Karbonatın hiç bilinmeyen 10 mucizevi faydası

Karbonatın hiç bilinmeyen 10 mucizevi faydası

Karbonat, bazı tatlılara ve keklere lezzet vermesinin yanı sıra mucizevi fayda sağlayan özeliklere sahip. İşte karbonatın hiç bilinmeyen 10 faydası.

Karbonatın faydası birçok kişi tarafından araştırılıyor. Onlarca farklı makaleyle karbonatın faydalarına dair bilgi paylaşımı uzmanlar tarafından verildi. Aşağıda sizlere karbonatın en eşsiz 10 mucizevi etkilerinden bahsediyoruz. Ancak aşağıdaki bilgilerin herhangi bir reçete özelliğini taşımadığını bilmemeniz gerekiyor. İşte karbonatın faydaları…

  • Sivrisinek tarzı haşarelerin ısırıklarına karşı koruma sağlar. Karbonatı su ile karıştırın ve ısırılan bölgeye sürünüz. 10 dakika bekleyin ve ılık bir suyla temizleyin. Isırığın ağrısı dakikasında geçecektir.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-94.png

  • Uzun süre yürümeniz, yorulmanız ve ayak tabanlarınızın ağrıdığı zamanlarda karbonat sizlere eşsiz fayda sağlayacaktır. Hemen hemen 3,4 çay kaşığı karbonatı 2.5 litre suyla karıştırınız ve ayağınızı suda bekletin.
  • Karbonatın sadece ayak ağrısını rahatlatacağını düşünmeyin. Ayak kokusuna karşı da karbonat önemli bir bileşendir. Göz kararı karbonatı ayakkabınızın içine dökerek bekletin, ertesi gün kokunun azaldığını göreceksiniz.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-93.png

  • Fasulye, bamya ve mercimek gibi diğer sebzelerden yemek yapıyorken yemeğin içine birkaç çay kaşığı karbonat ekleyiniz. Anında yumuşadıklarını göreceksiniz.
  • Buzdolabınızın kötü kokmasına karşı karbonat işlevsellik gösterecektir. Küçük bir kaba karbonat doldurun ve ağzı açık şekilde buzdolabında bekletiniz.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-92.png

  • Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler tazeliğini hızlıca kaybetmektedir. Soğuk suyun için bir miktar şeker, yarım çay kaşığı karbonat ve limon suyu ekleyiniz. Karbonat, limonda bulunan asidi karbonik aside doğrudan dönüştürecektir. Karbonat az miktarda tüketildiğinde problem olmayacağı düşünülmektedir. Ancak doktor tavsiyesiyle hareket etmek daha sağlıklıdır.
  • Karbonat, mide ekşimesini önlemedeki en güçlü yardımcılardan birisidir. Bir çay kaşığı karbonatla birlikte bardak suyu karıştırak için. Midenize iyi gelecektik ancak rahatsız olabilme ihtimaliniz de göz ardı etmeyin.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-95.png

  • Küvet kullanıyorsanız 50 ila 100 gram arasında karbonatı su dolu küvetinize dökebilirsiniz. Karbonat, suyu doğrudan yumuşatmaktadır. Bunu da hafta birkaç kez yapabilirsiniz.
  • Çok az nemlendirilmiş pamuğun üzerine karbonat serpiniz. Doğal deodarant olarak kötü kokuların yok olmasına yardımcı olacaktır.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-96.png

  • Ağız kokusuna karşı da etkili olan karbonatı kullanabilirsiniz. Ilık suyla bir çay kaşığı karbonatı karıştırarak gargara yapınız. Kötü kokulara karşı etkili olacaktır.

Haberay.com.tr