Bağ-Kur ve SSK’lıya müjde üstüne müjde! 5 değil 6 değil tam 10 yıl süre! 50-55-60 yaş arası herkesi ilgilendiriyor

Bağ-Kur ve SSK’lıya müjde üstüne müjde! 5 değil 6 değil tam 10 yıl süre! 50-55-60 yaş arası herkesi ilgilendiriyor

Erken emeklilik şartları çalışan milyonlarca vatandaşın merak ettiği konulardan birisi oldu. Normal emeklilik yaşının altında, belirli bir yaş veya hizmet süresi şartlarını sağlayan kişiler bazı şartlarda maaşlarına daha erken kavuşuyor. Bu şartları sağlayan kişiler emekliliklerinde normalden daha az prim ödeyerek veya belirtilen normal emeklilik yaşından önce emekli oluyor. Erken emeklilik için merak edilen şartları merak edenler için tek tek anlatıyoruz.

Bağ-Kur ve SSK'lıya jest üstüne jest! 5 değil 6 değil tam 10 yıl süre! Erken emeklilik için A'dan Z'ye yeni rota çizildi! 50-55-60 yaş arası herkesi ilgilendiriyor. Erken emeklilik ülkeden ülkeye ve emeklilik sistemi düzenlemelerine göre farklılık gösteriyor. Ülkemizde mevzuatta yer alan bilgilere göre, bazı vatandaşlar çeşitli koşullarda erken maaş alma hakkına sahip oluyor. Bu sigortalılar şartları yerine getiririr getirmez dilekçesini SGK'ya teslim ederek maaşlarını bağlatabiliyor.

KADIN VE ERKEKLER İÇİN ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI DEĞİŞİYOR

Kadınlar için doğum borçlanması öne çıkan bir faktördür. Doğum sonrası çocuk bakımını üstlendiği için iş hayatından uzak kalan kadınlar her bir çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yaparak toplamda 6 yıl erken emekli olabiliyor. Erkeklerde ise askerlik borçlanması maaşın erken bağlanması hususunda önemli bir etken oluyor.

ERKEKLERDE ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerlik borçlanması, askere giden kişilerin askerlik süresinin tamamının ya da belli bir kısmının emeklilikte geçerli olmak üzere yaşlılık, malullük ve ölüm primi yatırmasına denir. Askerlik borçlanması hakkı askerlik hizmetini yıllar önce tamamlayan kişilere de veriliyor. Emekli maaşının bağlanabilmesi için en önemli koşul sigorta başlangıç tarihidir. Sigorta başlangıç tarihi son derece kritik bir faktördür.

ASKERLİK BORÇLANMASI ŞARTLARI

Askerlik yapmamış veya muaf olanlar askerlik borçlanmasından yararlanamazlar. Askerliğin er veya erbaş olarak yapılması gerekmektedir. Yedek subay okulunda geçen süre de askerlik borçlanmasına dahil edilebilir. Askerlik süresince Sosyal Güvenlik Kurumuna şahıs adına çalıştığı iş yerinden vb. herhangi bir prim ödenmemiş olması gerekmektedir.

12.5 YILDA KISMİ EMEKLİLİK

09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında işe giren kadınların 4.500 gün (12.5 yıl) ile emekli olabilmeleri için 58 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması gerekiyor. Erkeklerde ise yaş şartı 60'a çıkıyor. 01.05.2008 sonrasında ilk defa sigortalı olan kadınlarda çalışma süresi 5.400 gün (15 yıl) olarak belirleniyor. Yine sigortalılık süresi 25 yıla tamamlanıyor.

10 YIL SİGORTALI OLMAK YETİYOR

Prim günü yetmeyen ancak yaşı nedeniyle bunu tamamlama imkanı da kalmayan kişiler 'yaştan emekli' olabilir. Şartlar ilk sigortalılık tarihine göre değişse de, 10 yılla, yani 3600 günle emekli olmak da mümkün. Normal emeklilik dışında bir de yaşı ilerlemiş fakat prim ödeme gün sayısı az olan kişiler için yaştan emeklilik uygulaması bulunuyor. Yaştan emeklilikte daha düşük prim ödeyerek emekli olunur. Hatta sadece 10 yıl çalışan bir kişi bile yaştan emekli olma hakkına sahip olabilir. Ancak bunun için erken yaşta sigortalı olmak gerekir. Yaştan emeklilik, belirli bir yaşa gelmiş ve normal emeklilik için gerekli prim ödeme sayısını dolduramamış yani yeterince çalışamamış kişilere sağlanan bir haktır. Prim gün sayısı yetmeyen ve bu nedenle emekli olamayan ancak yaşı nedeniyle prim ödeme gün sayısını tamamlama imkanı kalmamış kişiler yaştan emeklilik hakkından yararlanabilir.

İLK TARİHE DİKKAT

Yaştan emeklilik şartları ilk kez sigortalı olunan tarihe göre farklılaşıyor. 9 Eylül 1981'den önce ilk kez sigortalı olmuş kadınlar ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan kadınlar 50 yaşında ve 3600 prim günüyle emekli olabilir. Diğer yandan 9 Eylül 1976'dan önce ilk kez sigortalı olmuş erkekler ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan erkekler 55 yaşında ve 3600 gün primle emekli olabilir.