Kiralarda rekor zam kapıda! Kiracılar o tarihten sonra yandı...

Kiralarda rekor zam kapıda! Kiracılar o tarihten sonra yandı...

Kiralarda rekor zam kapıda! Kiracılar o tarihten sonra yandı...

Kirada yüzde 25 sınırının kalkmasıyla tahliye davalarının artacağı öngörülüyor. Ev sahiplerinin, sürenin dolacağı 1 Temmuz’u beklediğine dikkat çekiliyor.

Borçlar Kanunu'na 8 Haziran 2022'de eklenen geçici madde ile konut kiralarına getirilen yüzde 25 zam tavanının süresi dolmak üzere. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sona erdiğini işaret ettiği bu düzenlemenin, piyasada etkili olmadığı belirtiliyor. Sektör temsilcileri, kiralarda yüzde 100’ü aşan artışların yaşandığını vurguluyor ve ev sahiplerinin, sürenin dolacağı 1 Temmuz’u beklediğini belirtiyorlar.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre 1 Temmuz'dan itibaren yeni kira sözleşmelerinin 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yenileneceğini belirten uzmanlar, beş yılını dolduran kiracılar için kira tespit davalarının da gündeme gelebileceğini ifade ediyorlar. Halen devam eden kira davalarının sayısı artmaya devam ederken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un Mayıs ayında yaptığı açıklamaya göre, kira davalarında arabulucuya başvuru sayısı 169 bin 255’i buldu ve bu başvuruların 62 bin 783’ünde anlaşma sağlanamadı.

KİRACILAR ZOR DURUMDA

Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, yüzde 25 kira artış sınırının 1 Temmuz 2024’te sona ereceğini ve ardından kira artışlarının 12 aylık enflasyon ortalamasına göre belirleneceğini belirtti. Şimşek, “İki yıldır yüzde 25 kira artışıyla ekonomisini zar zor sürdüren kiracılar, temmuz sonrasında yüzde 65 oranında kira artışlarıyla karşılaşacak. Bu yükü kaldırmaları mümkün değil ve bu durum kiraların ödenmemesi sorununu doğuracak, tahliye davalarıyla mahkemelerde yığılmalar yaşanacak” dedi. Şimşek, Ankara ve İstanbul’daki Sulh Hukuk Mahkemelerinin sayısının artırılmasının bu durumun açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 65’İ BULABİLİR

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, TÜFE’nin “gerçek kira” endeksindeki yıllık yüzde 120’nin üzerindeki artışa dikkat çekerek, yüzde 25 kira sınırlamasının piyasada karşılık bulmadığını ifade etti. Büyükduman, kira sınırının kalkmasıyla 12 aylık ortalamalara göre TÜFE oranında artışların beklenebileceğini söyledi. “1 Temmuz’dan itibaren 12 aylık ortalamalara göre yaklaşık yüzde 65 kiralar artar” dedi.