Koronavirüs Kısıtlamaları Geri Geliyor! Vaka Sayısında Patlama!

Koronavirüs Kısıtlamaları Geri Geliyor! Vaka Sayısında Patlama!

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birkaç ay içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadelede neredeyse 2 yılı bulmak üzereyiz. Bulunan aşılarla birlikte virüsün kontrol edilmeye doğru gittiği söylentilerine karşılık ülkelerin çoğu aldıkları kısıtlama kararlarını gevşetme yoluna gitti. Kısıtlama kararlarının hafifletilmesi ile birlikte ülkemizde dahil Avrupa’da çok ciddi vaka patlamaları yaşanıyor. Bu artış ise yeniden kısıtlama kararlarını gündeme getirdi.

Almanya’da Temmuz Rekoru Kırıldı!

Temmuz başında koronavirüs sayısında binlerin altına düşen Almanya’da 14 Temmuz itibariyle büyük bir yükseliş söz konusu. Ülkede 21 Temmuz tarihinde toplamda 2 bin 203 koronavirüs vakası tespit edilmişti ve bu sayı Temmuz ayının en yüksek sayısıydı. Almanya’da devam eden bu artış nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel; vatandaşlarını aşılamaya çağırdı. Maske ve mesafe kuralına dikkat çeken Merkel, önümüzdeki aylarda ciddi artışların olabileceğini ifade etti.

Almanya’da uzman isimler ise yaz aylarında yaşanan bu artışın sonbahar ve kış aylarında ciddi sayılara çıkabileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle devletin hızlıca önlem alması gerektiği fikrinde buluşan uzmanların işaretine göre çok yakın zamanda Almanya’da ciddi kısıtlamaların tekrar devreye girebileceği beklentisi gittikçe büyümeye devam ediyor.

Diğer Avrupa Ülkelerinde de Durum İç Açıcı Değil!

Koronavirüste vaka sayılarında yaşanan düşüşler nedeniyle birçok Avrupa ülkesi kısıtlamalarda gevşemelere gitmiş olmasına karşın bu gevşemeler sonrasında vaka sayılarında ciddi artışlar görülmeye başlandı. Almanya’nın haricinde İtalya, Belçika, Fransa, İspanya, Macaristan ve diğer birçok Avrupa ülkesinde de kısıtlamaların tekrar geleceği yüksek sesle konuşulmaya devam ediyor.

Türkiye’de Artışlar Korkutmaya Başladı!

Türkiye’de hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda tüm koronavirüs kısıtlamaları neredeyse kaldırılmıştı. Maske ve mesafe kuralları devam ederken; yaşanan gevşeme ile birlikte ülkemizde de vaka sayılarında ciddi artışlar devam ediyor. Son olarak 24 Temmuz verilerine göre 12 bini aşan günlük vaka sayısı ciddi bir paniğe neden oluyor. Bu nedenle kısıtlama kararlarının tekrar gündeme gelmesi beklenirken; bazı uzmanlar birkaç hafta sonrasında çok daha kötü durumda olacağımızı söylüyor. Öyle ki Eylül’de açılması kararlaştırılan okulların yine kapalı kalması tehlikesinin de ciddi şekilde görülmeye başlandığı belirtildi.