve Marmara Forum AVM'ler iflasın eşiğinde

Türkiye'nin birçok şehrinde binlerce dükkana ev sahipliği yapan o mağaza iflasın eşiğinde. Her an kapanabileceği duyuruldu. İşte ayrıntılar...

Tüketim kültürünün etkisiyle Türkiye genelinde birçok şehirde ortaya çıkan alışveriş merkezleri (AVM'ler), özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde her yıl milyonlarca müşteriyi ağırlıyor.

Ekonomik kriz nedeniyle birçok AVM, artan maliyetlerle karşı karşıya kalarak iflasın eşiğine gelmiş durumda, özellikle geçtiğimiz aylarda mali darboğaza giren Forum AVM'leri için beklenen duruşma bugün gerçekleşti.

Mahkeme, İstanbul'un en çok ziyaretçi alan AVM'lerinden olan Forum İstanbul ve Marmara Forum'un da içinde bulunduğu 9 AVM için bir yıllık kesin mühlet kararı verdi.

Alışveriş merkezi grubunun yapılan incelemeler sonucunda 600 milyon eurodan fazla borcu olduğu tespit edildi ve bu nedenle geçtiğimiz aylarda konkordato başvurusunda bulunuldu. Bankalara ağırlıklı olarak olan borçların eksiksiz ödenemediği belirtilirken, bankaların mahkemeye sunduğu savunmada Forum AVM'lerinin mevcut ekonomik durumunun krizden çıkmak için uygun olmadığı ve kesin mühlet talebinin reddedilmesi istendi.

Konkordato komiser heyetinin hazırladığı rapor doğrultusunda, mahkeme Forum AVM'lerin talebini haklı buldu ve bir yıllık kesin mühlet kararı aldı. Bu karar sonucunda AVM'nin varlıkları, belirlenen süre boyunca haczedilemeyecek.

ALACAKLI BANKALAR KARARA KARŞI ÇIKTI

Duruşmada söz alan 4 bankanın avukatı, kesin mühlet kararı verilmemesini ve kira bedellerinin tahsil edilmesine yönelik ara karardan dönülmesini talep etti. Garanti Bankası'nın avukatı ise projenin başarı şansının bulunmadığını ve bu nedenle kesin mühlet koşullarının oluşmadığını belirterek davayı reddine karar verilmesini istedi.

Yapı Kredi Bankası avukatı, şirketlerin giderlerinin artması ve kar oranının azalması sebebiyle ön projedeki hedeflere ulaşılamayacağı kanaatinde olduğunu belirterek kesin mühlet taleplerinin reddedilmesini istedi.

İFLASTAN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ

Mahkeme, kesin mühlet kararını bir yıl ile sınırlı tutarak AVM grubuna mali darboğazdan çıkması için zaman tanımış oldu. Ancak, 600 milyon euronun üzerindeki borcun kontrol altına alınamaması ve taahhüt edilen ödemelerin yerine getirilmemesi durumunda süre sonunda mahkeme 9 AVM için iflas kararı verebilecek.