Bakan Göktaş açıkladı! Evde bakım maaşı haziran ayı yatan iller listesi açıklandı mı?

Bakan Göktaş açıkladı! Evde bakım maaşı haziran ayı yatan iller listesi açıklandı mı?

Bakan Göktaş açıkladı! Evde bakım maaşı haziran ayı yatan iller listesi açıklandı mı?

Evde bakım maaşı araştırmaları haziran ayına girilmesiyle devam ediyor. Her ay belirli tutarlarda ihtiyaç sahiplerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardım ödemesinin ne kadar olduğu ve güncel maaşların yattığı illerin listesini haberimizde paylaştık. İşte haziran ayı evde bakım maaşı yatan iller...

Evde bakım maaşları yatan iller listesi sorgulamaları sürüyor. Her ay düzenli olarak ihtiyaç sahibi kişilere verilen destek ödemesininin yattığı illere ilişkin araştırmalar haziran ayı ortalarına yaklaşılmasıyla hız kazandı. Peki, evde bakım maaşları yatırıldı, ne zaman yatacak? İşte 13 Haziran 2024 evde bakım maaşı yatan iller tam liste...

EVDE BAKIM MAAŞI HAZİRAN AYI ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Evde Bakım Yardımı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Göktaş, Kurban Bayramı öncesinde yapılacak olan toplam 4.2 milyar TL tutarındaki ödemelerin hesaplara yatırılacağını duyurdu. Bu kapsamda, hak sahibi kişilere aylık 7.608 TL ödeme yapılacağını belirtti.

Bakan Göktaş, tam bağımlı vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla her ay düzenli olarak yapılan Evde Bakım Yardımı ödemelerini Kurban Bayramı nedeniyle öne çektiklerini ve yarın itibarıyla toplam 4.2 milyar TL ödeme yapacaklarını ifade etti.

Göktaş, "Engelli vatandaşlarımızın bakımlarının evde yapılmasını önceliklendiriyoruz" diyerek, Evde Bakım Yardımı'nın, engelli bireylerin aile yanında desteklenmesi amacıyla 2006 yılında başlatılan bakanlık tarafından sunulan en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olduğunu vurguladı.

Engelli vatandaşların aileleriyle birlikte ev ortamında bakımlarının yapılmasını öncelikli olarak gördüklerini belirten Bakan Göktaş, bu yardımla engellilerin aileleriyle birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına destek olduklarını vurguladı. Bakıma muhtaç tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenmesiyle aile bütünlüğünün korunduğunu ifade etti.

"Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli politikalar geliştiriyoruz" diyen Göktaş, bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri ile toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

"YARIN HESAPLARA YATIRIYORUZ"

Ödemelerin yarın hesaplarda olacağını belirten Bakan Göktaş, Evde Bakım Yardımı kapsamında her hak sahibine aylık 7.608 TL ödeme yapıldığını açıkladı.

"Kurban Bayramı dolayısıyla, evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için Evde Bakım Yardımı ödemelerini öne çekerek yarın hesaplara yatıracağız" şeklinde konuşan Göktaş, bu ay Evde Bakım Yardımı'ndan yararlanan 560 bin vatandaş için toplam 4,2 milyar TL ödeme yapılacağını kaydetti.

SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

E-DEVLET İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

2024 memur ve emekli zam oranı belli oldu. Evde bakım desteği 5097.96 lira olarak ödeniyordu. Memur ve emekli zam oranı ile evde bakım aylığı tutarı da güncelleniyor. Memur maaşlarına gelen zamla birlikte bu ücretlere de yüzde 49,25 oranında zam yapıldı.